Benzer Hedef Kitle Nedir?

Hedef kitle, pazarlamasının yapılması istenilen ürünün hangi amaçla kim tarafından alınacağını hesaplayarak istatistiki bilgiler oluşturmaktır. Arz talep dengesi içerisinde üretilen ve pazarda yerini alan her ürünün ve sağladığı hizmetinin belirli bir hedef kitlesi olacaktır. Hedef kitlesinin analizini doğru bir şekilde yorumlayan ve hedef kitlesine doğru iletişim kanallarından ulaşarak ürünlerini pazarlayan işletmeler her zaman için başarıya ulaşacaklardır.

İyi bir pazarlama her zaman hedef kitleye doğru zamanda ve doğru yerde ulaşmak ile ilgili olmuştur. Bu yüzden bir şirketin başarısını arttırabilmek için hedef kitlesini doğru belirlemesi son derece önemlidir. Aksi takdirde tüm pazarlama çabaları boşa çıkacağı gibi ayrılan bütçe de boşa giderek düzeltilmesi mümkün olmayan zararlar ortaya çıkacaktır. Bu sebeple uzman destek alınmasında fayda var. Pazarlama uzmanı ekibimizin yapacağı benzer hedef kitle analizi sayesinde markalarınızı hızlı bir şekilde büyütebilirsiniz. 

Look a like hedef kitle ise hâlihazırda bulunan ve en iyi kitlelerinize benzeyen, işletmenizle ilgilenme olasılığı yüksek olan yeni insanlara ulaşmanın çok kolay bir yöntemidir. Belirlenen tarihlerde işletmenizle etkileşime geçmemiş hesaplarla buluşmanızı kolaylaştırmaktadır. Benzer hedef kitleler, kampanyalarınızı geleneksel hedefleme yöntemlerinin çok daha ötesinde genişletmenize imkân sağlamaktadır. Siz işletme sahiplerinin dışarı çıkıp müşteri bulma işini, ufak tıklamalar sayesinde oturduğunuz yerden gerçekleştirmenizi sağlamaktayız. 

Facebook Benzer Hedef Kitle Nedir?

Benzer hedef kitle Sosyal medya alanında elinizde var olan hedef kitlenizin araştırılmasıyla, Facebook ve İnstagram tarafından hedeflenen benzer kitlelere denilmektedir. Örneğin hesabınızdaki takipçilerin çoğunluğu erkeklerden oluşuyorsa benzer hedef kitleniz erkeklerden oluşacaktır. Sayfanız daha çok genç sosyal medya kullanıcılarının ilgi alanlarına hitap ediyorsa, reklamınızın gençlere ulaşması sağlanacaktır. 

E ticaret veya web site üzerinden yapmak istediğiniz satışları arttırmak için; sitenizin trafik yoğunluğunu arttırmalı ve sitenizi ziyaret edecek kişilerin, ürünlerinize gerçekten ihtiyacı olan veya ilgi gösterecek doğru kişiler olmasını sağlamalısınız. Trafiği buna bağlı olarak arttırmanın en kolay yolu benzer hedef kitlenin yoğun olduğu platformlarda reklam vermektir. Bu işin en önemli kısmı ise doğru hedeflemede bulunmaktadır.

İyi bir dijital pazarlama için sadece var olan müşteri profilnizi iyi tanımanız yeterli olmayacaktır. Ürün ve hizmetle ilgilenen müşterilerinize Nasıl ulaşacağınızı da iyi bilmelisiniz. Tanıtım yapacağınız platformun hedefleme ayarını bilmek bu konuda size yardımcı olacaktır. Reklam bütçenizi azaltırken, sorununuzu çözecek, kaynak hedef kitlenizle hedef kitlenizden en yüksek verimi almanız sağlanacaktır. Bu işlemi daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapmak için uzman pazarlama ve strateji ekibimizden destek alabilirsiniz. 

Doğru Hedef Kitle Nasıl Seçilmelidir?

Looklike audence yani benzer hedef kitlenizi belirleyebilmek için öncelikle Facebook reklamları ile ne yapmak istediğinizi net olarak belirlemeniz gerekmektedir. Öncesinde sizden alışveriş yapmış fakat bayadır sitenizde olmayan müşterilere mi ulaşmak istiyorsunuz, ya da önceki aylarda ürününüzü almış müşterilerinize tamamlayıcı ürünler sunmak mı istiyorsunuz? Hatta sizden daha önce hiç alışveriş yapmamış web sitenizi hiç duymamış kitleyi Facebook reklamı sayesinde ulaşabileceğiniz yüksek hacimli bir kitleyi, potansiyel müşterilerinizin arasına katmak isteyebilirsiniz. Bu ve bu gibi soruları kafanızda netleştirmeniz gerekmektedir. Bu gibi konularda ekibimizden destek alarak karar verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. 

Amaçlar; işletmelere ya da içinde bulundukları çeşitli dönemlere göre farklılık gösteriyor olsalar da Facebook’ta reklamlar bu amaçların tümüne uyum sağlayarak uygun seçenekler sunmaktadır. Reklamınızın amacını belirledikten sonra yapılması gereken ilk iş benzer kitleler belirlenerek hedeflemenin yapılmasıdır. Bazı reklam verenlerin önceliği reklam için metin hazırlamak olsa da biz işimdeki tecrübelerimizden çıkardığımız sonuçlar sayesinde, hedef kitlenin belirlendikten sonra o kitleye hitap edilecek bir içeriğin üretilmesi gerektiğini savunuyoruz.

Facebook Reklamları ile İstediğiniz Kitleye Kolayca Erişebilirsiniz

Facebook’un reklam hedefleme seçenekleri oldukça geniştir. Bu hedeflemeler sayesinde tanıtımını gerçekleştirmek istediğiniz ürünlerin, işletmenizle, herhangi bir ürününüzle ya da indirim fırsatınızla ilgilenme olasılığı yüksek kişilerden facebook benzer kitleler oluşturmanızı sağlamaktadır. İşletmeniz büyük bir işletme olabileceği gibi küçük bir işletme de olabilmektedir, her türlü amacınızı gerçekleştirmeniz için uygun reklam tipleri ve hedefleme seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekler reklamınızı yaparak büyümeniz gerçekleşmektedir. Facebook’un reklam hedefleme seçenekleri arasında birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan hangisini kullanacağınıza, kaç kişiye erişmek istediğinize dair bir yol haritası oluşturmanız gerekmektedir. Benzer kitleler oluşturmadan önce bunu mutlaka belirlemeniz ve karar vermeniz gerekmektedir. 

Hedef Kitlenin Büyüklüğünün Reklamlardaki Önemi Nedir?

Hedef kitleniz çok azsa, reklamınız beklediğiniz ölçüde yüksek performanslara ulaşmayabilir. Reklamı gören kişilerden hepsinin aynı anda amacınıza uygun hareket etmeyebilir yani reklamı görüp sitenize giren herkesin ürünü satın almayacağını, istediğiniz bağlantıyı açmayacağını ya da doldurulmasını istediğiniz formu doldurmayacağını göz önünde tutarak hedef kitlenizi mutlaka en az birkaç bin kişi kadar ayarlamalısınız. 

Hedef kitleniz çok fazlaysa bu sefer de istediğiniz kadar verim alamayabilirsiniz. Hedef kitlenizdeki kişiler reklamınızı görmek için uygun kişiler olsa bile, kaç kişiye erişeceğinizi bütçeniz belirlemektedir. Bütçeniz, hedef kitlenize göre daha düşük kalabilir. Çok büyük hedefli kitlelerinizin performansının daha iyi olması yüksek bir bütçe ayırmak ile mümkündür. Daha yüksek bir bütçe ile sizinle benzer bir kitleyi hedef edinen rakip firmanın gölgesi altında kalabilirsiniz. 

Uygulamak istediğiniz reklamlarınızı oluştururken, belirlediğiniz hedefleme ile eşleşen kişi sayısını, reklam panelinden görerek ayarlamanızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Mobil uygulamanızdan reklam verme işini takip ederek sonraki planlamalarınızı durumunuza göre değiştirebilirsiniz. Dijital platformlarda sizler gibi pek çok ürünü pazarlayan çok fazla satıcı bulunacağını unutmamalısınız.

Sizi diğer firmalardan ayıracak olan en önemli özellik reklamlarınızın güçlü olmasıdır. Reklamlarınızın güçlü olması ise belirleyeceğiniz stratejiler sayesinde sağlanacaktır. Uzman bir ekiple çalışarak reklam verme işini daha profesyonelce gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz telefon isterseniz e posta yoluyla bizlere her türlü ulaşabilirsiniz. Ekibimizle beraber gerçekleştireceğiniz reklamlar sayesinde ürünlerinizin tanıtımını kolayca yaparak düşük bir bütçe ile fazlaca kişiye ulaşabilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?