Google Analytics Neleri Ölçer?

Planladığı girişim fikirlerini hayata geçirmeyi düşünen ve bu doğrultuda web sitesi kurarak belirli seviyede gelir elde edip geçimini sağlayan kişilerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Web sitesi sahibi olan kişilerin gelirlerini arttırması sitelerini geliştirmelerinden geçer. Site için ne kadar doğru adımlar atılırsa elde edilecek kazanç da o kadar artacaktır.

Geliştirmek istediğiniz bir web siteniz varsa bunu yapmak için tek başına çaba sarf etmenize gerek yok. Her zaman size yardımcı olacak uygulamaları tercih edebilirsiniz. Google Analytics de bu yardımcı uygulamalardan bir tanesi. Google Analytics neleri ölçer diye soruyorsanız sorunuzun cevabını ayrıntılı bir şekilde sunuyoruz.

Google Analytics Nedir?

Google Analytics, Google tarafından sunulan ve web sitenizi ziyaret eden kişiler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayan bir analiz aracıdır. Web sitesinin yöneticiliğini üstlenen kişilerin hedef kitlesinin isteklerini ve beklentilerini kolaylıkla anlayabilmeleri adına oluşturulan bir uygulamadır. Sitenizi tercih eden kullanıcıların incelemesi yapılırken fotoğrafları dışındaki her bilgiye ulaşma imkânınız olacaktır.

Google Analytics üzerinde gerçekleştirilen analizler sonrasında sitenizde hangi içeriklerin olması gerektiği veya mevcut içeriklerin nasıl geliştirilebileceği konusunda bilgi sahibi olunmaktadır. Ayrıca bu araç kişilerin ya da firmaların, tanıtım ve reklam kampanyaları için de en doğru adımları atmasını sağlamaktadır.

Google Analytics Hangi Analizleri Gerçekleştirir?

Google Analytics hakkında kısa bir tanımlama yaptıktan sonra asıl sorumuzun cevabına gelebiliriz. Web sitesi yöneticisi olarak uygulamanın asıl amacını öğrendiniz. Ancak bu uygulamanın size hangi analizlerle yardımcı olduğunu da bilmeniz gerekli. Google Analytics tarafından yapılan analizler;

 •   Anlık ziyaretçi analizi
 •   Özelleştirme analizi
 •   Kitle ziyaretçi analizi
 •   Davranış analizi
 •   Organik, referans, direkt, sosyal medya ziyaretçilerinin analizi
 •   Dönüşüm analizi, şeklinde sıralanmaktadır.

Google Analytics Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Google Analytics tarafından yapılabilecek analizleri sıraladık. Ancak bunların size ne gibi avantajlar sunacağını merak ediyor olabilirsiniz. Uygulamadan faydalanmanın yolu, sunulan analizleri iyi bir şekilde incelemekten geçiyor. İncelemelerinizi doğru bir şekilde yaptıktan sonra bunlara göre adımlar atarak sitenizi çok daha önemli bir konuma getirmeyi başarabilirsiniz.

Sitenizi Anlık Olarak Takip Etmek İçin Gerçek Zamanlı Verileri Kullanın

Gerçek zamanlı veriler sizlere sitenizin anlık hareketlerini aktarmaktadır. Anlık olarak sitenizde yer alan ziyaretçi sayısını, bu kişilerin sitenize nereden ulaştığını yani trafik kaynakları hakkında bilgiyi ve bulunduğu sayfadan sonra etkileşime girilen diğer sayfaları sizlere gösterecektir. Bu analizleri incelediğinde çok fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Kullanıcılarını Belirlemek İçin Hedef Kitle Analizlerini Kullanın

Google Analytics hedef kitlenizi çok daha iyi tanıyabilmeniz için onlar hakkında detaylı bilgiler sunar. Uygulamayı kullanarak hedef kitleniz hakkında elde edebileceğiniz bilgiler;

 •   Dil,
 •   Kullanıcıya ait genel bilgiler,
 •   Yaş ve cinsiyet,
 •   Sitenize nereden erişim sağladığı,
 •   Sitenize hangi araçları kullanarak erişim sağladığı,
 •   İnternet sitenizi hangi sıklıkla ziyaret ettiği, şeklinde sıralanabilir.

Kullanıcı Davranışları Sayesinde En Doğru Analizleri Yapın

Sitenizi ziyaret eden kişilerin bilgilerini elde ettiniz. Şimdi sıra sitenizdeyken bu kişilerin nasıl davrandığına dair bilgileri elde etmeye geldi. Google Analytics tarafından sunulan kullanıcı davranışı verileriyle;

 •   Kullanıcının sitenizde ne kadar vakit geçirdiğini,
 •   Sitenizin hangi kısımlarında gezindiğini,
 •   Kullanıcıların web siteniz üzerinden fazla kaldığı sayfaları,
 •   Web sitenizin hızını,
 •   En fazla çıkış yapan sayfaları,
 •   Web sitenizi nasıl daha iyi bir hale getirebileceğinize dair öneri ve tüyoları, elde edebilirsiniz.

Dönüşüm Analizleri İle Pazarlama Çalışmalarınızı Yönetin

Google Analytics hesabı içerisine reklam ve pazarlama çalışmalarını eklerseniz bu çalışmalar hakkında da önemli verilere ulaşabilirsiniz. Google Ads ya da diğer reklam çalışmalarınızın dönüşüm oranlarını rahatlıkla elde edebilirsiniz. Bu veriler de size reklam çalışmanızın hangi oranda başarılı olduğunu gösterecektir. Aynı zamanda ziyaretçilerin giriş yaptığı ve dönüşümde bulunduğu sayfaları da görebileceksiniz.

Web Siteniz Üzerindeki SEO Çalışmalarını Takip Edin

Sitenizin arama motorlarının üst sıralarında yer alması için yapılan SEO çalışmalarını da Google Analytics üzerinden takip edebilirsiniz. Tercih ettiğiniz site içeriği ya da kullandığınız anahtar kelimeler hakkında önemli veriler elde edebilirsiniz. İçeriklerin ve anahtar kelimelerin fayda sağlayıp sağlamadığını rahatlıkla görebileceksiniz.

E-Ticaret Sitenizin Zayıf Yönlerini Analiz Edin

E-ticaret sitesine sahipseniz Google Analytics ile sitenizin güçlü ve zayıf yönlerini görebilirsiniz. Zayıf yönler üzerinde çalışmalar yaparken bunları geliştirmek ve güçlü yönlerinizi daha ön plana çıkarmak için önemli adımlar atabilirsiniz.

Sitenize Gelen Ziyaretçilerin Kalma Süreleri Hakkında Ayrıntılı Bilgiler Elde Edin

Sitenizin trafik bilgileri analiz edilirken kullanıcıların sitenizde ne kadar süre geçirdiğine de bakılması gerekir. Sitenize giriş yapan kullanıcıların sitede geçirdikleri ortalama süre, hangi sayfaları gezdikleri ya da hemen çıkma oranı Google Analytics ile elde edilebilmektedir.

Google Analytics Ücretli Mi?

Google tarafından sunulan bu hizmet tamamen ücretsizdir. Uygulamaya ücretsiz olarak kayıt olduktan sonra sitenizin trafik, SEO, reklam ya da diğer konulardaki analizlerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Analizlerin nasıl yapılacağını ve hangi analizin nereden okunabileceğini öğrenmeniz gerekiyor.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?