Google Analytics Nedir Nasıl Çalışır?

Eğer web siteleriyle haşır neşirseniz ve bu haşır neşirlik özellikle web sitelerini idare etme noktasındaysa, Google Analytics’i duymamış olma ihtimaliniz yoktur. Peki, sürekli duyduğunuz ve pek çok defa karşınıza çıkan Google Analytics tam olarak nedir? Nasıl çalışır? Ne alanlarda işe yaramaktadır ve size nasıl fayda sağlar? Gelin bu soruların cevaplarına makalemizde birlikte değinelim.

Öncelikle ve en basit tanımıyla Google Analytics, web sitelerinin trafik ölçümünü yapabilmemize ve bu trafikleri birbirleriyle karşılaştırabilmemize yarayan ücretsiz bir Google servisidir. Sitenizin mevcut durumuyla alakalı en doğru bilgi sahibi olmak ve buna yönelik stratejilerinizi belirlemek için verilere ihtiyacınız olacaktır. İşte Google Analytics verileri tam da bu noktada yardımınıza koşan oldukça faydalı bir araç.

Bu noktada Google Analytics’in 4 temel unsur üzerine kurulduğunu belirtmeliyiz. Bunlar veri toplama, veri işleme, yapılandırma (konfigürasyon) ve raporlamadır. Bu 4 unsurun detaylarına daha sonra değineceğiz. Şimdilik size açıklamak istediğimiz ve bizce Google Analytics’in temel unsuru olan Google Analytics verilerinden bahsedelim.

Google Analytics sistemi içerisinde, boyutlar ve metrikler olarak adlandırılan iki veri başlığı bulunmaktadır. 

 • Boyutlar (Dimensions): Bu kısım, kullanıcılar hakkında genel bilgileri sunan veri başlığıdır. Onların ve gerçekleştirdikleri oturumun genel özelliklerine dair bilgiler verir. Giriş yaptıkları cihaz, lokasyonları, yaşları ve cinsiyetleri gibi bilgiler burada tanımlı veri boyutlarından bazılarıdır. Kullanıcılarınızın web sitesine hangi kanaldan geldiği, hangi sayfalarda dolaştığı ve hangi cihazla hangi bölgeden giriş yaptığı gibi verileri edinmenin yanı sıra; bu verilerin raporlamasını dilediğiniz gibi detaylandırma imkânınız da bulunmakta. Örneğin istediğiniz tarih aralığında sitenize giriş yapan belirli bir cinsiyet, cihaz veya lokasyondaki kişileri aratarak daha kapsamlı sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Metrikler (Metrics): Bu veri başlığı ise gerçekleşen oturum ve eylemlerin sayısal verilerini oluşturmaktadır. İşlemlerin hangi sıklıkta ne kadar yapıldığını gösterdiği gibi ortalamaları da sizlere sunabilir. Geçtiğimiz ay belirli bir ürüne tıklayan kişi sayısından, sitenize giren kullanıcıların sitenizi terketme süresine veya geçtiğimiz hafta sitenize kaç kişinin girdiğine kadar çeşitli verileri bu kısım sayesinde görüntüleyebilir ve analiz edebilirsiniz.

Bunların yanında sizlerin de özel boyut ve metrik türleri oluşturabileceğinizi belirtmekte yarar var. Oluşturabileceğiniz bu özel boyut ve metriklerin az önce açıkladığımız kapsamlar dahilinde olabileceğini unutmayın.

Google Analytics’in yapısından ve önemli elementlerinden genel olarak bahsettikten sonra nasıl çalıştığı ve detaylı olarak nasıl faydalanılabileceği ile alakalı kısımlara geçiş yapmaya başlayabiliriz.

Google Analytics Nasıl Kurulur

Şu ana kadar bahsettiğimiz ve yazımızın devamında bahsedeceğimiz tüm bu Google Analytics özelliklerinden faydalanabilmenin birincil şartı tabii ki de Google Analytics kurulumu yapmak… Peki, Google Analytics nasıl kurulur ve nasıl çalıştırılır? Gelin birlikte göz atalım.

Diğer pek çok Google servisinde de olduğu gibi, Google Analytics sahibi olabilmeniz için öncelikle Google hesabı sahibi olmanız gerekmekte. Buna sahip olduğunuzu, veya kolay bir şekilde açtığınızı varsayarak sıradaki adıma geçiyoruz.

Google Analytics’e girip, hesap oluştur seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza gelenleri düzgün şekilde takip edip doğru yapmalısınız. Bu noktada ad-soyad kısmını doldurduktan sonra ‘mülk’ kısmına internet sitenizin adını ve url’sini girip,  raporlama saatini seçtikten sonra izleme kimliği edin butonuna tıklayın.

Evet! Bu kadar… Bundan sonra yapmanız gereken tek şey, bu işlemleri tamamladıktan sonra karşınıza çıkacak olan Google Analytics izleme kimliği olan kodunuzu sitenizdeki tüm sayfalarınetiketi içerisine eklemek. Bu izleme kodunu manuel olarak da, Google Tag Manager gibi bir araç kullanarak da yapabilirsiniz.

Artık Google Analytics hizmetini kullanarak sitenizle alakalı verilere erişebilirsiniz!

Google Analytics Nasıl Çalışır?

Google Analytics’in tam olarak ne olduğundan ve nasıl kurulup aktif hale getirilebileceğinden bahsettik. Şimdi Google Analytics’in nasıl çalıştığına ve ne tür faydalar sağladığına yönelik detaylara göz atabiliriz.

Yazımızın ilk kısımlarında, Google Analytics’in 4 temel unsur üzerine kurulu olduğundan ve bunlarla alakalı bilgilere yazının ilerleyen kısımlarında yer vereceğimizden bahsetmiştik. Google Analytics’in nasıl çalıştığını anlamak için ilk olarak bu 4 temel unsur hakkında bilgiler verelim.

 • Veri Toplama: Google Analytics’teki tüm veriler javascript kodları yardımıyla toplanır. Javascript kodunuzu kullanarak, bu sayede kullanıcıların hangi url’leri ziyaret ettiği ve hangi browser veya cihaz üzerinden giriş yaptığı gibi bilgiler bu alanda toplanır.
 • Veri İşleme: Bu unsur, toplanan verilerin Google’a gönderildiği ve Google tarafından işlenerek anlamlı hale getirildiği adımı oluşturmaktadır.
 • Yapılandırma (Konfigürasyon): Bu adımda Google tarafından anlamlandırılan veriler işlenerek veri tabanına kaydedilir. Bu noktada önemli olan şey, veri tabanına kaydedilen verilerin bir daha değiştirilme imkânının bulunmadığı. Bunu aklınızda tutmanız yararınıza olacaktır.
 • Raporlama: Bu son adım, yukarıdaki unsurların gerçekleştirdiği tüm adımların finali niteliğindedir. Toplanan, işlenen ve veri tabanına kaydedilerek yapılandırılan veriler son olarak raporlanır ve Google Analytics’de sizlere sunulur.

Peki son tahlilde veri tabanına kaydedilerek bize sunulan Google Analytics verileri tam olarak nedir ve nasıl değerlendirilirse en faydalı sonucu ortaya çıkartır? Bu raporlama seçeneklerini ve geldikleri anlamları tek tek sıralayarak inceleyelim.

 • Gerçek Zamanlı (Real Time): İsminden de anlayabileceğiniz üzere bu raporlama kategorisinde anlık olarak sitenizde bulunan kullanıcıları hangi sayfayı incelediklerini ve neler yaptıklarını gözlemleyebiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse, sitenizde yeni yayınladığınız ve nasıl tepki göreceğini oldukça merak ettiğiniz bir içeriğiniz var. Gerçek Zamanlı rapora tıkladığınızda son 5 dakika içerisinde bu içeriğiniz de dahil olmak üzere sitenizde ne tür hareketler olduğunu detaylıca inceleyebilirsiniz.
 • Yerler (Locations): Bu rapor kategorisinde sitenize gelen kullanıcıların hangi zaman diliminde, dünyanın neresinde ve hangi dilde konuştuklarını; sitenizin hangi sayfasında ne kadar süre geçirdiklerini inceleyebilirsiniz.
 • Trafik Kaynakları: İnsanlar web sitenize nereden ve nasıl ulaşıyor? Aklınızdaki soru buysa, incelemeniz gereken rapor kategorisi de burası. Örnek olarak kullanıcıların sitenize, sosyal medyada paylaştığınız link üzerinden mi, Google aramaları sayesinde mi veya direkt sitenizin adını yazarak mı girdiğini buradan inceleyebilirsiniz.
 • İçerik: Kullanıcıların sitenizdeki hangi noktalarda vakit geçirdiği ile alakalı detaylı bilgiler edinmek mi istiyorsunuz? O halde içerik sekmesine göz atmanız istediğiniz verileri görmenize olanak sağlayacaktır.
 • Etkinlikler: Bu kategoride farklı zaman dilimi seçenekleriyle kullanıcıların sitenizle nasıl etkileşime girdiğini inceleyebilirsiniz. Örneğin sitenizdeki hangi dosyalar indirilmiş, hangi bağlantılar açılmış ya da hangi reklamlara tıklanmış diye merak ediyorsanız, incelemeniz gereken yer tam da burası.
 • Dönüşümler: Dönüşümler en çok incelenen ve önemli veri kategorilerinden biridir. Çünkü bu noktada, yaptığınız çalışmaların ve yeniliklerin işe yarayıp yaramadığının cevabı yatmaktadır. Örnek vermek gerekirse girmiş olduğunuz içerikteki bir uzantının açılmasını istiyordunuz, işte dönüşümler sekmesi sayesinde bunu görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca bir e-ticaret sitesiyseniz satışlarla alakalı bilgilere ulaşabileceğiniz nokta da burasıdır.

Sitenize gelen trafik, bu trafiğin sağladığı veriler ve benzeri şekilde sitenin istatistikleri ve analizleriyle alakalı en kapsamlı ve en doğru bilgileri edinebileceğiniz Google Analytics servisi, Google’ın ücretsiz servisleri arasından en kullanılması gerekenlerden birisi olarak web sitesi sahiplerinin ve ilgililerin olmazsa olmazı olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?