Web Tasarım Ajansı

Bugün işletmenizi ve kurumunuzu temsil etmenin en iyi yolu internette yer almak. İnternette yer alarak hem bilinirliğinizi hem de müşteri potansiyelinizi arttırabileceğiniz bu ortamda, dış dünyaya bakan yüzünüz yani vitrininiz de, web siteniz oluyor.

Web siteniz ne kadar doğru bir şekilde dizayn edilirse, o kadar başarılı bir marka kimliğiniz olur. Bunu sağlamanın çeşitli yolları vardır. Sitenizi hedef kitlenize uygun olarak tasarlamak, web sitenizi doğru ve kaliteli içeriklerle donatmak, marka dilinize uygun bir içerik dili oluşturmak ve doğru reklam kampanyalarını izlemek bu yoldaki adımlardan bazılarıdır.

Elbette web sitenizin doğru ve iyi dizayn edilmesinin yolu, bu işle ilgilenen profesyonel kişi ve ajansları görevlendirmekten geçiyor. Bu noktada doğru kişileri ve ajansları seçebilmeniz için, web tasarımının ne olduğuna dair bilgi sahibi olmanız oldukça yararınıza olacaktır.

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım en basit haliyle, şirketlerin ya da kişilerin belirli amaçları doğrultusunda; onları internet ortamında temsil etmesi için hazırlanan görsel tasarımlardır şeklinde tanımlanabilir. Burada web tasarım ile grafik tasarımı karıştırabilirsiniz. Temel olarak yaklaştığımızda bu iki kavramı karıştırmak oldukça mümkün olsa da, işin detayına inildiğinde grafik tasarım ve web tasarım arasında oldukça net farklılıklar olduğu gözlemlenebilecektir.

Buradaki en büyük fark, web tasarımın içerisinde yalnızca görsel tasarımı değil; yazılım, javascript kodları ve HTML CSS gibi pek çok disiplini barındırmasıdır.  Bu disiplinler sayesinde bir web sitesi en efektif şekilde tasarlanabilmektedir.

Web tasarım, yukarıdaki tanımlamalarımızın yanında kabaca web sitesi oluşturma süreci olarak da adlandırılabilir. Diğer pek çok iş için olduğu gibi, web tasarım için de dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Gelin bu önemli noktalara birlikte mercek tutarak, kaliteli bir web tasarımının nasıl olacağı konusunda bilinçlenelim.

İçerik: İçeriğinizin hem metinler, hem de görsellerle desteklenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu görsel ve metinlerin sitenizi ziyaret eden kişide merak uyandıracak biçimde olması oldukça kritik bir noktadır. Sitenizdeki içeriklerin merak uyandırıcı olmalarının yanında SEO uyumlu ve anahtar kelime bakımından zengin olması performansını önemli ölçüde arttıracak olan bir diğer püf noktadır. Özellikle internet sitenizdeki içeriklerin hem sitenizin yapısı hem de hedef kitlenizle uyumlu anahtar kelimeleri içermesi, web sitenizin arama motorlarında sergilediği tıklanma düzeyini önemli ölçüde arttıracak bir etki yaratacaktır.

Renk: Renk seçimleri, ilk etapta gözünüze pek önemli değil gibi gözükse de aslında site tasarımınızın en can alıcı detaylarından birisidir. Kurumsal kimliğinize, sektörünüze ve hedef kitlenize uygun renkleri tercih etmeniz ve bunları internet sitenizdeki diğer renklerle uyumlu olacak şekilde harmanlamanız, estetik olarak çok daha güçlü bir internet sitesine sahip olmanıza olanak sağlayacaktır.

Grafikler: Grafiklerinizin internet sitenizde kapladığı yer önemlidir. Daha hızlı yüklenen sayfalar, daha fazla ziyaretçi ve sitede geçirilen daha uzun süre demektir. Bunun için internet sitenizde kullanacağınız her türlü görseli, kalitelerini göze batacak şekilde bozmayacak biçimde sitenize optimize ederek boyutunu küçültmeniz size büyük avantaj sağlayacaktır. Bunun yanında içeriklerde kullanacağınız grafikler için profesyonel bir yardım almanız, kurumsal kimliğinize ve web sitesi estetiğine büyük bir artık olarak yansıyacaktır.

Fontlar: Fontlar, web sitesinin önemli vitrin unsurlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğru fontların seçilmesi, web sitesinin kalitesinde direkt etkilidir. Yine de arama motorları tarafından otomatik olarak mimlenmemek için kabul edilebilir fontları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Düzen: Web sitenizde kullandığınız grafik ve metinlerin belli bir düzen içerisinde olması ve gözü yormaması web sitesi tasarımında oldukça önem taşıyan bir başka unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Sitenizin düzeninin düzgün olması, içeriklerinizin kolay bulunabilir halde olması, kullanıcıların internet sitenizdeki bilgilere daha hızlı ulaşmasına olanak sağlar. Bu durum hem yararlı bir kullanıcı ara yüzü oluşturmuş olmanıza neden olacak ve de bu sayede kullanıcıların internet sitenizde daha uzun süreler geçirmesine katkı sağlayacaktır.

Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her proje ve çalışma gibi web tasarımında da varmak istediğiniz hedef önemlidir. Bu hedefe ulaşmak için web tasarımının hem tasarımını hem de yazılımını en iyi şekilde harmanlamanız önem taşımaktadır. Buna yönelik olarak site şablonunuzun kesinlikle sitenizin amacına uygun olarak tasarlanıp kodlanması elzemdir.

Bunlarla beraber yukarıda da bahsettiğimiz gibi web sitesi tasarımının doğru şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır. Kullanıcı dostu bir ara yüz ve iç ulaşımı kolay olan bir web sitesi hem müşterilerinizi memnun edecek hem de onların internet sitenizde geçirdiği vakti arttıracaktır.

Dinamik, kolay yönetilebilen, SEO uyumlu, kurumsal kimliğinizi doğru şekilde yansıtan ve ziyaretçilere güven veren tasarımlara sahip internet siteleri her zaman diğer rakiplerinden en az bir adım öndedir. Bu durum size hedef kitlenize daha kolay ulaşabilmenizi sağladığı gibi, arama motorlarındaki sıralamanızı yükselterek marka bilinirliğinize önemli oranda katkıda bulunur.

Web Tasarımında UX & UI

Web tasarımının dikkat gerektiren önemli noktalarından bir diğeri de UX ve UI şeklinde adlandırılan kavramlardır. Açılımları User Experience (UX) ve User Interface (UI) olan bu kavramlar, genel olarak web sitesi tasarımının ne kadar kullanıcı dostu olduğunun belirlenmesiyle alakalıdır.

Kullanıcı arayüzü anlamına gelen UI, kullanıcıların sitede daha rahat ve uzun zaman geçirmesini sağlama amacıyla gerçekleştirilen veya gerçekleştirilecek web tasarım iyileştirmelerini kapsayan çalışmalara verilen addır. Bu bağlamda UI, en basit anlamıyla kullanıcı konforunu amaçlayan site tasarımlarına denir.

UX ise, kullanıcı deneyimini kapsayan bir terimdir. Bu alanın uzmanları, bir kullanıcının internet sitesi ile nasıl etkileşime geçeceğini hayal eder, kurgular ve çeşitli programlar vasıtasıyla gerçeğe döker. Bu etkileşimin mümkün olduğunca basit, kolay ve akılda kalıcı olması şarttır. Bu yüzden UX ve UI uzmanları çok yakın çalışmalıdırlar.

Doğru Web Tasarımı Size Ne Kazandırır?

Kaliteli ve doğru bir web tasarımının sağlayacağı ilk şey, şirketinize katacağı kalite ve prestijdir. Gittikçe daha çok şey anlamına gelen dijital dünyadaki vitrininiz olacak olan web sitenizin kolay çalışan, yorucu olmayan, kullanıcı dostu ve estetik bir site olup aynı zamanda kurumsal kimliğinizi başarılı bir şekilde yansıtması; sitenizi ziyaret eden kullanıcılar arasında, onların firmanızla ilgili görüşlerini önemli oranda olumlu etkileyen bir unsur olarak öne çıkacaktır.

Bununla beraber doğru web tasarımı internet sitenizi arama motorları içerisinde çok daha görünür kılacaktır. Ancak şunu da unutmayın: doğru web tasarımı her zaman doğru arama motoru optimizasyonu demek değildir. Web tasarımı yaparken site kodlarını arama motorlarının algılayabileceği şekilde yerleştirmek de web tasarımcılığının püf noktalarından bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Güven veren bir web sitesi görünümü ve kolay bir site akışı, müşterilerinizle güvenilir bir ilişki kurmanıza olanak sağlayacaktır. Bu nedenle kafa karıştırıcı olmayan, kolay tahmin edilebilir, gereksiz tasarım öğelerinden kaçınan, sade ve şık bir web sitesi tasarımına sahip olmaya önem gösterin.

Tüm bunları birleştirerek ele aldığımızda web tasarımı, profesyonel ve doğru şekilde hazırlanıp sunulduğunda müşterilere ve arama motorlarına aynı kalitede ulaşıp, marka kimliğinize ve online satışlarınıza önemli düzeyde etki eden bir etkiye sahip olur.

Web Tasarım İçin Doğru Ajansı Seçmek

Yazımız boyunca bahsettiğimiz tüm püf noktaları tek bir potada erittiğimizde, web tasarım işinizi yüklenecek olan ajansın tüm bu bahsedilenlerin bilincinde olması en önemli kriteriniz olmalıdır. Size ne sunması gerektiğini ve bunu nasıl hayata geçireceğini bilip doğru şekilde aktarabilen bir ajans, size en doğru web tasarımını oluşturma konusunda birinci adayınız olmalıdır.

Özellikle daha önce web tasarımı konusunda tecrübesi olan ajans veya kişilerle çalışmak, onların tecrübelerinden de yararlanma imkanı oluşturacaktır. Bu sayede doğru iletişimle birbirinizi besleyerek, ortaya çıkmasını beklediğiniz web sitesinden çok daha iyi bir web sitesiyle karşılaşabilir, bu süreçte sizler de pek çok şey öğrenerek, firmanızın dijital yüzünü yönetme konusunda kendinizi geliştirip daha iyi kararlar alma ve daha doğru değerlendirmeler sunma yolunda önemli adımlar atabilirsiniz.

Tüm bunları bir araya getirdiğimizde, internet sitenizin oluşturulması ve siteye doğru içeriklerin girilerek başarılı bir dijital sürecin yürütülmesi kapsamında Click To Peak olarak bizlere danışmanız, sizin için doğru sonuca giden yolda atacağınız ilk adım olacaktır.

Verdiği çeşitli hizmetlerle sektörde pek çok referansa sahip olan ajansımız, web tasarımından grafik tasarıma, içerik üretiminden sosyal medya yönetimine, yazılım geliştirmeden optimizasyona dijitalde ihtiyaç duyduğunuz pek çok alanda sizlere yardımcı oluyor olmanın gururunu yaşıyor.

Bu bağlamda sizler de bize ulaşarak süreçlerinizi nasıl yönetebileceğinize ve yönetmeniz gerektiğine dair alacağınız doğru önermelerle, hem daha başarılı bir web sitesi yapısı oluşturarak kurumsal kimliğinizin güvenilirliğini yükseltebilir, online satışlarınızı önemli ölçüde arttırarak firmanızın gelir düzeyini yukarıya çekebilir ve dijital dünyada çok daha güçlü durabilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?