2020 Dijital Pazarlama Trendleri

Dijital dünya her geçen gün değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Dijital dünyanın kendi içerisinde yaşadığı değişim pazarlama trendlerinde de farklılıkların oluşmasına sebep olmakta. Oldukça farklı bir yıl olarak hatırlanacak 2020 senesi içerisinde dijital pazarlama trendleri ciddi değişimler yaşadı. Geçmiş dönemdeki pazarlama alışkanlıklarından bazıları tamamen rafa kalkarken çok yeni fikirler bu dünyanın bir parçası haline geldi.

Satışını gerçekleştirdiğiniz ürünlerin türü ne olursa olsun her sene pazarlama trendlerini takip etmek zorundasınız. Aksi halde ürünlerinizin satışında yükselmenin devam etmesi çok mümkün olmaz. Geçmiş yıllarda yalnızca bir web sitesine sahip olmak yeterli olabiliyordu. Ancak 2020 dijital pazarlama trendleri incelendiğinde artık çok daha farklı adımların atılmasının gerekli olduğu görülüyor.

Dijital dünyada bir meslek sahibi değilseniz buradaki gelişmelerin her zaman içerisinde olmanız çok zor. Sizin yerinize dijital pazarlama aşamanızı yönetecek ve tüm trendleri takip edecek ekip arkadaşlarınıza ihtiyacınız var. Click to Peak olarak bizler bu konuda olabilecek en iyi hizmeti sunuyoruz. Bizlerle iletişime geçerek dijital dünyada söz sahibi olmaya başlayabilirsiniz.

Facebook Ağırlığını Kaybetmeye Başlıyor

Geçmiş dönemlerin pazarlama trendleri arasında çok büyük bir paya sahip olan Facebook bu ağırlığını hızlı bir şekilde kaybetmeye başladı. İlk sosyal medya sitesi olarak gösterilebilen bu adreste artık kullanıcıların %41’i 65 yaşın üzerindeki kişiler.

Amerika’da yapılan araştırmalar 2020 yılında Facebook kullanıcı sayısının hala hatırı sayılır seviyelerde olduğunu gösteriyor. Facebook’u tamamen dijital pazarlamada yok saymak mümkün değil. Ancak yaşanan veri ihlali skandalı ve siyasi propagandalar Facebook’a ciddi zarar verdi. Bazı uzmanlara göre Facebook artık Z kuşağını tamamen kaybetmiş durumda. Yeni üye almakta zorlanan platformda büyük çoğunlu ilk döneminden itibaren kullanıcı hesabı bulunan kişiler oluşturuyor.

Facebook kullanıcılarının yaş ortalaması her geçen gün yükselmekte. Durum böyle olunca hedef kitlenin seçiminde Facebook tehlikeli bir platform olarak gösterilmeye başlandı. Eğer ürünleriniz daha çok gençlere hitap ediyorsa Facebook yanlış bir seçenek olabilir. Ancak olgun kesime hitap eden ürünlerde Facebook hala önemli bir pazarlama aracı.

Instagram Değişikliklerine Dikkat

Facebook’un aksine Instagram çok hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. 1 milyar kullanıcıyı aşan bu platformda genç nüfusun sayısı oldukça fazla. Genç nüfusun bu kadar fazla olması Facebok’un artık yaşlılar tarafından kullanılan bir platform olarak görülmesine de sebep oluyor. Bu doğrultuda genç kesime hitap ürünlerin tamamı artık Instagram merkezli bir dijital pazarlama planlaması yapmakta.

Instagram bu kadar başarılı bir şekilde ilerliyor olsa da son dönemde bazı ciddi kararlar aldı. Instagram’ın beğeni özelliğinin kaldırmaya karar vermesi dijital pazarlama açısından da oldukça önemli bir olay. Yüksek takipçi sayılarına ulaşmış olan ve pazarlamada aktif bir şekilde rol oynayan birçok influencer bu konudaki endişelerini açık bir şekilde dile getirdi.

Dijital dünyanın önemli elemanlarında olan Instagram’dan vazgeçmek tabi ki mümkün değil. Ancak yapılacak olan yatırımlarda biraz daha kısa vadeli çalışmak doğru bir tercih olabilir. Aksi alda alınan kararların etkisi sebebiyle yapılan yatırımlar istenen etkiyi göstermeyebilir. Dijital dönüşüm içerisinde Instagram’ın nasıl bir yola gireceğini hep birlikte gözlemleyeceğiz.

Chatbot İle Müşteri Hizmetlerini Ele Geçirmeye Hazırlanın

Yapay zekânın her geçen gün yükselişi Chatbot tabirinin hayatımıza girmesine sebep oldu. Dijital pazarlamanın en önemli aşamalarından bir tanesi olan müşteri hizmetlerinde artık birçok firma Chatbot teknolojisini kullanıyor. Canlı destek hatları ya da çalışanlar tarafından cevaplanan aramalara karşın Chatbot ile sorunlar çok daha kolay bir şekilde çözülebilir durumda.

Dijital pazarlama trendleri arasında Chatbot yatırımlarının yeri oldukça büyük. Eğer ürünlerinizi pazarlamak ve satılan ürünler hakkında geri dönüşler almak istiyorsanız rahatlıkla Chatbot yatırımlarına başlayabilirsiniz. Markaların yaklaşık olarak %80’i 2020 senesinden itibaren Chatbot kullanacağını açıkladı. Siz de bu markalardan bir tanesi olmaya başlayabilirsiniz.

E ticaret sitelerinde olmazsa olmazlar arasında yer alan Chatbot ile birlikte 24 saat kesintisiz destek hizmeti vermeniz mümkün olacak. Ayrıca mola, tatil ya da mesai ücreti gibi problemler de artık yok denebilir. Ürünlerinizi en iyi şekilde pazarlamak ve sorunları hızlı bir şekilde çözerek markanıza olan güveni arttırmak istiyorsanız zaman kaybetmeden bu teknolojinin yanında yer alın.

Videolar Olmazsa Olmazınız Olmalı

Pazarlama aşamasında video içeriğine başvurmuyorsanız bu hatanızdan dönmenin en doğru dönemleri gelmiş durumda. Markaların tamamı artık videolu pazarlama yöntemine geçti. Videolar olmadan insanların ilgisini çekmek oldukça zor. Yalnızca metinlerle pazarlamanın başarılı olması düşük bir ihtimal. Siz de videolu pazarlamaya hemen başlamalısınız.

Tüketiciler üzerinde yapılan araştırmalar video içeriğine sahip olan markalara olan güvenin her zaman daha fazla olduğunu göstermekte. Online ürünlerin satın alınmasına karar verilme aşamasında videolu reklamlar oldukça etkili. Ayrıca insanların görsel hafızasına etki etmek de pazarlamanın en önemli aşamalarından bir tanesi.

Videolu pazarlama işlemlerinde canlı yayın dönemi resmi olarak başladı. Birçok sosyal medya sitesinde açılan canlı yayınlarda ürün pazarlamaları gerçekleşiyor. Milyonlarca insanın izlediği canlı yayınlarda kullanılan ürünlerin insanlar üzerindeki etkisi muhteşem seviyede. Bu canlı yayınları izleyen kişilerin satın alma oranlarının oldukça yüksek seviyede olduğu kolayca fark ediliyor. Siz de bu aşamaya geçiş yaparak yeni dönemin trendlerine ayak uydurabilirsiniz.

Kişiselleştirilen E-Mail Adresleri Son Derece Popüler

E posta adresleri ilk ortaya çıktığı andan itibaren popülaritesini arttırmaya devam ediyor. Ticari ve yasal işlemlerden sosyal hayata kadar birçok farklı alanda kullanılan mail adresleri dijital pazarlamanın başrol oyuncalarından bir tanesi olma yolunda ilerliyor. Mail adreslerinde artık daha kişisel verilerin talep edilmesi pazarlama açısında hedef kitleye hitap etme aşamasını kolaylaştırmakta.

Mail adreslerinde yaş, cinsiyet ya da meslek gibi bilgileri giren kişiler direkt olarak belirli ürünler için hedef kitle seçilebilir. Şuanda mail adreslerinin kullanıcısı olan kişiler herhangi bir ürüne alışveriş amacıyla tıkladığı anda o ürüne benzer videolar hemen mail adresine reklam olarak gönderilmekte. Bu da dijital pazarlamada oldukça önemli.

Etkileşimli İçerikler En Doğru Adreslerden Bir tanesi Olabilir

2020 senesinde dijital pazarlama sektöründe etkileşim içeren içeriklerin üretilmesi son derece popüler. Markalar müşterilerinin dikkatini çekmek için onların da içerisine girebileceği bir aktivite oluşturuyorlar. Böylece marka her zaman müşterilerin aklında kalabiliyor. Özellikle yaşanan eğlenceli anlar markanın diğer insanlarla da paylaşılmasını sağlamakta.

Markalar web sitesini yayına açarken anketleri, ve 360 derece videoları sıklıkla kullanmaya başladı. Marka ya da ürünler hakkındaki anketler insanların fikirlerini belirtmesini sağlarken biraz daha ilgi çekici oluyor. 360 dereceli videolar ise çok daha teknolojik ve ilgi çekici bir tecrübe olarak gösterilebilir. Markanın belirlediği ortamlarda atılan videolu turlar insanları ürün satın almaya çekmekte.

Mesajlaşma Uygulamalarının Payı Her Geçen Gün Yükseliyor

Mesajlaşma uygulamalarının hayatımızdaki yeri son derece büyük. İnternet bağlantısına sahip olan insanların neredeyse tamamı akıllı telefonlardaki mesajlaşma uygulamalarını kullanmakta. Whatsapp hiç kuşkusuz bu aşamadaki lider firma. Günde 55 milyarı aşan bir mesaj sayısına sahip olması dijital pazarlama için inanılmaz bir sayı olarak gösterilebilir.

Whatsapp aktif olarak 1,6 milyar kullanıcıya sahip. Mesajlaşma uygulamalarının bu sayılara ulaşması reklamların ne kadar değerli olduğunu bir daha ortaya koyuyor. Dijital pazarlamada mesajlaşma programlarına ağırlık vermekten çekinmeyin. İnsanların pür dikkat telefon ekranına baktığı anlarda ortaya çıkan reklamlar insanlar üzerinden inanılmaz etkiler bırakabilir. Bu etkilerden faydalanmayı düşünebilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?