Google My Business'ta Sıklıkla Yapılan 5 Önemli Hata

Dijitalde bizi güçlü tutacak adımlara ihtiyacımız vardır. Tüm çabamız markamızı daha fazla insana, daha kısa sürede, en doğru adımlarla ulaşabilmektir. Yani bir çoğumuz için bunun böyle olduğunu varsayıyoruz. Peki dijitalin en güçlü markalarından biri olan Google’ı neden kullanmıyoruz?

Yaptığımız siteler, seo çalışmaları, google reklamları hepsi Google'da daha üst sıralara gelebilmek için değil mi? Öyleyse Google My Business’ta neden bu kadar sık hata ile karşılaşıyoruz? Dijitalde var olalım derken neden en önemli detayları gözden kaçırıyoruz. Biz söyleyelim, her işi kendimiz yapmaya çalıştığımız için gözden kaçırıyoruz.

Dijitalin önemini birinden duyuyoruz, sonra bir başka gün birinden seo kelimesini duyuyoruz, birinden my business ve firma sahibi olarak hepsini yapmaya yada tek bir kişiye yaptırmaya çalışıyoruz. Peki öyleyse hepimiz ekmek yapabiliriz değil mi, kaldı ki hepimizin en temel ihtiyacı beslenmektir. Öyleyse neden ekmeği kendimiz yapmak yerine bir fırından yada marketten alıyoruz.

Bazılarınızın biz kendimiz yapıyoruz zaten dediğini duyar gibiyim. Öyleyse siz bir fırın sahibisiniz diye düşünüyorum. Çünkü hepimiz ekmek yapmayı bilsek bile hepimizin yaptığı ekmek aynı tadı vermeyecektir işte bu yüzden işi ustalarına bırakırız ve sadece işin sonunda ekmek kokusunun bize verdiği mutluluğu, karnımız doyduğunda enerjimizin yükselme hissinin hazzını yaşarız. Öyleyse soruyorum size her işi ustasına bırakmak gerekmez mi?

Siz bunu düşünürken ben konuyu biraz toparlamak istiyorum. Google My Business sadece kayıt olup bırakabileceğiniz bir alan değil, işi profesyonellere yaptırdığınızda sonunda alacağınız ödüllerin olduğu bir alan. Ama şuan bu işi kendiniz yapıyor olabilirsiniz, pekala öyleyse aşağıdaki hataları sizinde yapmamanız için size sıklıkla yapılan 5 önemli hatadan bahsedeceğiz.

1. Doğrulanmamış Hesaplar

Bir Çok Firma Google My Business kaydını oluşturuyor, (Henüz kaydınızı oluşturmadıysanız Google My Business Kaydı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemize göz atabilirsiniz) Fakat hesapları doğrulama aşamasında unutuyor. Peki ama sahipliğini aldığımız ama doğrulamadığınız hesaplar ne işe yarayacak bunu hiç sordunuz mu veya siz olsanız Google tarafından doğrulanmamış bir işletmeye güvenir miydiniz.

Hesabı sahiplenmiş dahi olsanız doğrulama adımını doğru bir şekilde tamamlamadan atlamışsanız, hesabınızda herhangi bir düzenleme yapamazsınız, gelen ziyaretçilerinizin işletmenizle ilgili sorularına, yorumlarına yanıt veremezsiniz

2. İşletmenize Dair Eksik Bilgiler

Eğer bir My Business hesabınız varsa yönetim panelinizde kullanıcıların işletmenize ulaşabilmesi için bazı bilgileri eklemiş olmalısınız. Telefon numarası, adres bilgisi, çalışma saati gibi alanları çoğu firma eklemeyi unutuyor. İşletmenizin google my business hesabında işletmeniz hakkında bilgileri ziyaretçileriniz ile paylaşmalısınız.

Buradaki bilgiler çok kritiktir, kişilerin size rahatça erişebilmesi için bu alanları mümkün olan en kısa sürede doldurmalısınız. Belki henüz bir web siteniz olmayabilir fakat kullanıcıların sizi fiziki alanlarınızda da ziyaret edebilmesi için çalışma saatleri ve kolay iletişim kurabilmeleri için telefon numaranız mutlaka olmalı.

Google My Business işletme sahibi olarak hesabınızı yanlış bilgiler ve hatalı bilgilerle doldurmayın. İşletme bilgilerinizi doğru ve eksiksiz şekilde eklemeyi ihmal etmeyin.

3. Konum Hataları

Sıklıkla karşılaşılan bir diğer hataysa işletme konumu seçilirken raptiyenin doğru yerde olup olmadığının kontrol edilmemesi. Sizi fiziki konumunuzda ziyaret etmek isteyen kişiler firmanıza yol tarifi ile gelecektir. Google maps kişilere gideceği en kısa yolu çizmeye çalışacaktır.

İstanbul'un en işlek caddesinde dükkanınız olabilir ama İstanbul gibi bir şehirde bir yere gitmenin ne kadar zor olduğunu da hepimiz kabul etmiş durumdayız, öyleyse bir düşünelim konumunuzu işaretlerken raptiyenin yerine dikkat etmediniz ve raptiye dükkanınızın olduğu caddeyi değil karşı caddeyi gösteriyor.

X kişisinin sizin dükkana gelebilmesi için caddenin karşısına geçmesi gerekiyor, okurken çok basit bir iş gibi görünüyor değil mi. Ama yaşarken x kişisi için bu durum o kadar da eğlenceli olmuyor, sıkışık gıdım gıdım ilerleyen bir trafik, bunaltıcı bir hava ve karşı caddeye geçebilmesi için navigasyon 40 dakika gösteriyor. Öyleyse firmanıza araçla gelmeye çalışan kişinin size gelmekten vazgeçmesi ne kadar sürecektir? Basit bir yanlış yüzünden müşteri kaybı yaşamayı kim ister ki.

4. Yanıtsız Kullanıcılar

İşletmenizi daha önce ziyaret etmiş, ürününüzü veya hizmetinizi deneyimle şansı yakalamış insanlar haritalarınız üzerinden veya web sitesi üzerinden fikirlerini paylaşabilirler, hatta gelen ziyaretçilerden fikirlerini yazmalarını isteyebilirsiniz. Böylece kullanıcı deneyiminizi paylaşarak daha önce sizinle irtibata geçmemiş kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz. Kullanıcı deneyimi daima size avantaj sağlayacaktır.

Fakat daha önce sizden hiç alışveriş yapmamış olan kullanıcılar da size sorular sorabilir, yorumlar yapabilir sizi hiç tanımayan bir kullanıcıya yanıt vermediğinizi oldu mu? Daha önce farkında olmadan yapmış olabilirsiniz.

Peki onun ne hissettiğini düşünün, ürününüzü almak istemiş veya firmanızı fiziki alanında ziyaret etmek istemiş ve size bir soru yöneltmiş örneğin: mağazanız akşam kaça kadar açık? bu soruda hesabınızı veya sitenizi incelediğinde cevabı bulabilir elbet ama o kendisi aramak istememiş sizin ona göstereceğiniz ilgiliyi, müşterilerinize yaklaşımınızı görmek istemiş.

Bazen basit soru diye cevap vermediğimiz kullanıcılar sıkı müdaviminiz olacak müşterilere dönüşebilir bunu hiçbir zaman onu yanıtlamadan bilemezsiniz. Potansiyel müşterilerinizi kaçırmak ister misiniz? Eğer my business hesabınız bunun gibi yanıtlanmamış bir sürü soru ile doluysa yakın tarihli olan her kullanıcıya yanıt vermenizi tavsiye ederiz.

5. My Business Hesabını Pasif Tutma

Geldik bizce en önemli olan kısma. Önemli olan google my business hesabınızı sadece sahiplenmek veya yukarıda bahsettiğimiz diğer hataları yapmamak değil, en önemli olan ve sıklıkla yapılan hata my business hesabınızdaki tüm sorunları giderdikten sonra onu pasif tutmak.

Oysa işletme profillerinin yüzlerce arama sonucu için de en çok dikkatini çeken bölüm olma şansı var. Düzenli olarak aktif tutulmayan my business hesapları firmanızın bilinirliğinde zayıflıklara neden olabilir.

Aktif olarak takip etmediğiniz hesabınıza spam saldırılar olabilir, sizin pasif olduğunuz dönemde rakip firmalarınız aktif kalıp sizin önünüze geçebilir, hala my business’ın avantajlarının net olarak açıklanmadığı ama birçok alanda aktif olmanın ödülünü aldığınız bir dönemdeyiz.

Google aramalarında my business bölümü genelde firma ismi aradığında çıkar değil mi? Öyleyse aşağıda bir müşterimize ait paylaştığımız görselin sırrı ne olabilir sizce.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?