Dijital Pazarlamaya Neden Mecburuz

Dijital pazarlama, bugün dijital hayatın her noktasına nüfuz etmiş yeni ama oldukça etkili bir olgu. Geleneksel medyanın yeni medyanın gerisine düşüşüyle başlayan süreçte, özellikle sosyal medya kanallarının kişiler üzerindeki tahmin edilemez etkileri görüldükçe, firmalar da ürünlerini pazarlamak için medyanın yeni çağına ayak uydurmaya başladı.

Peki bu sürekli gelişen ve değişen olguya ayak uydurmak, hizmet ve ürünleri pazarlamak için medyanın olanaklarından faydalanmak ve medyayı kullanarak markamızı geliştirmek için neden dijital pazarlamaya mecburuz? Gelin pazarlama yöntemlerinde yeni bir dönemi başlatan dijital pazarlamayı birlikte tanıyıp neden gerekli olduğundan bahsedelim.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama en kaba tanımıyla, bir elektronik cihazın ve internetin herhangi bir şekilde kullanımıyla gerçekleştirilen pazarlama faaliyetleridir. Arama moturu, sosyal medya kanalları ve e-mail pazarlamasını da içeren farklı bir pazarlama yöntemi olarak ortaya çıkan dijital pazarlama, markalar için oldukça önem taşıyan bir alan haline geldi.

Geleneksel pazarlama yöntemlerinin temelleri hala geçerliliklerini korusa da; yeni medyanın pazarlama yöntemlerinde çığır açışıyla, dijital pazarlama tüketici davranışlarına benzersiz bir şekilde yaklaşan ve asla bitmeyecek bir trend olarak artık medyanın yeni biçimini oluşturan ana faktörlerden birisi.

Dijital Pazarlamanın Önemi

Türkiye’nin %75’inin internet kullanıcı olduğu bilgisiyle başlayalım. Tabiri caizse böyle bir madenin, markalar tarafından es geçilmesi düşünülemez. Nitekim geçilmiyor da… E-ticaret sitelerinin de yükselişiyle beraber, dijital pazarlamayı önemsemeyen ve bu sitelere gerekli bütçeyi ayırmayan marka ve firmaların artık pazardaki diğer rakiplerine göre oldukça geriye düşeceklerini söylemek yanlış olmayacaktır.

Modern satın alma süreci artık tamamen internet üzerinden halloluyor. Kullanıcıları satın almaya teşvik etmenin en kolay yolu ise, onları bu kanallara internet üzerinden yönlendirmekten başka bir şey değil. Medyanın yeni bir biçimini ortaya koyan yeni medyada yer alan işletmeler için dijital pazarlamanın hayati bir öneme sahip olduğunu unutmamak gerekir.

Klasik pazarlamanın en büyük handikapı, etkileşim azlığı çeken bir pazarlama yöntemi olmasıydı. Dijital pazarlamanın ise en önemli artılarından birisi geri dönüş olanağıdır. Markanızın ve ürünlerinizin  tüketiciler ve reklam kitleniz üzerinde yarattığı etkiyi ve sahip oldukları düşünceleri bu şekilde öğrenebilme imkanı; firmanızı, ürünlerinizi ve satış potansiyelinizi geliştirebilmeniz açısından size oldukça fazla fikir sağlayacaktır.

Dijital pazarlamanın en büyük kolaylıklarından birisi, dijital medyaya yaptığınız yatırımın doğru sonuç vermesi halinde, müşterilerinizin aynı zamanda satış temsilciniz gibi de davranabileceği. Güven veren ve başarılı bir markaysanız ve bunu dijital pazarlamadaki stratejinizle birleştirebiliyorsanız, en büyük dijital pazarlama değeriniz sizden memnun kalan normal internet kullanıcıları olacaktır. Yalnız bunun tam tersi bir ihtimali barındırdığını da atlamamamız gerekiyor.

İşte bu noktada, hem pazarlama kanallarından en yüksek verimi almak, hem de marka bilinirliğinizi arttırıp dijital medya üzerinde iyi bir konum elde etmek için dijital pazarlama stratejinizi doğru şekilde oluşturmanız büyük önem taşımaktadır. Dijital pazarlama stratejiniz markanızın en görünür yüzü olacağından dolayı; web sitenizin tasarımı ve şeklinden, vereceğiniz reklamların şekline ve içeriğine, kriz anlarında atacağınız adımlardan, müşterilerinizle iletişiminize kadar pek çok alanda neler yapılacağına ve nasıl hareket edileceğine dair plan ve program içermelidir.

Tüm bunları göz önüne aldığımızda, dijital pazarlamayı doğru ve programlı bir şekilde uyguladıktan sonra markanın bundan fayda sağlamaması gibi bir durumun olmadığı ortaya çıkmaktadır. Artık dijitalleşen dünyada, dijital medyanın nimetlerinden faydalanmak ve bu anlamda dijital pazarlamayı kullanmak, büyük düşünen marke ve kurumlar için bir mecburiyettir.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?