SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Dünya üzerinde pek çok web sitesi bulunuyor. Bu web sitelerinden bazıları SEO çalışmaları ile web sitesini yükseltmeye çalışır. Google’a bir soru sorduğunuzda veya herhangi bir şeyi aradığınızda Google’da birçok arama sonucu çıkar. Ön planda olan web siteleri genellikle SEO çalışmaları kaliteli olan siteler olarak yer alıyor. Bu sitelerin arasına girmek isteyen ve sıralamada yükselmek isteyen web sitelerinden biri de siz iseniz bu konuda “SEO çalışması nasıl yapılır?” sorusunun cevabı verilmiş olacak.

SEO Nedir?

SEO, açılımı ile arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Arama motoru optimizasyonu, arama motorunda belirli anahtar sözcüklerde ön plana çıkmak için yapılan optimizasyon çalışmalarıdır. Örneğin 3 sözcük içeren bir anahtar sözcük belirlediniz. Bu 3 anahtar sözcük ile bir içerik hazırladınız fakat SEO çalışması yapmadınız. Eğer bu şekilde paylaşılır ise web sayfası Google’da arka planda kalabilir. SEO çalışması yapıldığı takdirde daha fazla üst sıralara çıkma olasılığı artar ve daha çok ziyaretçi çeker.

SEO çalışması yapılırken pek çok unsura dikkat edilmektedir. Bu unsurlar arasında META etiketlerini düzenleme, başlık belirleme, içerik etiketlerini uygun bir şekilde yerleştirme, site haritası oluşturma, mobil uyumlu bir site kullanma, içerikleri optimize hale getirme gibi birçok detay bulunmaktadır. Kısacası SEO çalışması için birçok çalışma gerçekleştirilir. Eğer hiçbir SEO çalışması olmayan bir web sitesine sahip iseniz bu durum sitenin alt yapısında büyük değişiklikler meydana gelecek demektir.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilir?

SEO çalışması uzun uğraşlar sonucu yapılan ve büyük emekler sarf edilen çok önemli bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. SEO çalışması konusunda firmamız öncelikle web sitesi üzerindeki eksiklikleri ve hataları inceler. Sonrasında yapılması gereken SEO adımlarını web sitesinde uygulayarak arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlar.

Bu başlık altında en popüler arama motoru olan Google üzerinden örnek vererek SEO çalışmasını anlatacağız. Google’da yeni açılmış bir web sitesi arama dizininde yer almaz. Çünkü henüz Google botları bu dizini keşfetmemiştir. Bu dizinin hemen keşfedilmesi için Search Console aracı kullanılır. Bunun yanı sıra Google yeni bir web sitesini keşfederken backlink sisteminden de yararlanmaktadır. Bu sayede Google botlarının olduğu diğer siteler sayesinde yeni siteyi de keşfetmek kolay olur.

SEO çalışması konusunda yapılması gereken bir diğer adım robots.txt dosyası oluşturmaktır. Bu dosya, robotların nasıl çalışması gerektiği, hangi robotların web sitesine erişebileceği ve hangi robotlara izin verilebileceğini belirtir. Google botları bir web sitesine girerken bu dosyayı tarar, eğer yok ise doğrudan sitede işlem yapmaya başlar. Eğer robots.txt dosyası var ise bu dosyayı inceler ve dosyadaki verilere göre işlem yapar.

SEO çalışması konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise aynı içeriğin yer almamasıdır. Aynı URL’ye sahip içeriklerin yer alması ve aynı başlığa sahip içeriklerin web sitesinde bulunması Google botlarının kafasını karıştıran bir durum olduğu için her sayfanın başlığı ve URL’sinin farklı bir adı olması gerekir.

Google’ın SEO açısından dikkat ettiği bir diğer durum META etiketleri olmaktadır. META etiketleri web sitesine giriş yapan botların bu sayfa hakkında detaylı bilgi almasını sağlar. Örneğin META etiketlerine eklenen açıklama kısmı Google arama motorundaki sayfa açıklamasında yer alır. Bunun yanı sıra META etiketleri SEO açısından bir web sitesinin daha fazla ön plana çıkmasını sağlar. Firmamız META etiketleri ve odak anahtar sözcük konusunda etkili çalışmalar yaparak web sitesinin sıralamadaki yerini yükseltiyor.

Arama motoru optimizasyonunda dikkat edilen bir diğer konu H etiketleri olarak yer alıyor. Bir web sitesinde içeriğin ana başlığı H1 etiketi ile belirtilirken içerikte yer alan alt başlıklar H2 etiketi ile belirtilmelidir. Eğer bu etiketler web sayfasında belirtilmez ise Google bu konuda puan kırarak web sayfasının aramada daha alt sıralarda çıkmasına neden olabilir.

Google’ın web sayfaları için önemsediği bir diğer konu sitenin hızı ve mobil uyumluluğu olmaktadır. Yalnızca belirli anahtar sözcüklere odaklanarak içerik hazırlamak web sitenizin yükselmesini sağlamayacaktır. Aynı zamanda web sitesinin optimizasyonunun da iyi olması gerekiyor. Yani hızlı bir web sitesi arama motoru optimizasyonunda önemli bir rol oynar. Bunun yanı sıra site sahipleri sitenin mobil desteği olup olmadığına da dikkat etmelidir. Mobil uyumluluğa sahip bir web sitesi günümüz şartlarında çok önemli bir değere sahiptir. Çünkü mobil kullanım oranı oldukça yüksek bir seviyeye ulaşmış bulunuyor. Bundan dolayı Google mobil uyumluluğa büyük bir önem göstermektedir.

SEO çalışmasında uygulanan bir diğer adım ise site haritası eklemektir. Site haritaları web sitelerinin olmaz olmaz sistemleri arasında yer alıyor. Site haritası arama motorlarına sayfada yer alan içeriklere hızlıca ulaşmayı sağlıyor. Eğer Search Console üzerinden site haritası eklenmez ise bu sitede yer alan içeriklerin arama motorlarında görünme durumu daha da uzar. Bundan dolayı web sitesi için site haritası Google’a aktarılmalıdır. Bu sayede web sitesi kısa sürede arama motoru dizinine eklenir.

Google’ın URL düzeni, hiyerarşik bir web sitesi, web sitesinde yer alan dış bağlantılar, görsellerin optimize edilmesi gibi site içi SEO konusunda dikkat ettiği pek çok detay bulunuyor. Firmamız siteniz ile arama motoru optimizasyonu konusunda en iyi şekilde ilgilenerek kaliteli bir hizmet ortaya koyuyor.

Dış SEO Çalışması Nedir?

İnternet sitesi kurulduğunda ve arama motoru optimizasyonu yapıldığında devamında içerikler paylaşmak ve bu içerikleri SEO uyumlu yapmak kalıyor. Bunun yanı sıra arama motorlarında yükselmeyi sağlayan bir diğer konu site dışı SEO olarak yer alıyor. İsteyen işletmeler web sitelerinin daha fazla yükselmesi için dış SEO çalışması yaparak web sitelerinin kalitesini daha da artırabilir, daha fazla üst sıralara çıkabilir.

Dış SEO çalışması, SEO çalışması tamamlanmış ve içerik paylaşımlarına başlanmış bir web sitesinin sosyal medya platformlarında veya diğer internet sitelerinde bağlantı almasıyla yapılan bir işlemdir. Diğer sitelerde yer alan bağlantılar sayesinde robotların bakış açısıyla web sitesinin itibarı daha da artmış olur. Bu da arama motoru optimizasyonuna bir miktar katkı sağlar.

Dış SEO işlemi yapılırken metin veya görsel şeklinde bağlantılar kullanılabilir. Bu işlem yapılırken yapılan işlemin kalitesi ve paylaşılan içerik de önemli bir yer edinmektedir. Ayrıca SEO uyumlu bir web sitesinde yapılan dış SEO çalışması işletmeniz için ekstra bir avantaj sağlar.

Site dışı SEO çalışmaları yapmadan arama motorlarında üst sıralara çıkmak mümkün olsa da etkili bir şekilde ve daha hızlı yükselmek için site dışı SEO çalışması yapmak gerekiyor. Site dışı SEO çalışması yapmak yalnızca arama motorlarında üst sıralara çıkmayı teşvik etmiyor, aynı zamanda diğer sitelerde paylaşılan bağlantılar sayesinde daha fazla kullanıcıya erişme imkanı sağlanıyor. Bu da SEO açısından faydalı bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Web Sitesinin SEO Açısından Avantajları

Arama motoru optimizasyonu kaliteli bir şekilde yapılmış bir web sitesinin SEO puanı oldukça yüksek olacaktır. Bu da web sitesinde yer alan birçok SEO uyumlu sayfanın aramada üst sıralara çıkmasını sağlar. SEO çalışması yapılmış bir web sitesinde yalnızca arama motorunda ön plana çıkmak değil, pek çok avantaj bulunmaktadır.

Bu avantajlardan ilki yukarıda da bahsettiğimiz gibi arama motorunda üst sıralarda yer almaktır. Özellikle güncel bir terim tercih etmek daha fazla üst sıralara çıkmayı sağlar. Örneğin bir oyunun güncellemesi çıktığında bu oyunun güncellemesi ile ilgili bir anahtar sözcük kullanmak daha fazla kitleye hitap etmeyi sağlayacağı için bu oyunu oynayan oyuncular sizi daha çok takip edecek.

Google’ın SEO açısından sağladığı bir diğer avantaj web sitesine daha fazla müşteri ve kullanıcı çekmeyi hedeflemesidir. Bu işlem yapılan arama motoru optimizasyonu sonucunda kullanıcıların arama motorunda yaptıkları arama ile web sitenizin ortaya çıkması sayesinde oluşur. Bu da web sitesini takip eden kullanıcı kitlesinin artmasını sağlar.

Özellikle bir e-ticaret firması iseniz SEO çalışması yapmak web sitenize ulaşmanızda kolaylık sağlar. Arama motoru optimizasyonu yapılmış bir sayfa için arama yapan kullanıcılar bu sayfayı daha rahat bulabilir ve sizden ürün alabilir. Kısacası SEO çalışması yapmak web sitesinin daha fazla müşteri tarafından ziyaret edilmesini sağlarken aynı zamanda maddi kazanç konusunda da ek bir avantaj sunmaktadır.

Arama motorları bakımından optimize edilmiş bir web sitesi kullanıcılar ile birlikte daha fazla yükselmektedir. Bir web sitesine ne kadar çok internet kullanıcısı girerse o sitenin arama motorları tarafından daha fazla ön plana çıkma olasılığı da artacaktır. Bu sayede web sitenize giren aktif kullanıcı sayısında yavaş yavaş artış yaşanmaya başlar.

SEO’nun dijital pazarlama alanında firma işleten kullanıcılar için sunduğu bir diğer avantaj firmanın popülerliğini artırmasıdır. İşletmenin büyümesi için Google arama motorunda üst sıraya çıkacak şekilde bir çalışma yapması önem arz eder. Bundan dolayı işletmeler bu tarz çalışmalar ile web sitesinin daha fazla ön plana çıkmasını sağlarken aynı zamanda firmanın daha çok tanınmasında önemli bir rol oynar. Bu durum firmanın güvenilirliğini de artıran bir eylem olacaktır.

Bu sistemin sağladığı bir diğer avantaj reklama göre daha az maliyetli olmasıdır. Reklam vermek istemeyen işletmeler web sitelerini daha kaliteli bir hale getirerek ve optimize ederek daha uygun bir fiyata aramada üst sıralara çıkabilir, etkili bir çalışma yapmış olur. Bu sayede firma kısa sürede değer kazanmaya başlar.

Arama motoru optimizasyonun sağladığı bir diğer avantaj firmanın itibarını artırmasıdır. Bir firmanın saygınlığı müşteriler tarafından en önemli unsurlardan birisidir. Eğer bir firma kötü olarak tanınır ise veya hiç tanınmıyor ise o işletmenin yükselmesi zorlu bir süreç olacak ve birçok müşteri firmaya güvenmeyecektir. İtibarı yüksek olan bir e-ticaret firmasında ise müşteriler hem daha çok alışveriş yapar hem de o işletmeye daha çok değer verir. E-ticaret sitesi için SEO çalışması yapmak kısa sürede daha fazla müşteri kazandırırken yaptığınız kaliteli işlerden dolayı müşterilerin firmanıza olumlu yorumlar yapmasına olanak tanır. Bu sayede diğer müşteriler de size güvenerek bu işletmeden hızla alışveriş yapmaya başlar.

Bu gibi pek çok avantaj, dijital pazarlama alanında web sitelerinin büyümesini sağlayan en önemli durumlardan birisidir. SEO çalışması yapmak emek ister, birçok detaya girmek gerekir. En kaliteli SEO çalışmasına sahip olmak için hemen firmamız ile iletişime geçerek kısa sürede etkili bir arama motoru optimizasyonu çalışmasına sahip olun.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?