Video İçerik Nasıl Üretilmelidir?

Dijitalin her alana hakim olmaya başlamasıyla birlikte, dijitale özel başarılı içerikler üretmek de markalar için önemli noktalardan biri haline geldi. Çeşitli internet sitelerine üretilen yazılı veya sesli içeriklerin yanında, belki de en popüler içerik formatlarından biri video içerikler olarak karşımıza çıkıyor.

Bilinirliğini arttırmak ve daha fazla kişiye ulaşmak isteyen markaların, kimlikleriyle uyuşuyor olması halinde video içeriklere yer ve önem vermesi önemli bir ekstra olarak dikkat çekiyor. Peki, kaliteli ve doğru video içeriği üretmek için ne yapmak gerekir? Bu yazımızda birlikte bu konuya değinerek, video içeriğin nasıl üretilmesi gerektiğine dair önemli ipuçlarından bahsedeceğiz.

Doğru İçerik Üretimi

Video içeriğin nasıl üretilmesi gerektiğini anlamanın yolu ilk olarak nasıl içerik üretilmesi gerektiğini anlamaktan geçiyor. Kaliteli içerik üretimi oluşturmak içinse takip edilmesi gereken bazı parametreler mevcut. Gelin bunlara birlikte göz atalım.

  • Pazar Analizi: Pazar analizi yapmak için önce hedef kitlemizi belirlememiz gerekir. Hedef kitlemizin beklentilerinin ne olduğunu, onlara nasıl yaklaşmamız gerektiğini ve nasıl bir içerik planı oluşturabileceğimizi netleştirmeliyiz. Hedef kitlesini belirledikten sonra, pazarda bizimle aynı hedef kitleye hitap eden rakiplerimizi araştırmalı, onların içerik üretim planlarını da inceleyerek daha net fikir sahibi olmalıyız.
  • Başlık ve Anahtar Kelime: Düzgün bir başlığa sahip olmayan içerik, ister yazılı ister görsel olsun, kullanıcıların ilgisini çekmeyeceği için hiçbir etkiye sahip olmaz. Bu nedenle, ilgi çekici başlık seçimi yapmak içerik üretiminin en hassas noktalarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte mümkünse başlıkta, değilse açıklamada veya içeriğin kendisinde doğru anahtar kelimelere yer vermek de içeriğin ulaşacağı kitleyi arttırmak adına doğru bir hareket olacaktır.
  • İçerik Formatı: İçerik formatınız kolay anlaşılır şekilde olmalıdır. Dikkat çekici ifadelerin kullanılması kullanıcıların ilgisini çekerek içeriğinizin popülaritesini arttıracaktır.

Video İçerik Üretimi

Evet, bazı detaylara eğildikten sonra gelelim esas konumuza. Video içerikler, yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi son zamanların en popüler içerik türlerinin başında gelmekte. Bu yüzden pek çok marka ve kişi, günden güne videolu içeriklerinin sayısına ve kalitesine önem veriyor. Peki videolu içeriği nasıl üretmeliyiz? Gelin bu işin detayına birlikte inelim.

Kaliteli bir video içerik üretimi gerçekleştirebilmek için öncelikle teknik açıdan iyi bir altyapı kurmuş olmanız gerekiyor. Bunların başında da iyi bir ses geliyor. Görüntünüz ne kadar iyi olursa olsun, kalitesiz aktarılan ses ve ses problemleri izleyicileri videodan çok kolay soğutabiliyor ve yapılan işe amatör bir hava katıyor.

Teknik altyapınız yeterli, sesiniz ve görüntünüz gerektiği kadar iyiyse, geri kalan diğer önemli püf noktası videonuzu açan insanları videonuzda tutabilmeniz! Bunu yapmanız için de 20 saniye kuralına uygun hareket etmeniz gerekiyor. İstatistiklere göre, YouTube gibi video içerikli sosyal medya mecralarında bulunan kullanıcılar genellikle açtıkları videonun devamını izleyip izlemeyeceklerine videonun ilk 20 saniyesinin sonunda karar veriyor. Buna bağlı olarak, videolarınızın ilk bölümünde izleyiciyi kendinize ve videoya bağlayacak şekilde bir içerik oluşturduğunuza muhakkak dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde video içeriklerinizden beklediğiniz verimi alamama ihtimaliniz oldukça yüksek. Ek olarak, eğer videolarınızda intro kullanacaksanız mümkün olduğu kadar kısa olmasına dikkat edin.

Video içerik üretiminde bir diğer önemli husus, farklı içeriklere yönelmektir. Ana temanızın etrafında ne kadar çeşitli içerik üretebilirseniz o kadar başarılı bir içerik üretimi sergiliyorsunuz demektir. Bunun yanında, çeşitli içerik türleriyle beraber kitlenizin hangi tarzda içeriklerden daha fazla hoşlandığını analiz edebilir, gelecek planlarınızı buna göre kolaylıkla şekillendirebilirsiniz.

Bunlarla beraber kapak görseli, tıpkı başlık gibi bir video içeriğinin en önemli noktalarından bir tanesidir. Başlığınız nasıl ilgi çekici, videonuzun ilk saniyeleri nasıl ‘yakalayıcı’ olmalıysa, video kapak görselleriniz de o kadar cezbedici olmalı. Çoğu YouTube kullanıcısı hangi videoyu izleyeceğini sadece kapak tasarımına göre seçiyor. Bunu göz önüne aldığımızda, özellikle tasarlanmış video kapaklarının size istediğinizi vermede çok daha başarılı olacağını söylemek yanlış olmaz. Estetik görünüşe sahip ve merak uyandırıcı video kapakları, video içeriği üretme maceranızda hayat kurtarıcınız olabilir.

Gelelim biraz daha ‘samimi’ detaylara… Samimi detaylar diyoruz çünkü aslında sizin de yapmanız gereken bu. Tabii ki özellikle kurumsal bir kimliğiniz varsa buna uygun ciddiyeti asgari düzeyde muhafaza edebilirsiniz ama şunu da unutmayın ki internet dünyasında insanlar daha samimi içeriklere yönelmeyi tercih ediyorlar. Bunun farkında olup buna göre hareket ederseniz, oluşturacağınız samimi iletişim diliyle ziyaretçileriniz için bir markadan öteye geçme fırsatına erişebilirsiniz. Bu da hem içeriklerinize oluşan rağbeti arttıracak hem de hem kısa hem uzun vadede size olumlu şekilde yansıyacaktır.

Evet, doğru video içerik üretimini gerçekleştirme yolunda sizlerle paylaşacağımız ipuçları burada bitiyor. Çok hızlı bir şekilde hayatımıza giren ve pandemi etkisiyle varlığını iyice hissettiren dijital dünya, farklı dinamikleri ve hızlı değişkenliğiyle zaman zaman ayak uydurmanın zor olduğu bir mecra halini alabiliyor. Kimi zaman yazılı içeriklerin, kimi zaman video içeriklerin kimi zamansa sesli içeriklerin daha çok rağbet gördüğü bu ortamda değişimi ve trendi sürekli takip edip bunlara ayak uydurmak hayatı önem taşıyor.

Dijital varlığınızı sağlıklı bir şekilde sürdürmek ve mümkün olan en fazla kitleye hitap etmek istiyorsanız, yeniliklerden ve trendlerden nasibini almanız ve dijital dünyanın kodlarını özümsemeniz şart. Buranın kendine has dinamiklerini ve dilini yakalayabildiğiniz müddetçe, içeriklerinizin de markanızın da önü bu anlamda oldukça açık demektir.

Bu noktada bu yazımıza konu olan video içeriği üretiminde, yukarıda bahsettiğimiz detayları atlamamaya özen gösterin. Videolarınız ilgi çekici, başlıklarınız merak uyandırıcı ve kapak görselleriniz teşvik edici olsun. Samimi bir dil yakalamaya, takipçilerinizle ve videoları izleyenlerle aranıza duvar örmemeye özen gösterin. Teknik altyapınızı sürekli geliştirin ve özellikle içerik anlamında yeni denemelerden asla çekinmeyin.

Ne kadar çok yeni şey denerseniz, sonunda denediğiniz şey özelinde başarısız olsanız dahi gelecekte deneyeceğiniz şeylerde daha sağlam adımlar atmanızı sağlayacak tecrübeyi edinirsiniz. Bu sayede hedef kitlenize daha kaliteli içerikler sunabilir ve markanızın dijitaldeki varlığını sağlama alabilirsiniz. Bu da hem marka kimliğinize hem de nihayetinde ticari beklentilerinize olumlu yansıyan bir süreci tetikleyecektir.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?