Amp Nedir?

Açılımı “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” anlamına gelen AMP yani “Accelerated Mobile Pages”, Google’ın geliştirmiş olduğu framework araçları arasında yer almaktadır. AMP teknolojisinin en önemli amacı, Google üzerine erişim sağlayan kullanıcıların web siteleri erişimlerini hızlandırması olarak bilinmektedir. Bu faydalı teknoloji sayesinde kullanıcılar sayfalar geç açıldığı zaman başka sitelere yönlenmemektedir. Erişim sağlamak istedikleri siteye milisaniyeler içerisinde ulaşabilmektedirler. AMP kodlaması web siteler üzerindeki tüm sayfalara yapılabildiği gibi, site içerisinde bulunan seçtiğiniz sayfalara tek tek de kodlanabilmektedir. Özellikle mobil kullanımlar için tasarlanan bu teknoloji harikası özellik, hem kullanıcılara hem de site sahiplerine kolaylık sağlamaktadır. Mobil cihazlarda kullanılmakta olan web tarayıcılarında yapılan gezintilere büyük bir sürat katan AMP teknolojisinin işlevselliği ile fark yaratmaktadır.

Bir web siteye erişildiğinin AMP sayesinde sağlandığını fark etmek için ise bazı işaretler kullanılmaktadır. Bu işaretler Google tarafından belirlenmekte ve şimşek ya da görsellerin altına yerleştirilen AMP simgesi bulunan siteler bu teknolojiyi kullanmakta olduğunu göstermektedir. Hızlı erişimin belirtisi olan işaretler kullanıcılara büyük fayda sağlamaktadır. 

AMP teknolojisinin en büyük avantajlarından bir tanesi açık kaynaklı kodları kullanarak işlem yapılmasıdır. Yani kısacası isteyen herkes AMP yöntemlerini kullanarak özelleştirilmiş sayfalar oluşturabilmektedir. AMP standartlarına uygun bir sayfayı oluşturmak için dikkat edilmesi gereken ana başlıklar şu şekildedir;

  • Tasarım/Kodlama, içerik ve yerleşim
  • Doğrulama/Sayfayı Google Serarch Console’da bildirmek
  • Bulunurluk/Erişebilirlik ve arama motorlarına açık olmak 
  • Durum/Amp sayfaları içerisindeki hataları tespit etme
  • Yapısal veri/Yapısal veri ile sayfa içeriğini zenginleştirmek

Eğer HTML ile aranız iyi durumda ise kolayca bir AMP sayfası oluşturarak hızlıca yayımlayabilirsiniz. Tasarım aşamasındayken açık kaynaklı AMP HTML kodlarını kullanarak sayfayı oluşturabilirsiniz. Sayfanın Google gibi arama motorları tarafından kolayca erişebilir hale geldiğinden emin olabilirsiniz. Erişimi daha da zenginleştirmek isterseniz yapısal veri kullanarak sayfanızı daha da çekici hale getirebilirsiniz. İsterseniz Google Search Console ile birlikte sayfayı Google’a bildirerek hataları tespit ettirebilirsiniz. 

Amp Ne İşe Yarar?

Accelerared Mobile Pages yani Hızlandırılmış Mobil Sayfaları Google tarafından tasarlanan bir fraemwork olarak tanımlanmaktadır. AMP’nin temek amacı internet teknolojilerini kullanarak kullanıcılarına kolaylık sağlamaktır. Bu kolaylık ise sayfaları daha hızlı açmasını ve kullanıcıları bekleyerek sıkmamaktır. Sıkılmayan kullanıcılar böylelikle başka sitelere girmekten vazgeçecektir. OP AMP’lar bunu sağlayacaktır.

Günümüzde internet kullanıcıları sıklıkla bilgisayar tarayıcısı yerine telefonlarındaki tarayıcılarında zaman geçirmektedir. İnternet sitelerini telefon tarayıcıları kullanarak ziyaret etmektedir. Kullanıcı deneyimine fazlaca önem veren Google bu sebeple AMP teknolojisini geliştirerek 2016 yılında kullanıcılarına sunmuştur. Google üzerinde herhangi bir şey arandığında çıkan sonucun yanında şimşek işareti bulunmaktaysa bu işaret, o sitede Google AMP kullanıldığının açıklayıcısı durumundadır. 

Amp Nasıl Çalışır?

Google’ın spesifik olarak mobil cihazlar daha hızlı yüklenerek daha uyumlu gözüken sayfalar oluşturulması amacı ile AMP projesini tasarlamıştır. Kod grubunun oluşturmuş olduğu AMP projesi, yönergelerde yer almakta ve bu kod sistemi kullanıldığında durum Google’a bildirerek hemen tanınmaktadır. Sayfalarda bulunan AMP versiyonları Google hafızasında saklandığından dolayı bir arama terimi ile tetiklenerek hemen yüklenme işlemi gerçekleşmektedir. Çıkıştaki sinyal ve girişteki sinyal ayarlanarak hız sağlanmaktadır. Çıkış empedansı ve giriş empedansı da AMP kullanımının çalışma prensiplerinden biridir. 

Bir internet sitesinin hem standart hem de AMP sürümü olabilmektedir. Bu tamamen bir tercih meselesidir. Sayfalarınızı sadece AMP sürümü şeklinde de yayımlayabilirsiniz. Fakat sayfalarınızı her iki versiyona sahip olacak biçimde yayımlamanız daha iyi olacaktır. Sayfalarınızı hem standart hem de AMP sürümü olacak şekilde yayımladığınız takdirde bu durumu sayfa içerisinde Google’a bildirmeniz iyi olacaktır. Google amp kullanarak sitelerinizin fonksiyonel özelliklerini geliştirebilir, kullanıcılarınıza kolaylık sağlayabilirsiniz. Sitenizin sürekli üst sıralarda olmasını da hedefleyebilirsiniz.

Amp Kullanım Amacı Nedir?

Bu zamana kadar niçin amp kullanmanız gerektiğini düşünmemiş olabilirsiniz. Yukarda da bahsedildiği gibi AMP kullanımı zorunluluk taşımamaktadır. Bir web sitesi bu teknolojiyi kullanmadan da doğal trafiğin avantajlarından yararlanabiliyor olabilmektedir. Fakat özellikle haber siteleri, sık sık güncellenmesi yapılan bloglar, e-ticaret siteleri ve yoğun trafiği amaçlamakta olan siteler AMP sayfalarının teknolojisini kullanarak hedeflerine daha kolay ulaşabilmektedir. Bu teknoloji harikası HTML bazında birçok yan teknolojiyi de desteklemektedir. Çok basit bir uygulama sağlayabilen AMP yazılımcı dilinde implement edilmektedir de denilebilmektedir. 

Yani özgün CSSS ve JavaScriot gibi teknolojileri belirli kurallar dahilinde kullanabilirsiniz. Fakat şunu bilmelisiniz ki AMP’nin bir numaraları amacı sayfanızın süper hızlı biçimde açılmasını sağlamaktır. Bunu gerçekleştirirken sayfadaki bazı özellikleri feragat etmeniz gerekebilmektedir. Uygulamayı bu açıdan düşünürseniz fazlaca faydalı olacağını göz önünde bulundurmalısınız. 

Arama sonuçlarında sayfa yükleme hızına odaklanan bu teknolojinin dönüşümü amaçlayan ve performans beklentisi fazla olan sitelerde çokça işe yarayacağını söylemek mümkündür. Bu açıdan bakıldığı zaman kullanıcıya sunulması gerekli olan çok temel şeyler olduğunun farkına varabilirsiniz. Kısaca bir senaryoyu ele almak gerekirse; herhangi bir e-ticaret sitesinin iki saniye içerisinde yüklenen ürün sayfasında , “ürün, ürün detayları ve satın alma butonu” dışında hiçbir şeye ihtiyacınız olmadığını söylemek mümkündür. Kullanıcılar arama motorunu açarak sayfaya gelmiş, süper hızlı yüklenerek açılan sayfada ürünleri inceleyerek hiç zorlanmadan siparişini tamamlamıştır. Tüm bu işlemler on-on beş saniye içerisinde gerçekleştiği incelendiğinde sitelerin AMP kullanımının ne kadar yararlı bir sistem olduğunu daha iyi bir şekilde anlayabiliriz. 

Amp’nin Seo’da Yeri

Mobil öncelikli indeks geçişinden, sayfa hızı faktörünün bulunmasından ve AMP’nin sayfa hızına etkisinden yola çıkıldığında şu fark edilmektedir: AMP’nin SEO’ya olan etkisi yadsınamayacak derecede fazladır. Fakat yine de AMP geçişi öncesinde cevaplanması gereken bazı konular bulunmaktadır. AMP her site ya da her sayfa için gerekli mi? Rakip sayfaların AMP kullanımı nasıl? Sıralama alınabilecek kelimelerden hangi oranda AMP sonuçları çıkmakta? Sayfalarda AMP kullanmak için harcanılacak eforun karşılığı alınabilecek mi? Eğer AMP kullanım amacınız SEO odaklı iyileşme ve organik sıralamalarda daha da görünür olmak ise,  AMP kullanımı öncesi bunları mutlaka düşünmek gerekmektedir. Örneğin; sıralama alabileceğiniz tüm kelimelerde organik sonuçlar içerisinde zaten ilk sırada domine edebiliyorsanız ya da bu kelimelerde sıralama alan sonuçlar içerisinde AMP kullanan sayfalar harcadığınız efor karşılığını size organik olarak vermeyebilmektedir. Ancak alabileceğiniz sıralamadaki bazı kelimelerde organik sıralama üzerinizde yer almakta olan sonuçlar AMP sonuçları ise sizden daha da iyi bir performans sergileniyorsa belirli sayfalarınızda AMP kullanarak çalışmanızı gözlemleyebilirsiniz. Bu şekilde tüm sayfalarınıza AMP çalışması yapıp yapmayacağınıza karar vererek efor ve kaynak harcamış olur ve performansınıza göre aksiyonu kolaylıkla alırsınız.

Değerlendirilmesi gereken konulardan bir diğeri de sıralama alabileceğinizi düşünüp aslında sizin rakibiniz sayılan hiçbir sitenin sıralama alamadığı, sadece haber sitelerinin sıralamaya sahip olduğu kelimelerdir. Eğer bir sonuç sayfasında gerçek rakibiniz olarak sayılabilecek, sizinle aynı bölümde yarışan bir internet sitesi bulunmuyorsa ve bu sorguda çoğunlukla AMP’li haber siteleri bulunmuyorsa ve bu sorgu içerisinde çoğunlukla AMP’li haber siteleri yer alıyorsa yine AMP kullanıp harcayacağınız çabanın ve kaynağın tam karşılığını organik trafik olarak alamayabilirsiniz. Çünkü AMP kullansanız da sayfanız, o sorgu içerisinde sonuç alan sitelerin daha üst sırasında yer alamayacaktır. Bu durumda AMP kullanmak için harcamayı planladığınız kaynağı site hızının optimasyonu için kullanarak siteniz için iyileştirmelere kolaylıkla gidebilirsiniz. Böylelikle hedefleyebileceğiniz kelimeler için çalışmayı sağlayabilirsiniz. 

Tüm bu sorular ve değerlendirmelerin sonrasında sonuç ne olursa olsun yeterli kaynak ve gücünüzün bulunduğunu düşündüğünüz takdirde veya ben mutlaka AMP kullanarak bunu deneyimlemek istiyorum dediğinizde AMP kullanımı tamamen size kalmaktadır. Başka hiçbir katkı sağlanmayan durumlarda bile AMP site hızında oldukça fazla fark yaratmakta ve işe yarar bir hizmet sunmaktadır. 

AMP Bir İnternet Sitesine Nasıl Uygulanır?

AMP açık kaynak barındıran bir kod olması nedeniyle internet programı ile ilgilenen kişiler tarafından kolaylıkla ulaşılabilmekte ve uygulanabilmektedir. Oluşturulan sitelerin hem AMP’li versiyonşarı hem de orijinal versiyonları bulunmaktadır. Bu durum pratik açıdan her zaman yarar sağlamaktadır. Gerekli kodlar ve AMP’yi kullanılacak sitenin kodları eklendiğinde AMP kullanımına kolaylıkla başlanılabilecektir. Bu kullanım kolaylığı da pek çok kişinin AMP yöntemini kullanmasına sebebşyet vermektedir. 

Günümüzde internet çağında hız insanlar için büyük önem taşımaktadır. Hızın vermiş olduğu bu avantaj insanların bekleme sürelerini de azaltmıştır. İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu sayfa açılmadığı takdirde başka sayfalara yönelebilmektedir. Bu da açılmayan sitenin kullanıcısın zarar etmesini sağlamaktadır. AMP internet sitesi sahiplerinin sayfalarına ulaşımı hızlandırarak kullanıcıların başka siteye yönelmesini engellemeyi amaçlamaktadır. AMP kullanılan siteler kendilerini ufak işaretlerle belli ederek rakip firmalara karşı fark atmaktadır. AMP uygulaması; alışveriş sitelerinde, blog sayfalarında ve haber kaynaklarında fazlaca kullanılmaktadır. Bu konu hakkında sitemizden bilgi alarak kafanıza takılan soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?