Linkedin Nedir?

Facebook, Instagram, Twitter ve diğer sosyal ağlar gibi, LinkedIn de bir sosyal ağdır. Linkedin, diğer sosyal bir çok ağ gibi büyük bir teknoloji şirketine aittir. Herkes tarafından bilinmese de Linkedin, Microsoft a ait bir sosyal ağ ve şirkettir. Ancak çoğu sosyal ağların aksine LinkedIn, insanların iş ağı ve bağlantıları kurmalarına, deneyimlerini ve özgeçmişlerini paylaşmalarına ve iş bulmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış profesyonel bir ağ oluşturma sitesidir.

Linkedin Ne İşe Yarar?

Linkedin, kendi oluşturduğunuz iş profilleri sayesinde bir nevi profesyonel online bir özgeçmiş hesabına sahip olmanızı sağlar.  Profesyonel odağa rağmen Linkedin, Facebook gibi sosyal ağ sitelerine oldukça benzerdir. Tıpkı diğer ağlardaki gibi kişisel profiller sayesinde, profili olan herkes birbiri ile bağlantı kurabilir. LinkedIn ayrıca Facebook'tan bildiğiniz fikirlere profesyonel bir bakış açısı getirir. Örneğin profiliniz, iş deneyimi, başarılar, tavsiyeler ve meslektaşlardan gelen yönlendirmelerle tamamlanan bir özgeçmiş haline gelir.  Site ayrıca, iş arayabileceğiniz ve iş başvuruları yapabileceğiniz tam özellikli bir kariyer panosu gibi başka yerlerde bulamayacağınız ekstra özellikler de sunar.

Pek çok istihdam hizmeti artık LinkedIn ile uyumludur. Bu da demek oluyor ki herhangi bir iş ilanı paylaşımı yapılan kariyer sitesinden herhangi bir pozisyon için başvuru yaparken,  LinkedIn profilinizi paylaşabilirsiniz. Çoğu iş ilanında cv gönder ya da başvuru yap butonları yanından artık Linkedin ile başvur butonu görmek mümkün. Bu da bazen iş deneyimlerinizi online bir forma uzun uzadıya yazmanıza gerek kalmamasını sağlar.

Linkedin’de ana sayfa, Facebook'un haber akışına yani anasayfasına benzer. Burada, diğer LinkedIn kullanıcıları tarafından yapılan gönderileri görebilir ve başkalarının görebileceği, beğenebileceği, paylaşabileceği ve yorum yapabileceği kendi gönderilerinizi oluşturabilirsiniz. Facebook gibi, gönderilerinizi yalnızca ağınızdaki bağlantılarla sınırlayabilir veya düşüncelerinizi herkes ile paylaşabilirsiniz. Ağım, mevcut bağlantı ağınızı görebileceğiniz ve LinkedIn kullanıcılarını ağınıza katılmaya davet edebileceğiniz yerdir. Aynı zamanda burada, gelen bağlantı davetlerini görebilir, üst kısımdaki arama barında bağlantı kurmak istediğiniz kişileri ya da takip etmek istediğiniz şirket ya da kuruluşları arayabilirsiniz. 

Jobs yani işler kısmı, kapsamlı bir kariyer sitesidir. Bu bölümde kendi kişisel ya da profesyonel özelliklerinize göre iş arayabilir ve işlere başvuru yapabilir, ilgilendiğiniz şirketler hakkında bilgi alabilirsiniz. Yeni iş ilanları olduğunda bildirimler alacak şekilde ayarlarınızı değiştirebilir veya bu konularda herhangi bir gelişme olduğunda e-posta alabilirsiniz.

Linkedin mesajlaşma, ağınızdaki kişilerle sohbet etmek için kullanabileceğiniz bir anlık mesajlaşma platformudur. LinkedIn Premium'un belirli özellikleri olan profiline sahip olursanız, InMail adlı bir özellikle ağınızın dışındaki kişilere de mesaj gönderebilirsiniz. 

Profilim, hesabım kısmı ise  özgeçmişinize benzer profilini bulabileceğiniz yerdir. Burada, iş deneyiminizi, başarılarınızı, eğitiminizi, mevcut konumunuzu ve daha fazlasını  paylaşarak kariyer geçmişinizi hesabınızı görüntülemek isteyen kişilere gösterebilirsiniz. Bir LinkedIn hesabınız varsa, bu, gerçek özgeçmişiniz kadar parlak olmalıdır, çünkü profesyonel bağlantıların ve işe alım uzmanlarının iş alımı sırasında bu kısma bakacağından emin olabilirsiniz.

Linkedin Profili Oluşturma

Profilinizde; adınız soyadınız sizin belirlediğiniz şekilde görünür. Arama sonuçlarında ne şekilde çıkmak istiyorsanız ona göre isminizi yazabilirsiniz. Linkedin profilinizde doğum tarihiniz, ilkokuldan itibaren tüm eğitim hayatınız ve gittiğiniz okulların bilgileri yer alabilir. Bu bilgilere dilerseniz okullara başlama ve okullardan mezun olma tarihlerinizi de ekleyebilirsiniz.  Aynı zamanda eğitim kısmında okullarda aldığınız notları, kaç ortalama ile mezun olduğunuzu, onur belgesi ya da okul birinciliği gibi dereceleriniz varsa bu bilgileri de paylaşabilirsiniz. Linkedin de bütün okulların hesapları da yer aldığı için eğitim bilgilerinizi girerken Linkedin sizden okulunuzun adını seçmenizi isteyecektir. Yani bu bölümde gerçekte olmayan bir okul adını yazmanız mümkün olmaz. Eğitim kısmında gittiğiniz okullar dışında başka bir bilgi yer almaz. Buraya dilerseniz okullarda yaptığınız projelerden de bilgiler ekleyebilirsiniz.

Linkedin Bağlantı Kurma Nedir?

Tüm sosyal ağlarda olduğu gibi Linkedin üzerinde de tüm hesaplar birbiri ile bağlantı kurabilir. Linkedin’de herhangi birine bağlantı daveti gönderebilmeniz için o kişi ile bir ortak noktanız olması gerekir. Mesela ortak bir arkadaş grubunuz olabilir ya da daha önce aynı şirkette çalışmış olabilir. 

Bunun yanında aynı gruplarda benzer ilgi alanlarınız olabilir ya da aynı sektörde çalışıyor olabilirsiniz. Bu platformda istediğiniz herkese hiçbir bilgi vermeden bağlantı daveti gönderebileceğiniz gibi bazen mutlaka ortak bir noktanız olması gerekebilir. Bazı hesaplara davetiye gönderebilmeniz için öncesinde mesaj göndermeniz ya da onay almanız gerekir. Özellikle premium hesaplar son zamanlarda davet gönderilemeyen hesaplar arasında yer alır.

Linkedin Nasıl Daha Etkin Kullanılır?

Linkedin’de arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak için okul zamanlarında yaptığınız sosyal etkinliklerin ve özellikle de gönüllü çalışmaların, linkedin profilinizde yer alması oldukça önemlidir. Eğer eğitim hayatınız boyunca yaptığınız gönüllü hizmetler profesyonel anlamda çalıştığınız sektörü de destekliyorsa, bu çalışmalardan en ince ayrıntısına kadar bahsetmelisiniz. Bu sadece eğitim hayatınız süresince yaptığınız gönüllü hizmetler için geçerli değildir, çalışma hayatınız bir parçası olarak sosyal çalışmalar sürdürüyorsanız mutlaka bu bilgiler profilinizde yer almalı.

Linkedin’i daha etkili kullanmak için, bir çok diğer ağda olduğu gibi aktif olmanız ve diğer hesaplar ile sürekli bir etkileşim içerisinde olmanız gerekir. Hem başkaları tarafından paylaşılan içeriklere yorumlar, beğeniler yapma, bu paylaşımları yeniden paylaşmak hem de kendi içeriklerinizi paylaşmanız son derece önemlidir. Bunların yanında kişileri profillerine girerek mesleki anlamda değerlendirebilirsiniz. Aynı şekilde başkaları da sizin mesleki yetkinliklerinizi değerlendirebilir. Ne kadar çok değerlendirme yapar ve ne kadar çok kişi tarafından değerlendirilir, önerilirseniz profiliniz o kadar ön plana çıkar.

Linkedin hesabınızda, aktif olarak iş arıyorsanız profilinize aktif olarak iş arayışında bilgisi ekleyebilirsiniz. Bu sayede işe alım firma yetkilileri sizin profiinizi üst sıralara çıkmış şekilde daha ön planda görecektir. Aynı zamanda siz de sizin belirlediğiniz özelliklere sahip iş ilanlarını daha hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Linkedin'de aktif iş arayışı içerisinde iseniz o zaman işe girmeyi düşündüğünüz ya da ilgilendiğiniz şirketlerin sayfalarını da takip edebilir, bu sayfalarda herhangi bir paylaşım yapıldığında bildirim almak isteyebilirsiniz. 

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?