Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Backlink Nedir, Ne İşe Yarar?

Backlink, bir internet sitesinde yayımlanmış metin veya banner içeriklere, bir başka internet sitesine ait link verilmesini ifade eden, bağlantı temelli bir sistemdir. Backlink nedir, ne işe yarar? tarafımıza sıkça yöneltilen ve yanıtı aranan başlıca sorular arasında yer alır. Backlink özelinde merak konusu hususların açıkladığı içeriğimizin, ziyaretçilerimizce dikkatle incelenmesini önermekteyiz.

Önemli! Arama motorları nezdinde backlink, yani herhangi bir web sitenin bir başka internet sitesine bağlantı vermesi, bağlantı verilen web sitenin “kötü” veya “zararlı” olmadığı yönünde referans teşkil eder. Bir başka deyişle, herhangi bir internet sitesine backlink verilmesi, arama motorlarınca ilgili sitenin kötü veya zararlı olmadığına ilişkin önemli bir göstergedir.

Backlink Nedir?

Backlink nedir? e, bir üst başlıkta kitabi bir tanımla yanıt vermiştik. Ne var ki, somut örnekler üzerinden daha yalın bir anlatımla yanıt vermek, çok daha açıklayıcı olacaktır. Örneğin www.örneksite1.com adresli internet sitesinin “blog” sekmesinde yayımlanacak bir içerikte, www.örneksite2.com adresli internet sitesinin alan adına veya herhangi bir sayfasına ait linkin kullanılmasına uygulamada “backlink vermek” denir.

Backlink Nedir, Ne İşe Yarar?

Backlink Ne İşe Yarar?

Dijital ekosistemde varlık gösteren sitelerin nihai amacı, ziyaretçi sayısını artırmaktır. Ziyaretçi sayısı, özellikle e – ticaret siteleri gibi ürün veya hizmetlerle tüketiciler arasındaki ilişkiye ve etkileşime dayanan platformlar için şüphesiz çok daha önemlidir. Zira, bir e – ticaret sitesinin kurulma amacı, vitrinlerinde sergilediği ürün veya hizmetleri alıcıları ile buluşturmaktır.

E – ticaret sitelerinin, arama motorları ve kullanıcı deneyimi bakımından değer kazanması ve yükselişe geçmesi adına ihtiyaç duyacağı en önemli öge, ziyaretçi/müşteridir. İlgili web sitenin aktif ya da potansiyel ziyaretçi/müşteri sayısında istikrarlı bir artış yaşanması, marka bilinirliğinin artması ve buna paralel olarak satış hacminin yükselmesine yardımcı olur.

İster blog temelli olsun, ister e – ticaret tabanlı, herhangi bir web sitesinin temel amacı hiç şüphesiz ziyaretçi sayısını artırmaktır. Peki, söz konusu gayeye ulaşılması bakımından nasıl bir yol izlenmeli, hangi yöntemlere başvurulmalıdır? Bir web sitesinin ziyaretçi sayısını istikrarlı bir biçimde artırmak için nasıl bir strateji benimsenmelidir?

Söz konusu soruların yanıtı, “backlink ne işe yarar” sorusunun yanıtı ile paralellik gösterir. Çünkü, web site trafiğini artırmak için başvurulan yöntemlerden birisi de backlink almaktır. Backlink, hedef web sitenin ziyaretçi sayısında artış sağlayan, etkili ve pratik bir yöntemdir. Şimdi, “Backlink Ne İşe Yarar?” sorusunun yanıtını bir alt başlığımızda detaylandıralım.

  • Web site trafiğini artırmak adına başvurulabilecek yol ve yöntemler yok değildir; ancak, tüm bu metotların, somut vakanın analiz edilerek en optimum şekilde, sistematik ve düzenli olarak uygulanması gerekir. Bu bakımdan, trafik çalışmalarında profesyonel destek almak, sağlıklı ve doğru olan yaklaşımdır.

Backlink İşlevleri ve Faydaları Nelerdir?

İnternet kullanıcılarının, web sitenizin birer ziyaretçisi olmasını sağlamak amacıyla tercih edebileceğini yol ve yöntemlerin bütününe “trafik artırma çalışması” denir. Bir trafik artırma çalışması olarak backlink, web site ziyaretçilerinizi öncelikle korumak, ardından artırmak için yararlanabileceğiniz bağlantı temelli bir stratejidir. Web siteleri için pek çok kazanımının yanı sıra, Backlink stratejisinin başlıca faydaları şunlardır:

Backlink İşlevleri

İşlev Açıklaması

Organik Trafik

Organik trafik, doğrudan arama motorları üzerinden elde edilen trafiği ifade eder. Organik trafik değeri, bir web sitesinin hem en önemli hedefi hem de en değerli kazanımıdır. Backlink, organik trafik artışı sağlayan SEO çalışmasını destekler.

Otorite

Nitelikli ve güvenilir backlink sayısı ne kadar fazla ise, o oranda otorite kazanılır. İlgili web site, Google ve kullanıcı nezdinde otoriter bir yere sahip olur.

Güvenilirlik

Web siteye yönlendirilen backlink kalitesi ve sayısındaki artış, web sitenin “arama motorları” ve “internet kullanıcıları” gözünde güvenilir bir sıfat kazanmasına katkıda bulunur.

Marka Bilinirliği

Güvenilir, otoriter ve trafik hacmi yüksek bir web sitenin temsil ettiği markanın, gerek fiziksel gerekse dijital dünyada bilinirlik kazanacağı aşikar.

Referral Trafik

Referral trafik, bir internet sitesinin arama motorları dışında elde ettiği trafiktir. Backlink çalışması, organik trafik kadar değerli bir trafik olan referral trafiği besler.

NoFollow ve DoFollow Nedir?

NoFollow ve DoFollow, Backlink bakımından izaha muhtaç kavramlardır. Konu bütünlüğü sağlanması adına, söz konusu kavramların ne olduğunu, web siteler için ne ifade ettiğini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklamak gerekir. Backlink aslında “referans” veya “kefil” olmaktır. Bu nedenle, backlink çalışmasında son derece dikkatli olmak gerekir.

Dikkat! Backlink, ancak nitelikli ve güvenilir adreslerden temin edildiğinde katkı sağlar. Kalitesiz ve güvenilir olmayan adreslerden temin edilen backlink, hedef web sitesine katkı sağlamak yerine olumsuz bir etki yaratır.

 

DoFollow

NoFollow

Kelime Anlamı

Takip et

Takip etme

İşlevi

Bir siteden başka bir siteye verilen linktir.

Bir siteden başka bir siteye verilen linktir.

Kefil/Referans Olma Durumu

Kefil olunur ve takip edebilirsiniz önerisinde bulunulur.

Kefil olunmaz ve takip edebilirsiniz şeklinde bir önermede bulunulmaz.

Pagerank Değerine Etkisi

Katkı sağlar.

Katkı sağlamaz.

SEO Etkisi

Olumludur.

Sınırlıdır.

Backlink Satın Almak Zararlı Mıdır?

Backlink satın almaya öncelikle Google’ın nasıl baktığını ifade edelim: Google, backlink satın alınmasını teşvik etmez. Backlink satın alınması yönünde herhangi bir önerisi de bulunmaz. Ne var ki, bu durum, kesinlikle backlink alınmamalıdır anlamına gelmez; backlink satın alırken, oldukça hassas ve özenli davranılması gerektiğine işaret eder.

Backlink satın almayı faydalı veya zararlı kılan esas faktör, nereden backlink alındığıdır. Bir diğer deyişle, web siteniz için satın aldığınız backlink’in kaynağı olan web sitenin “otoritesi”, arama motorları ve kullanıcılar nezdinde “güvenilirliği” gibi önemli parametreler bakımından ne kadar başarılı olduğudur. Bu açılardan başarısız bir web siteden alınacak backlink’in katkıdan çok zarar vereceği şüphesizdir.

Özetle, sırf backlink edinmek için backlink satın almak, web sitenizin telafisi güç sorunlarla karşılaşmasına neden olabilir. Dolayısıyla, özellikle belirtmemizde fayda var ki, backlink kaynağının “otoriter”, “güvenilir” ve “dijital geçmişi temiz” bir web sitesi olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde, backlink çalışmasından fayda elde etmek yerine zarar görmek kaçınılmazdır.

Hacklink Nedir, Zararlı mıdır?

Sonda söyleyeceğimizi en başta söyleyelim: evet, hacklink zararlı bir faaliyettir. Bir black hat SEO taktiği olan hacklink; hedef sitenin hack edilmesi, yetkililerin ve hak sahiplerinin rızası dışında link yerleştirilmesidir. Genellikle otoritesi yüksek web sitelerine yönelik uygulanan hacklink faaliyeti, hedef sitenin hack edilmesi dolayısıyla 5237 sayılı yürürlükteki Türk Ceza Kanunu bakımından suç teşkil eder.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?