Mobil Siteler için Tavsiyeler

Mobil site kavramı artık en sık karşılaştığımız kavramlar arasında yer alıyor. Mobil cihaz kullanımının giderek artmasıyla birlikte artık neredeyse tüm siteler mobil odaklı olarak da tasarlanıyor. Akıllı telefonlar ve tabletler sahip oldukları farklı boyutlardaki ekranlar ile üretiliyor. Cihazların mobil ve tiplerine göre ise farklı ekran çözünürlükleri ortaya çıkıyor.

İnternet sitelerinin mobil uyumlu olarak optimize edilmesi için ise bazı detaylara dikkat edilmesi gerekiyor. İnternet sitesinin akıllı telefonlarda açılıyor olması sitenin mobil uyumlu olduğu anlamına gelmemektedir. Flash benzeri desteklenmeyen bir uygulama olmadıktan sonra akıllı telefonların tamamında internet siteleri açılabilmektedir. Mobil uyumlu sitelerin bütün mobil ekranlarda sorunsuz şekilde açılması, hızlı açılması ve kolay gezilebilir tasarıma sahip olması gerekmektedir.

İçerik Optimizasyonu

Mobil sitelerinize özel içerikler sunmanız gerekebilir. Akıllı telefon ekranlarında önemli olabilecek içeriklere yer vermelisiniz. Sitenize özel grafikler oluşturmayı da deneyebilirsiniz. Böylelikle mobil cihazlarda siteniz daha hızlı açılmaya başlar. Mobil optimizasyonu yaparken cihazların tamamını düşünmelisiniz. Sadece cep telefonları değil aynı zamanda tablet ve diğer mobil cihazları da göz önünde bulundurmalısınız. Mobil cihazlardan internet sitenize kolaylıkla ziyaretçilerinizin ulaşmasını sağlamak isterseniz tıkla ara fonksiyonundan yararlanın.

Yatay ve Dikey Görünüm Farklılıkları

Mobil olarak sitenizi ziyaret eden kişiler yatay değil dikey olarak gezinirler. Geniş ve sabit boyutlu görüntüleri bu sebepten dolayı çok fazla kullanmamanız gerekir. CSS media sorguları kullanarak farklı cihazlardaki farklı ekranlar için görüntülerinizi ayarlayın. Yalnızca belirli ekran boyutlarında doğru görüntü sunabilecek tasarımlardan uzak durun. Google mobil kullanılabilirlik testinde yatayda kaydırma yapılabilen siteler olumsuz karşılanmaktadır. Bu durumdan dolayı arama sonuçlarında düşmeler de yaşayabilirsiniz.

E-ticaret sitelerini mobil odaklı olarak tasarlarken misafir olarak ürün satın alabilmelerini sağlayın. Mobil cihaz kullanarak bir ürün veya hizmetten yararlanmak isteyenler bu tür cihazlardan üye olmanın zor olmasından dolayı ürünü veya hizmeti satın almaktan vazgeçebilirler. Bu yüzden satış odaklı olun ve ziyaretçi girişiyle de ürün veya hizmetlerinizi kullanıcılara sunun.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?