Google Meet Nedir?

Korona virüs süreci video konferans hizmeti sunan firmaların çok büyük bir yükselişe geçmesini sağladı. Hükümetler tarafından verilen sokağa çıkma ve seyahat kısıtlama kararları insanların hem işlerine gidememelerine hem de sevdikleri insanlar ile görüşememelerine sebep oldu. Bu durumda insanlar hiç vakit kaybetmeden video konferans uygulamalarına yöneldi.

Google dünyanın en büyük bilişim şirketi olarak sorumluluk aldı ve daha önce G Suit olarak isimlendirilen, sonrasında Google Workspace ismiyle yoluna devam eden oluşum içerisinde Google Meet’i ücretsiz olarak kullanıma sundu. Google Workspace’in bir parçası olarak sunulan Google Meet 250 kişiye kadar kullanıcı ile görüntülü toplantı yapılabilen özel bir uygulama.

Google Meet Hangi Özelliklere Sahip?

  • Yüksek kaliteye sahip görüntülü toplantılar düzenleyebilirsiniz.
  • Gerçekleştirilen görüşmeler özel olarak Google tarafından şifrelenerek kötüye kullanımı engellenmektedir.
  • Toplantılara erişim son derece kolay olur. Davetliler ile ilgili bağlantıyı paylaşmanız yeterlidir. Kişiler Google Meet mobil uygulamasından ya da masaüstü bilgisayarların web tarayıcısından bu bağlantıyı kullanabilirler.
  • Ekran paylaşımı ile slayt ya da belgeler diğer katılımcılara gösterilebilir.

Google Meet Nasıl Kullanılır?

Google Meet nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra uygulamanın nasıl kullanılacağı aşamasına geçebiliriz. Google tarafından oluşturulan bu uygulamanın milyonlarca insana ulaşması istendiğinden kullanımı oldukça basit. Çok üst seviyede bir bilgisayar bilginiz olmasa dahi Google Meet ile onlarca toplantıya katılabilirsiniz.

Google Meet’i Açın

İlk olarak Google Meet resmi internet adresine giderek burada oturum açma işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Oturum açmak için Google hesabı kullanılmalı. Eğer hali hazırda bir hesabınız varsa bu hesapla giriş yapabilirsiniz. Eğer yoksa yeni bir Google hesabı oluşturup o hesapla oturum açma işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Meet Uygulamasında Toplantı Başlatın Veya Toplantıya Katılın

Meet uygulamasını açtıktan sonra karşınıza “Toplantı Başlatın” ve “Toplantıya Katılın” olmak üzere iki farklı seçenekleri gelecektir. Bu ekran seçiminizi yaparak hemen toplantıya katılabilirsiniz.

Toplantıya katılımını gerçekleştirmek için toplantı adını bilmeniz gerekiyor. Toplantının adını yazdıktan sonra “Devam” tuşuna basarak toplantıya katılabilirsiniz. Ayrıca bu ekrandan daha önceden planladığınız toplantıları da görme şansınız olacaktır.

Toplantıda Sunucu Siz Olun

Katılabileceğiniz bir toplantı yoksa ve siz bir toplantı düzenleyecekseniz bu durumda “Sunma” seçeneğini kullanarak sunucu olabilirsiniz. Toplantıyı siz düzenlediğiniz için istediğiniz herkesi çağırma yetkiniz olacaktır. Çağıracağını kişilere direkt olarak davet gönderebildiğiniz gibi toplantı kodu ya da toplantı ismini o kişilerle paylaşarak toplantıya katılmalarını sağlayabilirsiniz.

Kamera ve Ses Ayarlarını Gerçekleştirin

Toplantıya bağlandığınızda ses ve video otomatik olarak kapalı olacaktır. Bu özellik programın ücretsiz versiyonunda da sunulur. Hiç beklenmedik bir şekilde görüntünüzün oluşmaması ya da istemediğiniz bir sesin toplantıdaki herkese gitmemesi için ses ve görüntü kapalıdır. İsterseniz alt kısımda yer alan imgelere tıklayarak konuşmalarınızda ses ve görüntüyü aktif hale getirebilirsiniz.

Toplantıya Kişileri Ekleyin

Oluşturduğunuz toplantılara ücretsiz olarak insanları ekleyebilirsiniz. Burada birkaç farklı seçenek karşınıza çıkar. Google Meet kişilerin eklenmesi için sizlere belli başlı yardımlar sunuyor. Direkt olarak bu kişilere mesaj ya da mail göndererek toplantılara katılmalarını sağlayabilirsiniz. Gönderdiğiniz mesaj ve maillerin içerisinde bağlantılar otomatik olarak yer alacaktır.

Masaüstünüzü Paylaşmaya Başlayın

Toplantılarda bir sunum yapmak istiyorsanız sunumlarda göstereceğini grafikleri ya da görselleri önceden açmanız ve hazırlamanız gerekli. Toplantı sırasında açabiliyor olsanız da diğer seçenek her zaman daha doğru olacaktır.

Konuşma ekranının alt kısmında yer alan tuşlardan masaüstünüzdeki görüntüyü toplantıdaki diğer kişiler ile paylaşabilirsiniz. Dilerseniz tüm masaüstünüzü paylaşabilirken belli başlı programların görüntüsünü paylaşma şansınız da bulunmaktadır.

Katılımcıları Susturma Özelliğini Doğru Bir Şekilde Kullanın

Google Meet içerisinde toplantıda yer alan diğer kullanıcıları susturma seçeneği bulunmaktadır. Eğer bir kişinin etrafında çok gürültü varsa bu ses diğer tüm kullanıcılara görüşme anında iletilir. Bu durumlar programın susturma özelliği kullanılabilir. Herhangi bir kişi için susturma özelliğini kullandığınızda kişinin sesi yalnızca size iletilmeyecektir. Diğer kullanıcılar duymaya devam eder.

Chat Özelliğinden Faydalanın

Uygulama üzerinden mesaj gönderme imkânınızda bulunuyor. Her zaman sesli ya da görüntülü olarak konuşmak zorunda değilsiniz. Bunlar için uygun olmadığınızda ya da gerek duymadığınızda mesaj göndererek farklı bir kullanıcıya taleplerinizi iletebilirsiniz.

Tüm İşlemleri Telefonunuzdan Gerçekleştirin

Google Meet mobil olarak da kullanılabilen programlardan bir tanesi. Eğer yanınızda bilgisayarınız yoksa hemen akıllı telefonunuza mobil uygulamayı indirip toplantılara telefonunuzdan katılabilirsiniz. Yanınızda mikrofonlu bir kulaklık varsa hiçbir sorun yaşamazsınız. Kulak olmaması toplantıya katılmanıza bir engel değildir ancak etraftaki sesler sıklıkla karşı tarafa iletilebilir.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?