Web Sitesi Neden Hızlı Olmalıdır?

İnternet sitelerinin karşılaştığı problemler arasında internet sitesinin açılış hızının yavaş olması yer alıyor. İnternet sitesinin yavaş açılması, siteyi ziyaret eden kişilerin beklemekten sıkılmasına ve sayfayı kapatarak diğer alternatiflere yönelmesine sebep oluyor. Bu durum aynı zamanda SEO açısından da zararlı çıkmanıza yol açabiliyor.

Web Sitesi Neden Geç Açılır?

Hosting servislerinden yararlanmamak ya da düşük bütçeler ile edinilen ucuz hosting servisi satın almak sitenizin geç açılmasına sebep olabilir. İlk başlarda hosting servislerine çok fazla bütçe ayırmamanız ilerleyen dönemlerde ciddi hız problemleri yaşamanıza yol açacaktır.

Sıkıştırma ve biçimlendirme işleminden geçmemiş olan görseller internet sitenizin açılış hızının düşmesine sebep olur. Bu sebeple, görsellerinizi mutlaka optimize ederek sitenize yüklemelisiniz.

Paylaşımda bulunmak ya da beğeni alabilmek için kullanabileceğiniz sosyal medya butonlarını doğru seçmezseniz sitenizin açılma hızını etkileyebilirsiniz. İnternet sitesinin tasarımı ve görselliği için açılması uzun sürebilecek siteler hazırlamanız da büyük bir hata olabilir. Bunun yerine doğru optimize edilmiş ve görsel açıdan şık gözüken internet siteleri tasarlamalısınız.

Web Sitesinin Geç Açılması Zararlı mı?

İnternet sitenizin açılma hızı Google tarafından sıralama faktörlerinde değerlendirilir. İnternet siteniz geç açılıyorsa sıralamalarda da geriye doğru gönderilir. Açılış hızı yavaş olan internet sitelerinde yer alan kullanıcılar sitenizi hemen kapatarak farklı bir siteye geçiş yaparlar.

İnternet sitesinde yaşanabilecek yarım saniyelik bir gecikme bile kullanıcı trafiğinizin %20 oranına kadar düşmesine sebep olabilir. Kullanıcıların trafiğinin bu şekilde düşmesi özellikle e-ticaret sitelerinin satışlarında gerilemeye yol açabilmektedir. Blog ve haber portalları ve diğer sektörlerde yer alan siteler de aynı kayıplardan etkilenebilmektedir.

Google, yavaş açılan siteleri tarayacağı zaman diğer sitelere göre daha fazla bütçe harcar. Bunun sonucu olarak ise hızlı açılmayan internet sitelerinin Google indeksleme oranı düşmeye başlar.

Web Sitesinin Geç Açılmasını Önlemek için Neler Yapılabilir?

İnternet sitelerinin geç açılmasını önleyebilmek için profesyonel hosting servislerinden yararlanmanız gerekiyor. Pahalı bir servis olduğu için ülkemizde uygun fiyatlı adı altında sunulan amatör hizmetleri tercih edilen hostinge gereken özeni göstermelisiniz.

Kayıpsız sıkıştırma ve biçimlendirme yöntemlerini öğrenmelisiniz. Bu durum kullanıcılara birebir orijinal görselleri sunabilmenizi sağlarken aynı zamanda boyutları ufaldığı için sitenizin açılış hızının da yükselmesini sağlıyor.

PNG ve JPEG formatındaki görselleri ücretsiz sıkıştırma araçlarıyla optimize edebilir ve internet sitenize bu şekilde yükleyebilirsiniz.

Yazılımcılar tasarımlara önem verdikleri için gereksiz kod kullanmazlar. Fakat gereksiz ve aşırı kod kullanımı internet sitenizin açılış hızını düşürür. Bu konuda yazılımcılar ile uzlaşmanız ve yapılan işlemleri yakından takip etmeniz gerekir.

JavaScript ve diğer türevi kodların yerleştirilmesinin kolay olması sebebiyle yazılımcılar bu kodlar ile çalışmayı tercih ederler. Ancak bu kodları ne kadar az kullanırsanız internet sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

301 yönlendirmelerini çok fazla kullanırsanız internet siteniz yavaşlamaya başlar. Ne kadar az yönlendirme yaparsanız internet sitesinin yavaşlığını önlemiş olursunuz. 301 yönlendirmelerini kontrol edebilmek farklı SEO araçlarından destek alabilirsiniz.

İnternet sitenizin dizaynını daha estetik ve güzel bir hale getirmek ve fonksiyon katabilmek için WordPress eklentilerinden destek alıyor olabilirsiniz. Ancak bu eklentileri çok fazla kullandığınız zaman internet sitenizin daha yavaş açılmasına sebep olabilirsiniz. WordPress eklentilerini kurmadan önce o eklentiye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını tespit etmelisiniz. Eğer ihtiyaç duyuyorsanız eklentiyi kurarak kullanmaya başlayabilirsiniz. İnternet sitenizin hızını düzenli olarak ölçmeye özen göstermelisiniz. Sitenizdeki en ufak bir hatadan dolayı açılış hızınız bu durumdan olumsuz yönde etkilenebilir.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?