Dijital Reklamcılık Bize Ne Anlatır?

Dünyanın en büyük markalarından tutun da mahallemizdeki en küçük işletmelere kadar herkesin dijital dünyanın içerisinde yer alması şarttır. Yaşadığımız dönemde dijital reklamcılık sektörü tarafından bizlere sunulan nimetlerden faydalanmadığımızda başarının gelmesi düşünülemez. Dijital dünyada yer almanız istediğiniz müşteri profilinizi oluşturmanızı ve buna göre müşteri sayınızda inanılmaz artışların olmasını sağlamaktadır.

Dijital reklamlar her gün onlarca kez karşımıza çıkıyor. Ancak bu reklamların aslında bizlere ne anlattığını anlayabiliyor muyuz. Herkes dijital reklamcılığın bir marka için çok önemli olduğunu biliyor. Peki, dijital reklamları bu kadar önemli kılan etmenler neler? Neden bu mecra bu seviyede başarılı bir şekilde ilerliyor?

Dijital Reklam Hangi Türlerde Karşımıza Çıkıyor?

Hepimiz web sitelerini düzenli olarak kullanılıyoruz. Web sitelerini kullanırken karşımıza sürekli olarak farklı reklamlar geliyor. Aslında bu reklamların türleri birbirinden farklı. Birçoğumuz bunu fark etmiyoruz bile. Markaların amaçlarına ulaşabilmesinde doğru reklam türleri önemli bir rol oynamakta.

Dijital reklam türleri arasında ilk sırayı görüntülü reklamlar alır. Genel olarak bir şerit halinde karşımıza çıkan bu reklamlar tıklama başına ücretlendirilmektedir. İkinci sırada milyarlarca kullanıcı olan sosyal medya sitlerine verilen reklamlar alır. Bir anda milyarlarca insana bu reklamlar ile ulaşabilirsiniz.

Dijital reklamlar arasında bir sonraki payı arama motoru reklamları alır. Her gün onlarca farklı soru yönelttiğimiz arama motorları reklam için en muhteşem alanlardan bir tanesi. Akıllı telefonlara gelen reklamlar da bir diğer seçenek. Sürekli olarak kullandığımız akıllı telefon uygulamalarının içerisinde de onlarca farklı reklam yer alıyor.

Dijital reklam türleri son olarak video paylaşım sitelerinde karşımıza çıkmakta. Videoları takip ederken istemeden de olsak karşılaştığımız reklamlar markanın bilinirliğini ciddi şekilde arttırmakta.

Bu türler daha da çeşitlendirilebilirken hepimizin aklında aynı soru var. Bu reklamlar bize hangi avantajları sunuyor. Neden bu reklamları tercih etmemiz gerekli? Bu reklamlar bizlere ne anlatıyor?

Çok Ucuza Milyonlarca İnsana Ulaşabilirsiniz

Reklam sektörü geçmiş yıllarda pahalılığı ile ön plandaydı. Hepimiz markaların TV reklamları için verdiği milyonlarca lirayı çeşitli medya organlarında okuduk. Ünlülerimiz sürekli olarak çok yüksek paralarla bu reklamlarda olmayı kabul etti. Ancak dijital reklamcılık bu algıyı adeta yıkıp geçiyor.
Dijital reklamcılığın bizlere anlattığı ilk olay reklamların çok ekonomik bir şekilde de yapılabileceği. İnternet reklamcılığı kapsamında Facebook gibi sosyal medya sitelerine ya da arama motorlarına günlük minimum maliyet sınırlarını ödeyerek reklam verebilirsiniz. Bu reklamla birlikte binlerce insana ulaşmanız oldukça mümkün.

Ne Kadar Görsel O Kadar Etki

Dijital ortamda atılan her adım rahatlıkla takip edilebiliyor. Herhangi bir reklam yayınlandığında reklama kaç kişinin tıkladığını ya da bu reklam sayesinde kaç adet ürün alındığını kolayca görebiliyoruz. Araştırmalar standart bir metin içeren reklamlarda tıklanma oranının %15 seviyelerinde olduğunu belirtiyor. Ancak videolu reklamlarda bu oran %50’lere yakın seviyede.

Dijital reklamcılık bizlere görselliğin ne kadar önemli olduğunu direkt olarak ortaya koyuyor. Birçok markanın firmamız ile iletişime geçerek görsel reklamların hazırlanması ve yayınlanması için bizlerden hizmet talep etmesinin başlıca sebebi de bu. Basit bir metin veya basit bir tasarım hiçbir zaman yeterli değil. 

Lokal Reklamlarla Sokaklara Dalabilirsiniz

Radyodan ya da televizyondan verilen ilanların filtrelenme durumu söz konusu değil. Herhangi bir şekilde ilaların yalnızca belirli bir şehrin televizyonlarında yayınlanmasını sağlayamıyoruz. Ancak dijital reklamcılık bize bunun da gerçekleşebileceğini gösterdi. İnsanlar dijital ortamda sürekli olarak konumlarını paylaştığından belirlenen bölgedeki internet kullanıcıları rahatlıkla bulunuyor. Hazırlanan reklamlar da direkt olarak bu kişilerin ekranlarında!

Lokal reklamların insanlar arasında son derece büyük etkileri olduğu aşikar. İnsanların televizyonda çok lezzetli bir hamburger gördüğünü düşünün. Ancak bu hamburgeri yapan firma 500 km. uzaklıkta bulunuyor. Buna karşılık yan sokağında bulunan bir hamburgercinin reklamını gördüğünü varsayalım. Diğer hamburger için yerinden kalkmayan kişiler yan sokaktaki hamburger için giyinmeye çoktan başladı.

En Önemli Organlarımızdan Bir Tanesi Olan Mobil Cihazlar

Akıllı telefonlar o kadar çok yanımızda ki organlarımızdan bir farkı kalmamış durumda. Neredeyse akıllı telefonları kullanmadan geçirdiğimiz bir gün bile yok. Bazı organlarımızı çok uzun süre kullanmadığımız oluyor. Kısacası akıllı telefonlar organlardan da öte bir hal almış durumda. Dijital reklamcılıkta pazarlama stratejisine bağlı olarak mobil cihazlara yönelmek en doğru hamlelerden bir tanesi.

İnsanların reklamların bulunduğu sayfalara girmesi için hiçbir çaba sarf etmenize gerek yok. Hali hazırda müşterileriniz sizin reklamlarınızı görmek için kalktıkları gibi telefonlara sarılıyorlar. Mobil uygulamalara vereceğiniz çok düşük reklamlar ile muhteşem etkiler yaratabilirsiniz.

Dijital Dünya Yoksa Rekabet de Yok

Dijital pazarlamanın bize öğrettiği duygulardan bir tanesi de acımasızlık. Her sektörde o kadar güçlü rakipler var ki herhangi bir alanda geri kaldığınızda bu sizin sonunuz olabilir. Dijital pazarlama sektörü de bunlardan bir tanesi.

Facebook günde 5 milyon işletmenin reklam satın aldığını açıkladı. Sizin bunlardan bir tanesi olmadığınızı düşünürsek çok geride olduğunuz aşikar. Bu açığı kapamak için en yakın zamanda profesyonel bir hizmet almanız gerekli.

Dijital Pazarlama Uzmanların İşi

İnternet artık herkesin elinin altında. Herkes dijital pazarlama için gerekli adımları atabileceğini düşünüyor. Ancak dijital pazarlamanın ekimiz gibi profesyonel bir firma tarafından planlanmaması tam anlamıyla bir felakete yol açabilir.

Markanızın dijital ortamda kalitesiz bir şekilde yer alması reklamsız bir hayatın da gerisine düşmenize sebep olabilir. Sosyal medyadan yapacağınız hatalı bir reklam çalışması tüm ülkede milyonlarca düşmanınızın olmasına sebep olabilir. Tüm bunları düşünerek markanızı profesyonel ellere bırakmanız gerektiğini anlayacağınızı düşünüyoruz. Aksi halde belirtmeliyiz ki markanızın göreceği zararı karşılamak ve tekrar kendinizi sevdirmek çok zor olabilir.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?