Organik Erişim ve Satın Alınan Erişim Arasındaki Farklar

Sosyal medya siteleri artık hem kişilerin hem de markaların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Reklamcılık sektöründe her zaman maksimum sayıda insana ulaşabilmek önemli olduğundan sosyal medya siteleri reklam için muhteşem alanlardan bir tanesi.

Kısaca dijital medya olarak isimlendirilen bu platformda yapılan paylaşımlar kısa sürede çok sayıda insana ulaşabilir. Tabi ki yapılan reklamların ve hazırlanan içeriklerin her zaman doğru kitleye ulaşması da önemli. Sosyal medya sitelerindeki kullanıcıların bilgilerinin bilinmesi reklamların bu bilgilere göre insanların karşısına çıkmasına ve daha etkili olmasına sebep oluyor.

Yapılan paylaşımlarda organik erişim, satın alınan erişim ve gönderi erişimi gibi farklı tabirler söz konusudur. Bunlar yapılan paylaşımın ulaştığı kişi sayısı konusunda kullanılan tabirlerdir ve birbirlerinden küçük farkları bulunur. Bu farkların ne olduğunu anlamak için tanımların iyi bir şekilde bilinmesi gerekli olacaktır.

Organik Erişim Nedir?

Kendinize ya da markanıza ait sayfadan yaptığınız paylaşımların herhangi bir ekstra işlem yapmadan gösterildiği kişi sayısı organik erişim olarak isimlendirilir. Herhangi bir sosyal medya sitesinde paylaştığınız içerik takipçileriniz ya da onların takipçileri tarafından görüldüğünde bu görülme sayısı organik erişimi ifade edecektir. Kendi içerisinde iki farklı çeşide ayrılmaktadır.

Viral Organik Erişim

Sayfanızdaki gönderi arkadaşlarınız tarafından görüldükten sonra arkadaşlarınızın etkileşimleri ile farklı kişiler tarafından da görüntülenir. Takipçileriniz aracılığıyla yaptığınız gönderinin görülme sayısı viral organik erişimdir.

Viral Olmayan Organik Erişim

Takipçilerinizin ya da arkadaşlarınızı gerçekleştirdiği erişimlerin katkısı olmadan, yalnızca sizin yaptığınız paylaşımı gören kişi sayısı viral olmayan organik erişim olarak isimlendirilir.

Satın Alınan Erişim Nedir?

Hazırladığınız içeriğin daha fazla insana ulaşması için dijital medya organlarına bir ödeme gerçekleştirmişseniz bunun sonrasında elde edeceğiniz görüntülenme sayısı satın alınan erişim olacaktır. Paylaşımınız yaptığınız ödeme sayesinde dilediğiniz bir kitleye gösterilecektir.

Gönderi Erişimi Nedir?

Gönderi erişimi ise organik erişim ve satın alınan erişim ayrımı olmadan gönderinizin görülme sayısını ifade eden sayıdır. Gönderi erişim sayısında görüntülenmenin hangi aracılarla ya da hangi şekilde yapıldığının bir önemi yoktur. Direkt olarak gönderinin görüntülenme sayısıdır.

Organik erişim ve satın alınan erişimin toplam sayısı he zaman gönderi erişimini vermez. Çünkü aynı kişinin gönderiyi tekrar görmesi bir erişim olarak sayılmamaktadır. Organik bir şekilde gönderiye ulaşan kişilerin karşısına gönderi tekrar satın alınan erişim olarak gelirse bu gönderi erişim sayısına eklenmez. Toplamda 1 defa görüntülenmiş gibi hesaplanır.

Erişim Sayılarını Arttırmak İçin Ne Yapılmalı?

Herhangi bir ürünün ya da hizmetin satışını yapıyorsanız dijital medyayı başarılı bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Dijital medya yerellikten kurtularak sizi global bir hale getirecektir. Bu da potansiyel müşterilerinizin milyonlarla ifade edilmesini sağlar.

Erişim sayılarınızı arttırmak istiyorsanız atabileceğiniz doğal adımlar gibi belirli ücretler karşılığında atabileceğiniz adımlar da bulunmaktadır. Her zaman en yüksek parayı harcayan firmalar erişim olarak bunun karşılığını almaz. Analizlerin doğru bir şekilde yapılması, doğal ve satın alınan hamlelerin kusursuz bir şekilde atılması gerekecektir.

Click to Peak olarak bizler dijital medya reklamcılığı konusunda uzun yıllardır verdiğimiz kaliteli hizmet ile sizi ve firmanızı daha yukarıya taşıyabiliriz. Hedef kitlenizin belirlenmesi ve onlara en iyi şekilde ulaşılabilmesi adına atılması gereken tüm adımlar ekip arkadaşlarımız tarafından bilinmektedir. Taleplerinizi bize ilettikten sonra bunların gerçekleşmesini beklemeniz yeterli olur.

Reklamcılık konusunda doğru içeriklerin oluşturulması ve atılan adımlar ile en yüksek erişim sayılarına ulaşılması sizlere sunacağımız kaliteli hizmetin yalnızca bir kısmını oluşturmaktadır. Kuracağımız profesyonel iş birliği ile markanızı hızlı bir şekilde yukarıya çıkarabilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?