Dijital Pazarlamada Bütçe Nasıl Yönetilmeli?

Bütçe yönetimi hayatın her alanında olduğu gibi dijital pazarlama alanında da çok büyük bir önem taşıyor. Bu nedenle dijital pazarlamada bütçe nasıl yönetilmeli ya da bütçe nasıl oluşturulmalı gibi soruların yanıtları mutlaka bilinmeli! Bütçe yönetimi yapmadan önce hedeflerinizin net bir şekilde belirlenmiş olması gerekiyor.

Dijital pazarlamada hangi kanallardan faydalanacağı ve bu kanallardan yararlanmak için ne kadar bütçe gerektiği gibi analiz çalışmaları yapmanız bütçenizi çok daha iyi yönetmenizi sağlar. Bununla birlikte hem aylık hem de yıllık pazarlama bütçesini belirlemiş olmanız lazım.  Böylelikle bütçenin en verimli şekilde kullanılması için en uygun pazarlama araçlarına yönelmeniz mümkün hale gelecektir.

Bütçeyi Kalemlere Ayırmak Geneli Daha Net Görmenizi Sağlar

Mevcut bütçeyi dallara ayırmanız  geneli görebilmeniz adına büyük önem taşıyor. Böylelikle bütçenin el vermediği durumlarda hangi kalemden vazgeçeceğinizin kararını çok daha net bir şekilde verebilirsiniz. Burada kalemlere ayırmaktan kastımız elimizdeki bütçeyi dağıtmanızdır.

  • Sosyal medya reklamları
  • Adwords
  • Blog çalışmaları
  • Influencer pazarlama çalışmaları
  • SEO çalışmaları
  • PR çalışmaları

Yukarıda örneğini gördüğünüz gibi bir liste halinde kalemlere ayırmanız ve her bir kalem  için ne kadar bütçe ayıracağınızı belirlemeniz bütçe yönetiminde tercih edilen en kolay yollardan biridir. Bu yöntem özellikle uzun vadeli planlamalar yapmanızı kolaylaştırır ve aynı zamanda söz konusu pazarlama çalışmalarından ne kadarlık bir geri dönüş beklediğinizi de biliyor olursunuz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?