Dijital Dünyada Yazılım Nedir?

Dijital dünyada yazılım nedir? Aklımızı en çok kurcalayan bu geniş konuya biraz açıklık getirmeye çalışacağız. Yazılım; değişik ve çeşitli görevleri yerine getirme amacı ile tasarlanıp meydana getirilmiş elektronik aletlerin birbirleri ile haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini ya da işe yarama düzeylerini geliştirmeye yarayan makine komutlarıdır.

Elektronik aletlerin belli bir işi yapmasını sağlayan programların tümü olan yazılım, bilgisayar dili ile oluşturulmuş anlamlı anlatımlar bütünüdür. Yazılım için pek çok çeşitli yazılım dili bulunur. Yazılım dilleri nelerdir sorusuna verilecek en bilindik yanıtlar; pascal, c++ ve java’dır. 

Yazılım hayatımızın her alanında vardır ve hayatımızı son derece kolaylaştırır. Bilgisayarlar, telefonlar, televizyonlar, mobil teknoloji, internet, sanayide kullanılan yeni nesil cihazların neredeyse tamamı, otomotiv, eğitim ve daha sayılamayacak kadar pek çok alanda programlama dili yani yazılım kullanılır.

Yazılım iki ana başlık altında incelenebilir. Bunlar bilgisayar yazılımları ve elektronik yazılımlardır. Bilgisayar da temelde elektronik bir alet olsa da sahip olduğu yazılım mantığı temel elektronik cihazlara göre biraz daha farklıdır. Mobil cihazlar ise bilgisayarlar ile hemen hemen aynı mantığa sahip olması sebebi ile aynı kategori altında anlatılabilir. 

Bilgisayar yazılımları da kendi içlerinde üç ana grupta incelenirler. Bunlar; uygulama yazılımları, sistem yazılımları ve bilgisayar programları yani bilgisayar programlama araçlarıdır. Uygulama yazılımları, bilgisayarda kullanılan bir görevi yapmak amacı ile yazılmış yazılımlardır. 

Örnek vermek gerekirse; web programları, ofis programları ve benzeri programlar bu kategoride yer almaktadır. Kısaca uygulama yazılımları, kullanıcıların ihtiyaç ve isteklerine hızlıca cevap vermek için işlemi bir veya birkaç tuşla yapacak şekilde tasarlanmıştır. En temel yazılım işletim sistemi olarak bilinir. 

Sistem yazılımları, donanımların, işletim sisteminin ve yazılımların uyumlu bir şekilde çalışmasına yardımcı olan temel yazılımlardandır. Sistem yazılımlarının yazılabilmesi için uygulama yazılımlarından daha derin bir bilgi sahibi olunması gerekir. Herkesin karşısına çıkabilecek windows, android, ios gibi yazılımlar sistem yazılımlarına örnek gösterilebilirler. 

Son olarak bilgisayar programlama araçları, yazılan kodları bilgisayar diline çeviren yazılımlardır. Bu sayede bilgisayar ve makine uyum sağlayarak bu uygulamaları çalıştırabilir. Kullanılan dillerden bilgisayara uygun bir şekilde çevirme işlemi gerçekleşmezse o program o cihazda çalışamaz. 

Gelelim elektronik yazılımlara. Elektronik yazılımlar, bir veya birkaç işi yapmak için yazılabilir. Bu işler giriş çıkışa bağlı sensörlerden veri okumak ve işlemek, motor veya led gibi elektronik cihaza bir iş yaptırmak amaçlı olabilirler. 

Bu yazılımlar büyük küçük pek çok projede kullanılabilirler. Elektronik yazılımların bilgisayar yazılımlarından farkı, yazılımın mutlaka motor, kamera ya da led çalıştırma gibi fiziksel bir karşılığının olmasıdır. 

Dijital Dünyada Kodlama Nedir?

Kodlama en genel tanımıyla bilgisayar, makine ya da bir sisteme yapmasını istediğimiz görevleri anlayacağı dilden aktarma işlemine verilen isimdir. Mesela bir web sitesi tasarlamak, bir bilgisayar oyunu yapmak ya da bir uygulama tasarlamak için kodlama öğrenmeniz gerekir. 

Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler, buzdolapları, hesap makineleri ve daha birçok elektronik cihaz çalışmak için kod parçacıklarına ihtiyaç duyar. Kısaca bir cihaza “şu düğmeye basıldığında şu işlemi yap” şeklinde bir talimat ve yönlendirme vermek, bunu da cihazın anlayacağı dilde yapmak kodlama yapmak demektir. 

Kodlama yani programlama dili öğrenmek, günümüzde pek çok ülkede yeni okuma yazma becerisi olarak görülüyor. Bu sebeple ülkelerin çoğu küçük yaşlarda kodlama eğitimi vererek ülkesindeki gelecek neslin teknolojiyi ileri seviyeye çıkarmasını amaçlıyor. 

Kodlama yapabilme ve ek olarak algoritma geliştirme yeteneği, düşünceleri ifade edebilme ve sorunlara çözüm üretebilmede çok önemli bir beceridir. Bu beceriler sayesinde kişiler yeni iş fırsatlarına sahip olurlar. 

Kodlama öğrenmenin sayılamayacak kadar çok faydası bulunur. Kodlama; dikkati güçlendirir, konsantrasyonu ve yaratıcılığı düşük seviyeli olmaktan kurtarır. Problemlere farklı bakış açıları ile yaklaşmaya yardımcı olur. 

Analitik düşünmeyi geliştirir. Basit oyun ve uygulamalar ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Özgüven sağlar. Çocukların soyut kavramları kolay bir şekilde anlamasına yardımcı olur. 

Kodlama yapmanın ve öğrenmenin yaşı yoktur. Her yaştan ve meslekten kişiler kolayca kodlama dilleri öğrenebilir. Kodlama yapmak için yapılacak ilk iş bir programlama dili öğrenmektir. Bu dilin ne olacağı ise kişinin bu dili öğrendikten sonra ortaya çıkaracağı işleme bağlıdır. 

Kodlamada Yazılım Dili Nedir?

Kodlamada yazılım dili, yazılımcının bir algoritmayı ifade etmek amacıyla, bir bilgisayara ne yapmasını istediğini anlatmasının yoludur. Yazılım dilleri, yazılımcının bilgisayara hangi veri üzerinde işlem yapacağını, verinin nasıl depolanıp iletileceğini, hangi şartlar altında hangi işlemlerin gerçekleştirileceğini tam olarak anlatır. 

Bu zamana kadar 250’den fazla yazılım dili yapılmıştır. En yaygın olarak kullanılan yazılım yani kodlama dilleri nelerdir sorusuna verilebilecek yanıtlar; Pascal, Basic, C, C++, Java, JavaScript, Cobol, Python, Ada, ObjeCtive C ve Delphi’dir. 

Donanım ve yazılımın bir veya daha fazla yapılandırması o programı çalıştırmak adına bir tür kapı açar. Yazılım dilinin uygulanmasında iki temel yaklaşım vardır: derleme ve yorumlama. Herhangi bir tekniği kullanarak bir yazılım dili uygulamak mümkündür. 

Genellikle donanım üzerinde çalışanlar yazılım üzerinde yorumlananlardan daha hızlı olarak bilinirler. Yorumlanan programların performanslarının gelişmesi adına anında derleme programları kullanılır. 

Derleyiciden ulaşan çıktı ya donanım tarafından ya da yorumlayıcı olarak adlandırılan programlar tarafından çalıştırılır. Yazılım dilleri kullanılacakları alana bağlı olarak kapsamlı ve komplike bir duruma gelebiliyorlar. 

Web Sitelerinde Kullanılan Yazılım Dilleri Nelerdir?

Yazılım dilleri o kadar fazladır ki neredeyse her şirket kendi yazılım dilini oluşturma yoluna başvurmuştur. Elbette onca yazılım dilinin arasında kendini gösteren, diğerlerinin arasından sıyrılan birkaç yazılım dili vardır. Peki bu yazılım dilleri nelerdir birlikte öğrenelim.

İlk olarak Java, 1991 yılında akıllı TV’ler için geliştirilmiştir ve dünyadaki en popüler programlama dilidir. Android ve iş uygulamaları geliştirmek için Java dilini bilmek son derece önemlidir. Bazı yazılım dillerine göre daha kolaydır. Nesne tabanlı yazılım dillerinden bir tanesidir. 

Bugün hala kullanılmaya devam eden ve en eski programlama dillerinden biri olan c dilinin, kesinlikle öğrenilmesi gereken yazılım dillerinden bir tanesi olduğu söylenebilir. Bu yazılım dili 1970’li yılların başında tasarlanmıştır. 

Son yılların en popüler programlama dili olan Python 1989’da oluşturulmuştur. Bu yazılım dilinin en güzel özelliği kolay okunabilmesidir. Bu sebeple kodlama öğrenmek istiyorsanız işe Python öğrenerek başlayabilirsiniz. 

En sık kullanılan yazılım dillerinden bir tanesi de PHP’dir. Web'in neredeyse üçte birinde bu dil kullanılır. WordPress, Facebook ve Yahoo gibi büyük siteler bu dili tercih ederler. Bu yazılım dilinin seveni olduğu kadar sevmeyeni de fazladır.

Kullanıcı arabirimine sahip yazılım yapma amacı ile kullanılan bir programlama dili olan Visual Basic, Java ve C dillerine oranla daha kolaydır. Başlangıç düzeyinde olan kullanıcılara önerilebilir. 

Javascript, web uygulamalarında kullanılan en popüler programlama dillerinden bir tanesidir. İsim benzerliği dışında Java yazılım dili ile ilgisi yoktur. Çok yavaş ve güvenlik açıkları ile dolu bir dildir. 

ASP, Microsoft tarafından geliştirilen, web sayfalarında bulunan içerikleri düzenleyen, değiştiren ya da yenisini ekleyen bir yazılım dilidir. 

Pascal, Apple’ın orijinal bilgisayarlarında kullanıldı. Aynı zamanda fransız ve italyanların 80’li yıllarda gözdesiydi. Artık yeni formu ile pek çok yerde oldukça sık tercih edilen bir sistemdir. 

Daha pek çok yazılım dili vardır ve bunların hepsinden bahsetmek imkansızdır. Yazılım ve yazılım dilleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için sitemize göz atabilir ve bizden destek alabilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?