Home Office Çalışmada Verimliliği Arttıracak 5 Öneri

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını sonrasında pek çok sektör evden çalışma kavramıyla tanıştı. Pandemi şartlarının zorlayıcılığı ve çeşitli kısıtlamalar sonucunda firmalar çalışanlarını evden çalıştırmaya başladı ve bazı kişiler için zaten alışık olunan evden çalışma durumu, artık pek çok kişinin aşina olduğu bir durum haline geldi.

İlk bakışta firmalar için daha kazançlı bir durum olarak göze çarpan home office çalışmada, durumun işe yararlılığını etkileyen en önemli ölçek çalışanların verimliliği. Ev ortamı olduğundan dikkat dağıtıcı unsurların daha fazla yer alabildiği home office çalışmada daha iyi işler ortaya koyabilmeniz ve en doğru formülü yakalayabilmeniz için, sizler adına verimliliği arttıracak 5 önerimizi listeliyoruz.

Düzenli bir çalışma ortamı oluşturun

Home office çalışırken işe dikkatinizi sağlamak için yapmanız gereken ilk şey gelişigüzel bir ortamda çalışmamak. Yani bir kanepede oturmak veya yatağınızda uzanarak çalışmak yerine evinizdeki bir masayı çalışma masası haline getirip, iş yerindeki gibi bu masaya oturarak işlerinizi halletmeniz odaklanmanızı ve doğru yoldan verimliliğinizi arttıracaktır.

Çalışma saatleri belirleyin

Evden çalıştığınız süreç içerisinde rahat olduğunuz, kendinizi odaklayabildiğiniz ve vaktinizi işinize ayırarak işlerinizi yetiştirebildiğiniz saatleri belirleyerek kendi çalışma saatlerinizi oluşturun. Bu sayede hem çalışma motivasyonunuzu arttıracak, hem de işlerinizi kendinizi rahat hissettirdiğiniz zaman dilimlerinde tamamlayarak sarkma yaratmamış olacak ve verimli işler ortaya koymuş olacaksınız.

Sosyal medyayla ilişkinizi sınırlayın

Evden çalışmanın yarattığı en büyük handikaplardan birisi, ev ortamında olduğunuz için normalde evde olduğunuz zamanlarda edindiğiniz alışkanlıkları uygulama noktasındaki isteğiniz olacaktır. Bunlardan en önemlisi de doğal olarak sosyal medyayla ilgilenmek. Evde kendinize çalışma saati olarak belirlediğiniz vakitler içerisinde sosyal medyayla aranıza mesafe koymayı bir ilke olarak edinir ve bunu iradeli biçimde uygulayabilirseniz, hem işlerinizi çok daha kısa zamanda bitirecek hem de verimliliğinizi önemli ölçüde arttırmış olacaksınız.

Kılık kıyafetinize özen gösterin

Evet, evdesiniz ve takım elbise giymenize tabii ki gerek yok ancak yine de iş başında olduğunuz süreç içerisinde pijamalar ve dağınık saçlarla ‘iş yaptığınız’ düşüncesinde mod olarak kapılabilmeniz daha zor olabilir. Bakımlı bir şekilde iş başına oturmanız ve dinç olmanız, iş yapma ciddiyetinden kopmamanızı sağlayacaktır ve bu sayede daha kaliteli işleri ortaya koymanızın önünü açacaktır.

İçecekler ve atıştırmalıklar

Eh, evdeyken içecek ve atıştırmalıklara çok kolay ulaşıyor olabilmenin nimetlerinden tabii ki faydalanmak lazım. Bunu yapmanın en doğru yolu ise bu içecek ve atıştırmalıkları işe başlamadan önce yanınızda hazır bulundurmanız. İş sırasında sürekli gidip bir şeyler almak görece birkaç dakikalık anlara denk geliyor olsa da, masanın başına geri oturduğunuzda işinize kaldığınız yerden devam etme konsantrasyonunu bulmanız daha fazla dakikanıza mal olabilir. Böylece hem atıştırmalarınızı dilediğinizce tüketebilecek hem de masa başından kalkmak zorunda kalmayarak konsantrasyon kaybı yaşamayacaksınız.

Bu 5 temel öneriyi doğru şekilde uygulayarak evden çalışma esnasında konsantrasyon kayıplarını önleyerek verimliliğinizi arttırıp daha kaliteli işler ortaya koyabilirsiniz. Bu sayede hem firmanız hem de siz daha mutlu olarak daha sağlıklı bir iş süreci ilerletmiş olacaksınız. 

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?