Google Remarketing Nedir?

Dijital pazarlama sektöründe kendini geliştiren birçok firma Google remarketing olayını bilmektedir. Eğer ki bu işe yeni girmiş bir kurumsal firma iseniz yeniden pazarlama sistemi olarak bilinen Google remarketing olayını öğrenmeniz gerekir. Bu durum kullanıcılara birçok fayda sağladığı gibi aynı zamanda daha fazla maddi gelir kazanma olanağı da tanır.

Google Remarketing Nedir?

Google remarketing, kısaca yeniden pazarlama sistemi olarak tanımlanabilir. Daha çok kurumsal olan kullanıcılara yöneliktir. Daha detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse e-ticaret mağazasına giren ziyaretçinin incelediği bir üründen sonra o ürünü diğer sitelerede de görmesi olayına Google remarketing denir. Örneğin bir müşteri bir e-ticaret sitesine girer ve bu sitede çanta modellerini inceler. Sonrasında ziyaretçi bu siteden çıkar ve diğer sitelerde gezerken veya Google'da arama yaparken tekrar aynı veya benzer ürünlerin reklamını görür.

Siz bir okuyucu olarak bu olaya tanıklık etmiş olabilirsiniz. Müşteri mağazada bir ürünü inceledikten sonra Google Ads ile anlaşmalı internet sitelerinde ve Google'da arama yaptıkları sırada bu ürün ile ilgili reklamlarla karşılaşır. Aynı zamanda sosyal medya üzerinde de bu reklamlara denk gelmek mümkün. Bunun sebebi Google Adwords ile yapılan Google remarketing olayı olmaktadır. Bu olay ile birlikte firmaların amacı müşteriyi kaçırmamak ve müşteriye benzer ürünler göstermek. 

Yeniden pazarlama, genellikle görüntülü reklam ağı şeklinde yapılır. Google Ads ile yeniden pazarlama işlemi yapabilmek için öncelikle Google’ın verdiği kodu web sitenize yerleştirmeniz gerekir. Sonrasında bu işleme başlayabilirsiniz. Bu konuda kaliteli ve detaylı bir hizmet almak için bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Google Remarketing Müşterilere Hangi Avantajları Sağlıyor?

Google remarketing ile birlikte müşteriler birçok faydayı beraberinde getiriyor. Google remarketing kullanmanın avantajları arasında müşteri çekmesi yer almaktadır. Yeniden pazarlama sistemi, siteyi ziyaret eden müşterilere daha fazla reklam göstereceği için müşterinin o sitede alışveriş yapma imkanı artar. Bu doğrultuda e-ticaret siteleri bu yöntem ile daha fazla müşteri çeker.

Yeniden pazarlama sistemi gelir elde etmeye yardımcı olur. Çünkü bu yöntem ile müşterinin ilgi çekeceği reklamlar gösterilir. Bu durum müşteriyi etkileme konusunda etkili bir avantaj olabilir. Google remarketing, bu tür müşterilere internet kullanıcısının ilgisini çeken reklamlar gösterir. Çünkü müşterinin hangi ürünleri sevdiğini müşterinin girdiği sayfalardan bilir. Bu da kurumlar için büyük bir fayda sağlar ve firmalara ciddi oranda gelir sağlayabilir.

Müşterilere aynı kategoride yer alan farklı bir ürünü göstermek kısacası benzer bir ürünü göstermek önemli bir durum olmaktadır. Çünkü müşteriler belki o an girdiği bir ürünü beğenmeyip web sitesinden çıkmış olabilir. Bu husus kullanıcıya reklamlar ile benzer diğer ürünleri göstermek belki müşterinin ilgisini çekebilir ve müşteride yeniden satın alma isteği uyandırabilir. Bu da e-ticaret ile uğraşan firmalar için olumlu bir avantaj olmakta.

Birçok müşteri arama ağı içerisinde yükselmek isteyebilir. Google remarketing, firmanın arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlar. Yeniden pazarlama yöntemi sayesinde müşteri etkileşimi artar ve bu durum firmanın arama motorunda bir kademe daha yükselmesini sağlar. Bu da firmaların daha fazla öne çıkmasını sağlayan bir fayda olmaktadır.

Google Remarketing Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu işlem uygulanırken dikkatli olunması ve hata yapılmaması gerekir. Küçük bir hata bile gereksiz maddi harcamaya sebep olabilir. Bu konuda dikkat edilmesi gerekir. Bu durumdan ötürü reklam hazırlarken ve gerekli hedefleri belirlerken gerekli kontrollerin ve incelemelerin tekrar yapılması gerekir. Hedef kitlenize doğru reklamları göstermek, size daha fazla maddi gelir kazandırır.

Firmalar Google remarketing işlemi uygularken bütçeyi de çok iyi belirlemelidir. Marka bilinirliğinizi güçlendirmek için bütçe önemli bir yer tutar. Bütçenin çok kısıtlı olması yani az olarak belirlenmesi birçok müşteriye ulaşma olanağını azaltan bir eylem olacaktır. Bu konuya bir örnek vermek gerekirse birkaç müşteri web siteniz üzerinde ürün inceledi. 

Diğer sitelerde bu mağazadaki benzer ürünlerin reklamı görülecek. Eğer ki bütçe düşük olursa tüm müşterilere reklamlar gözükmeyebilir veya bütçe sınırına ulaşınca reklamlar kesilebilir. Bu da gelir ve müşteri kaybı durumunu oluşturur. Bundan dolayı bütçeyi iyi ayarlamak gerekir.

Google remarketing sistemi ile uğraşırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu hedefi iyi belirlemektir. Çünkü hedef müşteriye ulaşmak en doğru karar olacaktır. Ayarlama yaparken küçük bir hata bile reklamların yanlış müşterilere görünmesini veya hiç görünmemesini sağlayabilir. Bu duruma dikkat edilmelidir. Bu konuda liste kurallarını belirleme olayı da önemli bir yer edinmektedir. Anahtar kelimeler iyi belirlenmeli, kaliteli bir seçim yapılmalıdır.

Google remarketing, diğer adıyla yeniden pazarlamayı daha iyi kullanmak için dijital medya ajansı ile anlaşmanız gerekir. Birçok kurumsal firma ve  e-ticaret firması bunu yapmaktadır. Kurumsal firmalar veya E-ticaret sitesi kurup bu sitenin hızlı bir şekilde büyümesini isteyen her marka Google remarketing konusunda firmamız ile çalışabilir.

 

Click to Peak olarak  Google remarketing reklamlarınızı en iyi şekilde yöneteceğimizden emin olabilirsiniz. İşimiz kendimize müşteri bulmak değil, markanızı en iyi şekilde yönetmenize destek olarak potansiyel müşterilerinize en hızlı, en iyi şekilde ulaşmanızı sağlamak.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?