Backlink Nedir?

Backlink, ingilizce bir kelime olup Türkçe’de geri bağlantı anlamına gelir. Geri bağlantılar; gelen bağlantılar veya tek yönlü bağlantılar olarak da bilinir.  Bu linkler yani bağlantılar; bir web sitesi sayfasından başka bir web sitesindeki bir sayfaya giden bağlantılardır. Search engines yani Google ve Google gibi diğer büyük arama motorları, belirli bir sayfa için geri bağlantıları sayfa sıralaması konusunda dikkate alır. Yüksek sayıda geri bağlantı içeren sayfalar,  organik arama motoru sıralamasında ilk sıralara sahip olma eğilimindedir. Başka siteden veya sitelerden gelen linkler, geldikleri web sitesinin Google gözünde değerini yükseltir, yani o siteyi seo açısından daha başarılı ve otoriter yapar. Yeni yayına girmiş ve websitesi kaliteli ve doğru başka sitelerden backlink alırsa kısa zamanda daha başarılı bir noktaya gelir.

Backlink Neden Önemlidir?

Geri bağlantılar temelde diğer web sitelerinden alınan oylardır. Bu oyların her biri arama motorlarına şunu söyler: "Bu içerik değerli, güvenilir ve kullanışlıdır". Yani bu "oylardan" ne kadar çok alırsanız, siteniz Google'da ve diğer arama motorlarında o kadar üst sıralarda yer alacaktır. Bir arama motoru algoritmasında linkleri kullanarak iyi bir noktaya gelme stratejisi uzun zamandır kullanılan bir stratejidir. Aslında geri bağlantılar, Google'ın orijinal algoritmasının ("PageRank" olarak bilinir) temelini oluştururdu. Şimdi gelişen teknoloji ve değişen özellikleri ile Google çok daha karmaşık bir algoritmaya sahip olsa da, geri bağlantılar önemli bir sıralama sinyali olmaya devam ediyor.

Örneğin, yapılan sektör araştırmaları, geri bağlantıların Google'ın temel sıralama sinyali olmaya devam ettiğini tespit etti. Ve Google, geri bağlantıların en önemli üç arama motoru sıralama faktöründen biri olmaya devam ettiğini doğruladı.

Backlink Türleri Nelerdir?

Tüm backlink türleri yani tüm geri bağlantılar kaliteli ve site için değerli değildir. Diğer bir deyişle, arama sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almak istiyorsanız, kaliteli geri bağlantılara odaklanmanız gerekir. Burada önemli olan da backlinl sayısı değil backlinklerin kaliteli olmasıdır. Tek bir kaliteli geri bağlantı, 1000 düşük kaliteli geri bağlantıdan daha güçlü olabilir.

Görünüşe göre, yüksek kaliteli geri bağlantılar aynı temel özellikleri paylaşma eğilimindedir. Backlink çalışması yaparken kaliteli ve anlamlı backlinklere ulaşmak oldukça önemlidir. Google tüm web site içeriklerini tam olarak bir insan gözüyle incelediği için siteye gelen ve siteden giden geri bağlantıların özelliklerine de dikkat eder. Örneğin, makyaj ve güzellik konularında içerikler yer alan bir web sitesine, üniversite web sitesinden ilgili olmayan bir makaleden link verilmişse bu Google’ın dikkatini çekecektir. Çünkü bu tarz  bir bağlantı hem ilgisiz hem de yapay yani gerçek dışı görünür. 

Zararlı Linkler Nelerdir?

Kalitesiz backlinklerin yanında bir de kötü niyetli backlinler vardır. Bu tarz geri bağlantılar, sizin sitenizin seo kalitesini düşürmek amacı ile kötü niyetli yazılımlar ve botlar aracılığı ile yapılabilir. Bunun önüne geçebilmek için de düzenli olarak sitenizi analiz edip Google tooları üzerinden kontrol etmeniz gerekir. Bu tarz gelen backlinklerin düzenli olarak kontrol edilmesi ve reddedilmesi sitenizin seo açısından sıralamasını koruyacaktır. Bu tarz linkler genelde cinsel içerikli yetişkin siteleri gibi sitelerden yönlendirilir. 

Yüksek Otoriteli Linkler Hangileridir?

Yüksek otoriteli linklerin özellikleri şunlardır;

1. Güvenilir, Yetkili Web Sitelerinden Gelirler

Örneğin; Harvard'dan geri bağlantı almayı mı yoksa rastgele bir adamın web sitesini mi tercih edersiniz? Görünüşe göre Google da aynı şekilde düşünüyor. Bu kavram, "Etki Alanı Yetkilisi" olarak bilinir. Esasen, bir site ne kadar fazla yetkiye sahipse, sitenize o kadar fazla yetki verebilir (bir bağlantı yoluyla). Back link alacağınız sitenin kaliteli olması kadar siteniz ya da içeriğiniz ile alakalı bir konuda olması da önemlidir. Çünkü bundan bir kaç sene öncesine kadar edu.tr uzantılı üniversite siteleri ya da gov.tr uzantılı (benzer uzantılar da olabilir) siteler oldukça otoriter backlinkler sağlardı. Ancak zaman içerisinde içeriklerle ilgisiz sayfaların linklendiğini gören Google, bu tarz sitelerin otoritesini de düşürdü. 

Peki,  kaliteli bağlantılara ulaşmak zor mu? Kesinlikle.Buna değerler mi? Kesinlikle.

2. Hedef Anahtar Kelimeniz Bağlantı İçerisinde Geçer

Hedef Anahtar Kelimenizi Bağlantının Bağlantı Metnine Eklerler. Bağlantı metni, bir bağlantının görünen metin parçasıdır. Genel olarak, bağlantılarınızın hedef anahtar kelimenizi içeren bağlantı metnine sahip olmasını istersiniz. Aslında, son zamanlarda yapılan araştırmalar, anahtar kelime açısından zengin bağlantı metni ile bu anahtar kelime için daha yüksek sıralamalar arasında bir ilişkileri göstermektedir. 

Bu arada, anahtar kelime açısından zengin bağlantı metni konusunda aşırıya kaçmak istemezsiniz. Aslında Google'ın algoritmasında "Google Penguin" adlı bir filtre var. Google Penguin güncellemesi olarak bilinen bu filtre, blackhat  bağlantı kurma stratejileri kullanan web sitelerini filtreler. Özellikle tam eşlemeli bağlantı metni ile geri bağlantılar oluşturan sitelere odaklanır.

3. İlgili Konulara Ve İçeriklere Sahiptir

Biraz öne yazının başında da bahsettiğimiz şekilde size bağlantı veren site (veya sayfa) sitenizle, içerikleriniz ile ilgili bir web sitesi başka bir web sitesine bağlandığında, Google iki sitenin birbiriyle ilişkili olduğunu görmek ister. Düşünürseniz bu mantıklı: Maraton koşmakla ilgili bir makale yayınladığınızı hayal edin. Bu durumda Google, maratonlar, koşu, spor, balıkçılık, bisikletler ve dijital pazarlamayla ilgili sitelerden gelen bağlantılara ÇOK daha fazla ağırlık verecektir.

Nofollow Ve Dofollow Linkler Nelerdir?

Dofollow bağlantıları kaliteli backliklerdir, yani sizin a etiketi ile başka bir siteye link verdiğinizi gösterir. Google botları da sitenize gelip bu linkleri incelediğinde sizin kefil olduğunuz siteyi de gözden geçirir. Bu noktada doğru yerlerden birbirine verilmiş linkler, her iki taraf için de son derece faydalıdır. Alakasız sitelerden ilgisiz konulara verilmiş linkler ise, her iki sitenin de otoritesinde ciddi anlamda zarar verir. 

Google ve diğer arama motorları, "nofollow" etiketi eklenmiş bağlantıları görmezden gelir. Yani herhangi bir siteden başka bir siteye backlink verildiğinde nofollow etiketi eklenmişse, Google botları o linki görmezden gelir ve link verilen siteye gitmez. 

Sponsorlu veya Ücretli Link Nedir?

Sosyal medya kanalları da sizin web siteniz için harika backlink kaynaklarıdır. Web dünyasının bir ağ olduğunu düşünürsek siteniz bu ağ içerisinde farklı noktalara ne kadar çok bağlıysa google için o kadar değerlidir. Sosyal medya kanallarında web sitenizin bölümlere reklam verebilirsiniz bu durumda onlar sponsorlu ve ücretli linkler olarak sitenize destek sağlar. Aynı zamanda sponsorlu veya ücretli back linkleri farklı sitelerden de anlaşmalar karşılığında sağlayabilirsiniz.

Ugc Linkleri Nelerdir?

User Generated Content yani kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin kısaltması Ugc dir. Bunlar tamamen kullanıcılar tarafından organik oluşturulan linklerdir. Genelde bloglarda, forumlarda yazılan içeriklerde yer alır. Blog commentlerinde de bu tarz linklemeler ugc linkleri olarak kabul edilir?

Backlink Nasıl Yapılır?

Baclinkler, karşılıklı ve tek taraflı olacak şekilde bir çok web sitesi arasında çok çeşitli yöntemler ile yapılabilir. Ancak en yaygın yöntem, bir web sitesi içerinde herhangi bir kelime, kelime grubu ya da başlığa başka bir web sitesinin içeriğinin linkinin, url inin yönlendirilmesidir. Bu linkleme; wordpress sitelerde ve yönetim paneli olan sitelerde farklı şekillerde yapılır. Yönetim paneli olmayan sitelerde HTML kodlarına müdahele edilerek yapılabilir.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?