Google AdWords Anahtar Kelime Belirleme Nasıl Seçilir?

Anahtar kelime seçeceğiniz zaman bazı özel detaylara dikkat etmeniz gerekir. Anahtar kelimenizi tespit etmeden önce aklınızda mutlaka tek bir hedef belirlemelisiniz. İçeriklerinizin ve aynı zamanda sayfalarınızın geniş kitlelere ve doğru hedef kitleye ulaşabilmesi için kullanılması gereken anahtar kelimeler aynı zamanda Google AdWords reklamlarından yararlanırken de kullanılır. Peki Google AdWords anahtar kelime belirleme nasıl seçilir ve nelere dikkat etmek gereklidir?

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelimenizi seçerken ilk etapta anahtar kelimelerin hacim analizini yapmalısınız. Tercih edeceğiniz anahtar kelimenin insanlar tarafından aranıp aranmadığı ve aranıyorsa kaç kere arandığını mutlaka tespit etmelisiniz. Anahtar kelime hacimlerini Google anahtar kelime planlayıcısı sayesinde öğrenebilirsiniz. Bu hizmeti başarılı şekilde sunan farklı firmalar olmasına rağmen en güvenilir olanının Google olduğunu söyleyebiliriz.

Google’da yapabileceğiniz anahtar kelimesi araştırmasında ortaya çıkan hacimler, vereceğiniz kararın temelini oluşturabilecek özelliklere sahiptir. Kimse tarafından aranmayan kelimeler sizin için anlamsız olabileceği gibi, yüksek hacimli kelimelerde de rekabet ortamında zorluk yaşayabilirsiniz. Bu sebeple, rekabet oranlarını da göz önünde bulundurmalısınız.

Uzun Kuyruklu Kelimeler

SEO çalışmaları yapılırken uzun kuyruklu anahtar kelimeler de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu durum Google AdWords reklamları için de geçerlidir. Örneğin, iki tane anahtar kelime arasında kararsız kaldığınızı varsayalım. Bu durumda hangisini seçeceğinize karar veremiyorsanız gerçek anahtar kelime hacimlerine ulaşıp ulaşmadığınızı tespit etmelisiniz.

Anahtar kelime 1 – Aylık arama hacmi – 6,000

Anahtar kelime 2 – Aylık arama hacmi – 3,800

Yukarıdaki sonuçlara baktığınız zaman “Anahtar kelime 1” olarak belirlenen kelimeyi tercih etmek isteyebilirsiniz. Fakat bu kelimelerin uzun kuyruklu hallerine baktığınız zaman “Anahtar kelime 2” olarak belirlenen kelimenin arama hacimlerinin “Anahtar kelime 1” olarak belirlenen anahtar kelime hacimlerine göre daha fazla olduğunu görebilirsiniz.

Rakip Analizi

Çalışmayı düşündüğünüz anahtar kelimede Google’da 1. sayfada çıkabilir ve hatta bu sayfanın ilk sırasında da yer alabilirsiniz. Fakat bu çalışma uzun sürebilir ve maliyeti biraz yüksek olabilir. Gireceğiniz anahtar kelimelerinizi bu sebeplerden dolayı iyi analiz etmelisiniz. Rakip analizi çalışmalarında rakibinizin site içi optimizasyon sonuçlarına, backlink sayısına, markasının bilinirliğine ve offline çalışma stratejilerine göz atmalısınız.

Örneğin, “spor ayakkabı” anahtar kelimesi için strateji geliştirmek istediniz. Rakiplerinizi incelediğiniz zaman Google’da üst sıralarda yer alan firmaların SEO çalışmalarının orta seviyelerde olduğunu ve SEO konusunda hata yaptıklarını fark ediyorsanız rekabete girmeye başlayabilirsiniz. Ancak burada Google sonuçlarını etkileyen marka bilinirliği ve firmaların offline çalışmalarını da göz önünde bulundurmalısınız.

Google AdWords Önerilen Teklifler

Google AdWords, reklam verilecek olan anahtar kelimelerde tıklama başı teklif sunar. Bu sebeple, her kelime için Google tarafından belirlenen ortalama teklif bedeli de söz konusudur. Yeni bir internet sitesi kuracak kişiler için bu konu son derece kritiktir. Yeni site kurup AdSense geliri kazanmayı hedefleyen kişilerin yer aldığı alanlar arasında yemek tarifleri, oyunlar ve filmler yer almaktadır. Bu sektörler yüksek hacimli sektörlerdir.

Yatırım sermayeniz yüksek değil ise bu alanlara hiç girmemeniz daha iyi olacaktır. Rekabetin yüksek olduğu alanlarda sektöre damga vurmuş sitelerden ya da sektöre her gün giren yüzlerce yeni siteden trafik alabilmeniz son derece zor olacaktır. Bu noktada arka yolları kullanmayı deneyebilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi yerelleştirebilir ya da alternatif kelimeler seçmeyi deneyebilirsiniz. Böylelikle daha düşük seviyedeki rekabet ortamından başlayarak internet sitenizi yavaş yavaş yukarıya doğru yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?