Facebook Analytics Nedir?

Sosyal medya sitelerinin artık yadsınamaz bir reklamcılık gerçeği haline dönüşmesi ve markaların bu alandaki büyüme istekleri ile buna bağlı yaşanan büyümeleri göz ardı edilemeyecek durumlar halini aldı. Bu noktada bu sosyal medya sitelerinin markalara sundukları parametreler de büyük önem taşır hale geldi.

Tüketicilerinizin davranışlarını bilmenizin size oldukça büyük faydalar sağladığı bu ortamda Facebook’da ücretsiz olarak kullanımınıza sunduğu Facebook Analytics aracı ile sizlere yardımcı olabilmeyi arzuluyor. 

Facebook Analytics yardımıyla işletmenizin beğenilerini, performansını, izlenmelerini ve çok daha fazlasını takip edebilir; takipçilerinizin durumlarına ve özelliklerine daha etkili bir bakış atabilirsiniz. Bu istatistiklerin son 7 gündeki hareketlerini göreceğiniz şekilde sınıflandığını unutmayın. Bu istatistikler sayesinde sayfanız ve markanız adına daha doğru çözümler üretebilir hale geleceksiniz.

Bu noktada bilmemiz gereken bir diğer önemli nokta, Facebook Analytics sisteminin Facebook Pixels ile entegre çalıştığı. Facebook Analytics genel olarak Pixels’dan edindiği verilerle kendi verilerini harmanlayarak raporlaştırıp, kullanıcılara sunarak çalışan bir sistem. 

Peki Facebook Analytics sayesinde ulaşabileceğiniz bilgiler tam olarak neler? Bu hizmet sayesinde sayfamızın ziyaretçilerinin demografik bilgilerine, ürününüzün farklı kanallarda nasıl sonuç verip kullanıldığına ve çeşitli algoritmalar sayesinde tespit edilen farklı insan gruplarının ürününüzle ne şekilde etkileşime geçtiğine yönelik bilgilere sağlıklı bir şekilde ulaşıp görüntüleyebilmenizi sağlar. 

Facebook Analytics Menü Bölümleri Ne İşe Yarar

Tabii ki bu Facebook Analytics aracını verimli bir şekilde kullanabilmek için menüsündeki sekmelerin ne olduğuna, bize neler sunduğuna ve ayrı olarak nelere dikkat etmemiz gerektiğine hakim olmamız gerekiyor. Yazımızın kalan kısmında bu menülere ve işlevlerine birlikte göz atalım.

  • Sayfa Beğenisi: Bu bölgede sayfanızın son dönemlerde aldığı beğeni sayısı hakkındaki bilgilere erişebilirsiniz. Bunun yanında bu beğenilerinin kaynağının ne olduğunun; mobil veya masaüstü kaynaklı mı olduğuyla alakalı detaylara ulaşabilirsiniz.
  • Video: Facebook’ta günde milyonlarca kez video izlenmesi yapılıyor. Bu sekme sayesinde ilk 30 saniyesi izlenen videolarınızı görebilir ve videolarınızın genel istatistikleriyle alakalı bilgilere ulaşabilirsiniz.
  • Hedef Kitle: Bu sekmede hedef kitlenizle alakalı detaylı bilgilere kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Son bir ayda sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların yaş, konum, cinsiyet gibi bilgilerini görebilirsiniz. Bunun yanında bir diğer Facebook ürünü olan Hedef Kitle İstatistikleri aracı ile, detaylı kullanıcı analizi gerçekleştirebilir ve pazarlama ile Facebook stratejilerinizi buna göre geliştirebilirsiniz.
  • İçerik Erişimi: Bu sekme sayesinde genel olarak, kullanıcılara ulaşan paylaşım sayılarınızın ve kaç kullanıcının içeriklerinizle etkileşime geçtiğini detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Eğer spam olarak işaretlenen gönderileriniz varsa bunları da görüntüleyebilirsiniz. Genel olarak içeriklerinizi ve içerik düzeninizi doğru takip edebilirsiniz.
  • Ziyaret: Bu sekmede ziyaretçilerinizin hangi sayfaları görüntülediğiyle alakalı detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun yanında sayfanızın ziyaretçilerinin başka web sayfalarından mı yoksa Facebook içerisinden geldiğine yönelik bilgileri de edinebilir ve raporlu haliyle ulaşabilirsiniz.
  • Paylaşımlar: Burada paylaşımlarınızı inceleyen kullanıcıların gerçek zamanlı verilerini inceleyebilirsiniz. Bunun yanında günün çeşitli zaman dilimlerinde içeriklerinizin ve sayfanızın nasıl performans gösterdiğini de bu sekme sayesinde detaylı şekilde inceleyebilirsiniz ve içerik stratejilerinizi buna göre planlayabilirsiniz. 

Genel olarak başarılı bir dijital kampanya oluşturmak ve markanızın veya sayfanızın verimli hale gelmesini sağlamak için doğru analiz yapmanız gerekmektedir. Bu noktada Facebook Analytics aracı sayesinde ücretsiz olarak kullanıcıların sayfanızla etkileşimlerini gözlemleyebilir, raporlayabilir, inceleyebilir ve bunları kullanabilirsiniz.

Unutmayın ki bu verilerin her zaman tek başına yeterli olması da mümkün değildir. Elde edeceğiniz verileri doğru şekilde değerlendirerek ve doğru çıkarımlarda bulunarak başarılı stratejiler geliştirebilir ve sayfanızı ve markanızı daha iyi noktalara taşıyabilirsiniz. 

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?