Instagram İşletme Profili Nedir?

2010 yılında iOS’ta, 2012 yılında ise Android’de yayına giren Instagram, çok kısa bir sürede dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri haline geldi. Kullanıcılarına efektli görseller ve videolar paylaşma imkanı sunan ve 2020 yılı raporları itibarıyla 1 milyarı aşkın kullanıcısı olan Instagram, bu olağanüstü verileri her geçen gün daha da büyüyen önemli bir mecra haline gelmiş durumda.

Tabii ki, bu kadar fazla insan tarafından kullanılan Instagram’ın tek kullanıcıları ‘normal’ insanlar değil. Bugün, Instagram’ın aldığı hal ve içerisinde barındırdığı dev potansiyel sebebiyle pek çok butik, işletme ve marka da Instagram’da yerini almış vaziyette. Özellikle son dönemlerde Instagram üzerinden alışveriş yapılabilmesinin de sağlanışıyla, işletmelerin Instagram profili sahibi olmasının önemi daha da arttı.

Instagram İşletme Profilinin Avantajları Neler?

Instagram’ın işletmeler adına en büyük avantajı şüphesiz ki kullanıcılarının içerisinde harcadığı süre ve uygulamanın vadettiği hız. Potansiyel müşterilerinizin sizlerle tek bir tıkla iletişime geçebiliyor ve ürünlerinizi tek tıkla alabiliyor oluşunun markanız adına yarattığı büyük potansiyeli kesinlikle kullanmanız gerektiğinin altını önemle çizelim. 

Takipçilerinizin sizinle iletişime geçebilmesinin tek yolu kesinlikle yalnızca Instagram üzerinden gönderebildikleri Direct Message (DM) değil. İşletme hesabına geçtiğinizde kullanıcılarınız sizinle kısa mesaj, arama ve mail yollarıyla da kolaylıkla iletişime geçebiliyor. Bu noktada Instagram işletme hesabı adeta mini bir web sitesi hizmeti görüyor.

Instagram işletme hesabının bir diğer önemli artısı ise size sunduğu İstatistikler ekranı. Profilinizde belirecek ‘İstatistikler’ butonu ile hesabınızın günlük, haftalık ve aylık performansını, hangi gönderilerinizin, dolayısıyla hangi ürünlerinizin en çok etkileşimi kaptığını ve takipçi durumlarınızı kolaylıkla inceleyebilir ve işletmenizi bir sonraki adıma taşımak için gerekli verileri edinebilirsiniz.

Bunların yanında yol tarifi butonu gibi seçeneklerle işletmenizin adresini uygulamaya kaydedebilir ve sizi direkt olarak ziyaret etmek isteyen insanlara kolaylık sağlayabilirsiniz. Ayrıca verebileceğiniz reklamlarla müşteri kitlenizi genişletebilir, adınızı daha fazla ve daha hızlı bir şekilde duyurabilirsiniz.

İşletme Profiline Nasıl Geçerim?

Bu tarz çeşitli imkanlar ve fırsatlar sunan Instagram’da bir işletme olarak yer almamak hiç akılcı bir durum olmaz. Peki bu avantajlardan ve inceliklerden faydalanabilmek için Instagram işletme profilimizi nasıl oluşturacağız? Gelin birlikte adım adım inceleyelim.

Instagram işletme hesabına sahip olabilmeniz için öncellikle kişisel bir Instagram hesabınızın bulunması gerekiyor. Bunun yanında, işletmenizin Facebook sayfasının bulunuyor oluşu da bir başka gereklilik olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada Facebook’taki işletme hesabınızın ‘sayfa’ statüsünde olduğuna kesinlikle dikkat etmelisiniz. Bir birey hesabı üzerinden sayfa oluşturmadan direkt marka adınızla hesap açarsanız işletme hesabında önemli problemler yaşayabilirsiniz.

Bunlarla beraber kişisel hesabınzda mail adresi ve telefon numarası gibi bilgilerin bulunması, Instagram’ın sizi ve dolayısıyla işletme hesabınızı onaylayabilmesi açısından oldukça önemlidir ve gereklidir.

Herkese açık ve doğru bilgilerle donatılı bir kişisel Instagram hesabınız varsa ve Facebook’ta da markanız adına kişisel hesabınız üzerinden oluşturulmuş bir işletme sayfası mevcutsa, Instagram işletme profili oluşturma noktasında gerekli olan kriterlere sahipsiniz demektir. Şimdi uygulamanız gereken adımlara tek tek odaklanalım.

Instagram İşletme Profiline Nasıl Geçilir?

Instagram’da işletme hesabı sahibi olmak pek de zor bir şey değil. Yalnızca gerekliliklere sahip olmak ve birazdan bahsedeceğimiz adımları eksiksiz uygulamak yeterli. Böylece siz de bir işletme profili sahibi olmanın getirdiği avantajlardan kolaylıkla faydalanabileceksiniz. 

Yukarıda gerekleri yerine getirdikten sonra yapmanız gereken ilk şey Instagram uygulamasındaki profilinize girip, sağ üstte yer alan üç çizgili simgeye tıklayıp onunla açılacak sekmenin en altında yer alan ayarlara tıklamak. Burada açılacak sekmede ‘Hesap’ kısmına gelip en aşağıya inerek ‘Profesyonel Hesaba Geçiş Yap’ yazısına tıklamanız gerekiyor. 

Burada sizi karşılayacak bilgilendirme ekranındaki bilgileri okuduktan sonra, işletmenizin hangi alanda hizmet verdiğiyle alakalı önerilen kategorilerden bir seçim yapmanız, alanınız/sektörünüz önerilenlerde yoksa, arama barı yardımıyla onu bularak işaretlemeniz gerekiyor. Sonrasında ise uygulama içerisindeki yönlendirmeleri takip ederek profilinizi bir işletme hesabına kolaylıkla dönüştürebilirsiniz.

Bu adımdan sonra işletme hesabınızı mevcut olan Facebook sayfanıza bağlayarak daha koordine ve uyumlu bir işletme profili oluşturarak güvenle yolunuza devam edebilirsiniz. Ürünlerinizi satışa sunabilir, müşterilerinize satın alma imkanı yaratabilir, ürün satışı sonucunda gelirlerinizi arttırabilir, reklam vermenin faydalarından yararlanarak kitlenizi genişletebilirsiniz. 

Instagram İşletme Hesabından Faydalanmak

Instagram işletme hesabınızın reklam verme, ürünlerinizin daha kolay tanıtımını sağlama gibi kolaylıkları sayesinde işletmenizi daha geniş kitlelere ulaştırmanız ve daha çok gelir yaratmanız artık o kadar zor bir iş değil.

Bu noktada istatistikler ekranını sürekli incelemede tutarak performansınızı doğru şekilde ölçümlemeyi ihmal etmeyin. Bu ölçümleme sayesinde hesabınızı nasıl geliştireceğinize dair daha detaylı fikir sahibi olabilir ve en çok ilgi çeken ürünlerinizi tespit edebilirsiniz.

Instagram reklamları sayesinde de kitlenizi genişletmeniz ve ürünlerinizi daha fazla kişiye ulaştırmanız mümkün. Bu noktada reklamlarınızda işletmenizin internet sitesinde yer alan blog yazılarınıza adresleme yapmanız da hem sizin hem de sitenizin popülaritesi açısından iyi olacaktır.

İyi bir blog sitesinin iyi yazılarla donatılmış olması gerektiğinden yola çıkarak, internet sitenizin güncel tutulması adına profesyonel ajanslardan destek almak isteyebilirsiniz. Bu noktada Click To Peak olarak, konusunda uzman editör kadromuzla internet siteniz ve geri kalan süreçleriniz için size destek sağlıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Siz de Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya mecralarını aktif kullanıp istatistiklerini sıkı bir şekilde takip ederek, internet sitenizi özgün içeriklerle sürekli olarak güncel tutarak ve müşterilerinizle iyi ilişkiler geliştirerek işletmenizi daha da büyütebilir ve bunun faydalarını hem kısa hem de uzun vadede görebilirsiniz. 

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?