Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Semantik SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Web sitelerin trafiğini ve etkileşimini artıran en önemli faktör, SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu) olarak adlandırılır. SEO; arama motorlarının ücretli olmayan organik sonuçlarında bir web sitesinin etkileşimini ve görünürlüğünü etkileyen çalışmaların bütünüdür. Google, Yandex vs. arama motorlarının sonuç sayfalarının üst sıralarında yer almak isteyen kullanıcılar, semantik SEO kavramını ve semantik SEO çalışmasının nasıl yapılacağını bilmek ve uygulamak durumundadır.

İçerik Tablosu

Semantik SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Arama motorları, kullanılan dilin doğal yapısını ve akışını anlama, anlamlandırma ve yorumlama noktasında gelişim kaydetmektedir. Güçlendirilen yapay zekası sayesinde dilin doğal yapısını daha başarılı anlayan arama motorlarının ve özellikle Google’ın RankBrain, NLP ve BERT ile senkronize çalışması sonucunda, kullanıcıların aramalarına karşılık daha alakalı sonuçlar sunulmaktadır. Web site trafiğini artırmak isteyen her kullanıcı, Google başta olmak üzere diğer arama motorlarının çalışma mekanizması hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

 • Semantic Search | Anlamsal Arama; arama motorlarının sadece anahtar kelime eşleştirerek sonuç vermesi yerine, sorgunun içeriğini ve amacını anlamlandırarak daha alakalı sonuçlar sunmasıdır. Anlamsal arama, Semantik SEO yaklaşımının doğmasına neden olmuştur. Semantik arama algoritması, sorgulamalarda ne arandığını anlamlandırarak daha başarılı tahminlerde bulunma esasına dayanır.

Semantik SEO Nedir?

Semantik SEO; yalnızca anahtar kelime yerine, sorgulanan sözcük grubunun anlamsal ve kavramsal yönden irdelenerek sözcük grubunun derinlemesine ele alınmasını benimseyen SEO yaklaşımıdır. SEO yaklaşımları içerisinde oldukça yeni bir yaklaşım olan semantik SEO, sorgulamada ne arandığının daha isabetli tahmin edilmesi ve alakalı sonuçlar çıkarılması adına sorgulamaya bağlamsal yaklaşılarak sonuçların buna göre optimize edilmesi esasına dayanır.

Semantik SEO yaklaşımı, kullanıcıların sorgulamalarının amacına odaklanır ve yalnızca hedef anahtar kelime ile ilgili içerikler değil; hedef anahtar kelimenin derinlemesine değerlendirilmesi sonucunda ilgili diğer içeriklerin de sonuç sayfasında görüntülenmesini baz alır. Anlamsal (Semantik) SEO, web site trafiğini artırmak, kullanıcılarla daha başarılı etkileşim kurmak ve görünürlük düzeyini optimize etmek isteyen web site kullanıcıları için tercih edilebilecek en ideal yaklaşımlardandır.

Semantik SEO Neden Önemli?

Semantik SEO; bir web sitesinde yayınlanan içeriğin, yalnızca kullanıcıların sorduğu soruyu değil, bununla birlikte ilgili konuya ilişkin sorabileceği, araştırabileceği, merak edebileceği başka soruları da yanıtlayacak şekilde hazırlanmasını sağlayan SEO yaklaşımıdır. Bu yaklaşımla hazırlanan içeriklerin temel amacı, kullanıcıların yalnızca aradığı sözcük gruplarında değil, alakalı diğer sorularda da üst sıralarda çıkmasını sağlamak ve çok yönlü bir trafik elde etmektir.

Semantik SEO çalışmasının görünürlük, etkileşim ve erişilebilirlik noktasında sağladığı kazanımların yanı sıra bir web sitesine kazandıracağı bir başka önemli artı, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların sitede kalma süresinin artırılmasıdır. Öte yandan, başarıyla uygulanan semantik SEO çalışması; aynı anda birkaç farklı ve alakalı anahtar kelimelerde sıralama alınmasına ve bu sayede organik arama sonuçlarında dalgalanma yaşansa bile sonuç sıralamalarında istikrarın korunmasına yardımcı olur.

Semantik SEO Nasıl Yapılır?

Google ve Yandex başta olmak üzere tüm arama motorları kullanıcıları için en doğru sonuçları sağlamayı amaçlar. Fakat, ilk olarak arama yapılan konuya ilişkin genel bir sonuç sunmayı hedeflerler. Semantik SEO çalışması yapmak için öncelikle konu ile alakalı soruların tamamını tespit etmeli ve bu soruların her birine yanıt verir nitelikte içerikler oluşturmalısınız. Hazırladığınız içeriklerde doğal ve yalın bir dil kullanımına, dolayısıyla sesli arama teknolojisi ile uyumlu içerikler sunmaya özen göstermelisiniz.

İnternet üzerinden herhangi bir konuya göz atan bir kullanıcı, araştırdığı konuyu sorgularken web sitenizdeki bir içeriğe erişim sağlar ve içeriğinizi tatminkar bulmazsa, web sitenizi kısa zamanda terk edecektir. Fakat, ziyaretçilerinize sunduğunuz içeriklerin, içeriğin konusuna ilişkin merak edilen tüm hususlara cevap verir nitelikte tatminkar bir içerik olması, ziyaretçinin içerikte ve dolayısıyla web sitenizde kalma süresini artıracak ve diğer içeriklerinize de göz atma gereği duyacaktır.

Semantik SEO yaklaşımını benimseyen ve fakat semantik SEO çalışmasını nasıl yapacağı konusunda yardıma ihtiyaç duyan kullanıcılar için aşağıda sıraladığımız adımlar, başarılı bir semantik SEO çalışması için özenle uygulanması gereken alt çalışmaları ifade eder. Söz konusu çalışmaları başarıyla tamamladıktan sonra, web sitenizin genel SEO sağlığını ve bilhassa semantik SEO gücünü artıracak ve bu sayede etkileşim, erişim ve görünürlük hedeflerinizi kısa zamanda başarmış olacaksınız:

 • Hedef Anahtar Kelime Analizi Yapın.
 • İçeriklerin Anlamsal Ve Kavramsal Yönlerden Uyumlu Olmasını Sağlayın
 • Hedef Anahtar Kelime Ve İçerik Konusuna Dair Tüm Sorulara Yanıt Verin.
 • Başlık Ve Anahtar Kelime Sayısını Artırın.

Semantik SEO’yu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Semantik SEO; “aramanın anlamı” ve “arama niyeti” olmak üzere iki temel faktörden etkilenir. Aramanın anlamı; sorgulanan sözcük ve sözcük öbeklerinin arka planda ne anlama geldiğinin tahmin edilmesi yaklaşımıdır. Bu noktada başarılı bir çalışma yapılabilmesi için, kullanıcıların gereksinimlerini, taleplerini ve isteklerini anlamalı ve ihtiyaçlarına yanıt verecek nitelikte kaliteli, benzersiz ve kapsamlı içerikler hazırlanarak “aramanın anlamı” yaklaşımı benimsenmelidir.

Semantik SEO’yu etkileyen bir diğer faktör “arama niyeti” yaklaşımıdır. İnternet kullanıcıları arama motorlarında arama yaparken farklı niyet üzerine arama yapar. Örneğin, kimi kullanıcılar bir ürün satın almak niyetiyle arama yaparken kimi kullanıcılar bilgi edinmek veya bir hizmetten yararlanmak niyetiyle arama yaparlar. Semantik SEO başarısını artırmak istiyorsanız, arama niyeti faktörünü göz önünde bulundurmalı ve bu faktöre dikkat ederek içerik oluşturmalısınız.

Semantik SEO Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Web sitesinin semantik SEO başarısını yükseltmek isteyen bir kullanıcı, semantik SEO uyumlu içerik yazmak için bir plan hazırladığında, tüm sorgu  ve konu ile alakalı alt başlıkların düzenli bir hiyerarşi içinde bulunmasına dikkat etmelidir. Semantik SEO çalışmaları sonucunda etkili sonuçlar elde edebilmek adına güçlü bir strateji oluştururken isabetli ve nokta atış anahtar kelime analizi yapmak, anahtar kelimeleri destekleyen ikincil anahtar kelimeleri belirlemek gibi çalışmalarla birlikte;

 • Konu araştırması sürecinde belirlenen sorguların tamamını bir düzen ve hiyerarşi içinde listeleyin.
 • Sorguların nedenini ve niyetini tespit edin.
 • Konu araştırması yaparken zaman, mekan vs. unsurları dikkate alın.
 • Araştırılan konuda kaç adet içerik yazılması gerektiğini belirleyin.
 • Makalelerinizde URL’ye ait meta etiketi, başlık, anahtar kelime, bağlantı metni, FAQ schema ya da çeşitli şemaları kullanın. Bu sayede, içeriğinizin hangi amaca yönelik hazırlanmış olduğunu, arama motoru botlarının fark etmesini sağlayabilirsiniz. 
 • Yayınlamak üzere hazırlayacağınız farklı içerikleri belirli bir hiyerarşi düzeni içerisinde birbirlerine nasıl bağlayacağınıza karar verin.
 • Semantik nitelikli makalenizi hazırlamadan önce, ilgili konuda rakip web sitelerinin nasıl bir yol haritası izlediğini, makale şablonunu ve tasarımını değerlendirerek planlamanızı zenginleştirin.
 • Kişiselleştirilmiş içeriklerle ziyaretçilerinize fayda sağlamayı hedefleyin.
 • Arama motorlarının kriterlerine uygun bir içerik hazırlayın ve bu sayede, hazırladığınız içeriklerin arama motoru botları tarafından anlaşılmasını kolay kılabilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Semantik SEO stratejisinin en önemli aşaması, SEO uyumlu içerikler hazırlamaktır. Hazırlanan SEO uyumlu içeriklerin semantik açıdan başarılı olması adına dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

 • İçeriklerde Her Zaman Konuyu Hedef Alın.
 • Kullanıcıların Sorularını Yanıtlamayı Unutmayın.
 • Sesli Aramaları Hedefleyin.
 • Multimedya Ögelerine Yer Verin.

Semantik SEO Faydaları

Semantik SEO çalışmaları sayesinde bir web sitenin edineceği başlıca kazanımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Belirlenen anahtar kelimelerde daha başarılı sıralama elde edilir.
 • Arama motoru sonuç sayfalarında elde edilen başarılı sıralamalarda istikrar sağlanır.
 • Arama motoru sonuç sayfalarında rakiplere kıyasla daha üst sıralara yerleşilir.
 • Daha fazla kullanıcıya hitap edilir.
 • Ürün/hizmet arz eden işletmelere ait web sitelerin ziyaretçi hacminin artmasına paralel olarak müşteri sayısında ve satış durumunda artış yaşanır.
 • Web site trafiği artar.

Semantik SEO Çalışmasında Yardımcı Araçlar

Semantik SEO yaklaşımının başarılı sonuçlar verebilmesi için en önemli çalışma, web sitede yayınlanan içeriklerin semantik SEO ile uyumlu içerikler olmasıdır. Ziyaretçilere sunulacak bir içeriğin semantik açıdan başarısını artırabilmek adına son derece yararlı sonuçlar veren yardımcı araçlardan bazıları şunlardır:

 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı,
 • Ahref’s,
 • Semrush,
 • Google Trends,
 • Spyfu’s Related Keywords Tool,
 • SECockpit,
 • Soovle,
 • Moz Keyword Explorer,
 • Jaaxy,
 • KeywordTool.io,
 • KWFinder,
 • QuestionDB.

Arama motorlarının sonuç sayfalarında başarılı bir yerde konumlanmak isteyen site kullanıcıları, arama motorlarının değişen algoritmalarını gözeterek strateji belirlemeli ve belirlediği stratejilere bağlı kalarak içerik oluşturmalıdır. Semantik SEO, bu anlamda son derece başarılı sonuçlar veren SEO yaklaşımıdır.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?