Long Tail Keywords Nedir?

Türkçe’ye uzun kuyruklu anahtar kelimeler olarak direk çevirebileceğimiz bu kavram, aslında sitenizi google arama sonuçlarında üst sıralara çıkarmak için kullanacağınız, uzun arama kelimeleri yani anahtar kelimelerdir. Bu arama terimleri, nispeten düşük arama hacmi ve rekabet seviyelerine sahip arama terimleridir. Ayrıca, uzun kuyruklu terimler, diğer anahtar kelime türlerinin çoğundan daha uzun olma eğilimindedir. Genelde arama terimleri 3 ve 3 ten az kelime öbeğiyken uzun long tail keywords çoğunlukla 3 ve üzeri kelime gruplarından oluşur.  Çok az kişi tek tek long tail keyword sorguları yapmasına rağmen, bunları bir araya getirdiğinizde, bu arama terimleri aslında tüm Google aramalarının büyük bir bölümünü oluşturur. Giderek daha fazla insanın sesli arama özelliğini kullandığı şu günlerde, uzun arama terimleri daha yaygın hale gelecek gibi görünüyor.

Aslında Ahrefs, tüm anahtar kelimelerin% 92'sinin ayda 10 veya daha az arama aldığını ifade ediyor.  Diğer bir deyişle, insanların arama motorlarına yazdıkları tüm anahtar kelimelerin% 92'si uzun arama terimleridir.

Long Tail Keywords Neden Önemlidir?

Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanılması gerektiğini kanıtlayan temel iki neden vardır; birincisi bu arama terimlerinin aranma hacmi çok aşırı yüksek olmadığı için rekabeti düşüktür. Bu da seo çalışmalarında doğru kullanıldığında ilgili aramaları direk olarak siteye yönlendirir.  

Örneğin, "bağlantı kurma" gibi kısa bir anahtar kelimeye bakalım. Bu kelimenin Google'da 6 milyardan fazla sonucu vardır. Dolayısıyla, bu sorgu için ilgili aramalarda Google'da 1 numara olmak istiyorsanız, 6 milyar diğer siteyi geçmeniz gerekir. Öte yandan, bu anahtar kelimenin yerine  "en iyi SEO bağlantı kurma yazılımı" gibi uzun kuyruklu bir versiyonuna bakarsanız sonuçların çok daha az olduğunu görebilirsiniz. Bu uzun kuyruklu anahtar kelime, "bağlantı oluşturma" arama teriminden çok daha az rekabete sahiptir.

Aynı fikir Google Adwords için de geçerlidir. Long tail keyword ler ile çok daha uygun fiyatlı ve geri dönüşümü daha yüksek reklamlar oluşturabilirsiniz. 

İkinci olarak; 2: Uzun kuyruklu anahtar kelimeler yüksek dönüşüm oranlarına sahiptir. Uzun kuyruk aramaları sadece daha uzun değildir, ayrıca daha spesifiklerdir yani daha özel aramaları ifade ederler. Diğer bir deyişle:

Uzun arama terimleri ile arama yapan insanlar, kısa keywordler ile bir şey arayanlara kıyasla satın alma döngüsünde çok daha ileride olma eğilimindedir. Örneğin, "keto diyeti" gibi bir anahtar kelimeyi ele alalım.  Keto diyeti arayan biri muhtemelen bu diyetin ne olduğunu öğrenmeye çalışıyordur. Ya da bu diyetin nasıl yapıldığunı ve nasıl etki ettiğini. Bu da hiçbir şey almaya hazır olmadıkları anlamına gelir. Ancak bu terimin daha uzun bir versiyonunu arayan biri ("keto diyet takviyesi" gibi), satın almaya çok daha yakındır. Sonuç olarak uzun kuyruklu terimlerden aldığınız trafik gerçekten iyi dönüşüm sağlama eğilimindedir.

Long Tail Keywords Nasıl Bulunur?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmanın 9 yolu

  1. Google “… İle İlgili Aramalar” kısmını gözden kaçırmayın.

Google'ın arama sonuçlarının en altına kaydırdığınızda, "… ile ilgili aramalar" adlı bir bölüm olduğunu fark ettiniz mi? Bu küçük alan, uzun kuyruklu anahtar kelime araştırması için bir altın madenidir. Şu şekilde kullanabilirsiniz. 

İlk olarak, sıralamak istediğiniz bir anahtar kelime yazın. İkinci olarak, sayfanın altına doğru inin. O anahtar kelime için "… ile ilgili aramalar" kısmında yer alan sonuçlara bakın. Mesela cilt bakımı kelimesini Google’da arattınız. İlgili aramalar kısmında cilt bakımı rutini, cilt bakımı yöntemleri, en iyi cilt bakımı markaları, 2021 yılının en etkili cilt bakımı markaları gibi bir sürü uzun arama terimlerini burada görebilirsiniz. Sadece burası temel arama kelimelerinizde küçük değişiklikler yaparak çok etkili keyword listeleri hazırlamanız için yeterli olabilir. 

  1. Soru şeklinde anahtar kelimeler oluşturun

Kullanıcıların çok büyük bir kısmının merak ettiği tüm konuları bir soru öbeği şeklinde aradığını unutmayın. En basitinden backlik nedir sorusundan sonra ikinci sırada gelen soru backlink nasıl yapılırdır. Ne ve nasıl soruları seo nun en temel keywordlerinden biridir.

  1. Forumlar ve forum içeriklerini takip edin

Forumlar, yeni anahtar kelime fikirleri bulmak için en verimli alanlardan biridir. Şöyle düşünün; sitenizin konusu hakkında soru soran ve bu soruları yanıtlayan yüzlerce kişiyi başka nerede bulabilirsiniz? Sonuçta, birisi bir forumda bir soru sorarsa, Google'da aynı sorunun cevabını arayan başka insanların da olduğunu biliyorsunuz.  Anahtar kelime araştırması için forumları kullanmak için, hedef kitlenizin en çok zaman geçirdiği formlara ya da platformlara gidin. 

Eğer o forumları henüz bilmiyorsanız onları  bulmak için bu kullanışlı arama dizilerini kullanın:

"Anahtar kelime" + "forum"

"Anahtar kelime" + "kulüb"

Ardından, aktif bir forum bulduğunuzda, en son konu başlıklarının içeriklerine bakın. İnsanların mesaj dizisinin içerisinde kullandıkları kelimeleri ve kelime öbeklerini kontrol etmeyi unutmayın.

  1. Google Otomatik Tamamlama Özelliğini kullanın

Muhtemelen daha önce Google Otomatik Tamamlama özelliğini görmüşsünüzdür. Bu muhtemelen long tail keyword bulmanın en kolay ve pratik yollarından biri. Neden? Çünkü aldığınız öneriler doğrudan Google'dan geliyor. Anahtar kelime araştırması için Google Otomatik Tamamlama'yı kullanmak için sadece bir anahtar kelime girebilirsiniz veya bir kelime ve bir harft girebilirsiniz. Sonrasını Google sizin için tamamlayacaktır. Bu tamamlamalar sizin aradığınız kelime ile alakalı ya da alakasız olabilir. Çünkü Google burada en popüler aramaları sergiler. Ancak bazı keyword toollar, size Google ın istediğiniz kelime ve harflerle ilgili getirebileceği bütün keywordleri getirir. 

  1. Google arama sonuçları kutularındaki soruları kullanın 

Bu sorular kutusu , Google de herhangi bir şey aradığınızda ilk bir kaç arama sonucunun altında çıkan ve içerisinde sorular yer alan kutular. Bu kutular, arama yaptığınız anahtar kelime hakkında en çok sorulan sorulardır. Siz de seo çalışmalarınızı yaparken bu soruların her birini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mesela avukat olmak kelimesini arattığınızda o kutu içerisinde avukatların çalışma şartlarından maaşlarına kadar aklınıza gelebilecek her konuda sorular yer alacaktır.

Long Tail Anahtar Kelimenin Avantajları Nelerdir?

Seo çalışmalarında, özellikle yeni bir sitenin ilk seo çalışmalarında en etkili yöntem rekabeti düşük kelimelerde ilk sıralara çıkmaktır. Herhangi bir direk satışı hedeflemeyen içerik sitelerinde dahi düşük rekabetli long tail arama terimleri sitenin page rank ini yükseltir. 

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?