Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya pazarlaması, boyutu ne olursa olsun tüm işletmelerin müşterilere ulaşması için en etkili yollardan birisidir. İnsanlar sosyal medya kullanarak markaları keşfeder, öğrenir, takip eder, beğenir ve alışveriş yapar. Eğer işletme olarak Facebook ve Instagram gibi popüler sosyal ağlarda yer almıyorsanız, çok şey kaçırıyorsunuz! 

Sosyal medyada etkili bir pazarlama; sektörünüzde kayda değer bir başarı sağlamanıza yardımcı olabilir, sadık marka müşterileri edinmenize olanak sunabilir ve olası satışlarınızı artırabilir. 

Kurumsal sosyal medya yönetimi hizmetimizle, gönderilerinizi profesyonel bir şekilde tasarlıyor, sosyal medya hesaplarınızı yönetiyoruz. 

İçerik Tablosu

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

kurumsal sosyal medya yönetimi

Kurumsal sosyal medya yönetimi, kurumsal firmaların pazarlama ve marka hedeflerine ulaşmak için popüler sosyal medya ağlarının gücünden yararlanan bir dijital pazarlama biçimidir. Fakat bu sadece işletme hesapları oluşturmak ve canınız istediğinde gönderi paylaşmak şeklinde olmamalıdır. Kurumsal sosyal medya yönetimi, ölçülebilir hedeflere sahip gelişen bir strateji gerektirir ve şu tür çalışmaları kapsar:

 • Kurumsal şirket profilinizi oluşturmak ve optimize etmek,
 • Markanızı temsil eden ve hedef kitleyi çekebilecek resimler, istatistikler, videolar ve hikayeler yayınlamak,
 • Yorumlara, paylaşımlara ve beğenilere yanıt vermek ve şirket itibarını izlemek,
 • Marka etrafında bir topluluk oluşturmak için takipçileri, müşterileri ve etkileyicileri takip etmek ve onlarla etkileşim kurmak.

Kurumsal sosyal medya yönetimi, işletmenizin ürün veya hizmetlerini, etkili reklam kampanyaları ile ücretli olarak tanıtabilmenize yardımcı olabilecek ücretli sosyal medya reklamcılığını da kapsar. 

Sosyal Medya Yönetiminin Faydaları

Sosyal medyanın popülerliği ve çok yönlülüğü, işletmenizi pazarlamak için kullanabileceğiniz en etkili ücretsiz kanallardan birisi olmasında en önemli faktörlerdir. Sosyal medya yönetiminin bazı faydaları:

İşinizi insanlaştırır: Sosyal medya, işinizi pazarınızda aktif bir katılımcıya dönüştürmenizi sağlar. Profiliniz, gönderileriniz ve kullanıcılarla olan etkileşimleriniz, hedef kitlenizin aşina olabileceği, bağlantı kurabileceği ve güvenebileceği, ulaşılabilir bir kişilik oluşturur.

Trafiğinizi artırır: Sosyal medya, web sitenize gelen trafiği artırmak için ziyaretçileri müşterilere dönüştürebileceğiniz en iyi kanaldır.

Potansiyel müşteriler ve gerçek müşteriler oluşturur: Instagram/Facebook mağazaları, doğrudan mesajlaşma, profillerdeki harekete geçirici mesaj düğmeleri ve randevu alma özellikleri gibi özellikler aracılığıyla doğrudan bu platformlarda potansiyel müşteriler ve dönüşümler oluşturabilmenizi sağlar.

Marka bilinirliğini artırır: Sosyal medya platformlarının görsel doğası, geniş kitleler arasında görsel kimliğinizi oluşturmanıza ve marka bilinirliğini artırmanıza olanak tanır. Ve daha iyi marka bilinirliği, diğer tüm kampanyalarınızda daha iyi sonuçlar anlamına gelir. 

Click To Peak olarak işletme kültürünüze uygun profesyonel grafik tasarım çalışmaları ile markanızın bilinirliğini artırmayı amaçlıyor, sektörün en iyi tasarımcılarını bünyemizde barındırıyoruz.  

Yeni ilişkiler edinmenizi sağlar: Bu platformlar, takipçilerinizle ağ kurabileceğiniz, geri bildirim toplayabileceğiniz, tartışmalar düzenleyebileceğiniz ve bireylerle doğrudan bağlantı kurabileceğiniz hem doğrudan hem de dolaylı iletişim hatları açar.

Hedef kitleniz sosyal medya ağlarında ne kadar büyük ve etkileşimli olursa, pazarlama hedeflerinize ulaşmanız o kadar kolay olur.

Sosyal Medya Pazarlama ile İlgili Bazı Güncel İstatistikler

Yukarıda sosyal medya yönetiminin ne gibi faydaları beraberinde getirebileceğinden bahsettik. Fakat siz sadece bizim sözümüze inanmayın. Yapılan internet araştırmalarından alınan verilere göre işte bazı önemli sosyal medya pazarlama istatistikleri:

 • Türkiye’de nüfusun yaklaşık %71’i sosyal medya kullanıyor.
 • Tüm dünyada insanların %53,6’sı sosyal medya kullanıyor.
 • Sosyal medyada bir işletmeyle ilgili olumlu deneyime sahip kişilerin %70'inden fazlası, o işletmeyi tanıdıklarına öneriyor.
 • Facebook kullanıcıları her ay ortalama 12 Facebook reklamına tıklıyor.
 • İnsanların %81'i ürün ve hizmetleri araştırmak için Instagram'ı kullanıyor.

Başarılı Bir Sosyal Medya Yönetim Stratejisinin Temelleri

kurumsal sosyal medya yönetimi

Başarılı bir sosyal medya yönetim stratejisi, işletmeye özel olmalı, fakat şu ortak noktalara sahip olmalıdır:

Hedef Kitle: Hangi platformları kullandıkları, ne zaman ve neden gittikleri, hangi içeriği sevdikleri, başka kimleri takip ettikleri ve çok daha fazlası.

Marka Kimliği: Hedef kitlenize iletmek istediğiniz mesaj nedir? İçeriğinizi görüntülerken nasıl hissetmelerini istiyorsunuz?

İçerik Stratejisi: Sosyal medyada tutarlı bir sese sahip olmak ve düzenli olarak kaliteli içerik üretebilmek için yapılandırılmış bir içerik stratejisine ihtiyacınız olacak.

Analiz: Kime ulaştığınız, paylaşılacak doğru içerik, yayınlamak için en iyi zaman ve çok daha fazla kritere göre, niceliksel öngörüler stratejinizi belirlemenizde katkı sağlayacaktır.

Düzenli Aktivite: Sosyal medya gerçek zamanlı bir platformdur. Bunu işinizi büyütmek için kullanmak istiyorsanız, düzenli olarak gönderi paylaşmanız, işletmenizle olan etkileşimlerin zirvesinde kalmanız, tekrar etkileşim kurmanız, trendlere ayak uydurmanız ve doğru profilleri korumanız gerekir.

Kurumsal sosyal medya yönetimi hizmetlerimizde, sosyal medya hesaplarınızı sürekli güncel tutuyor; yeni müşteriler edinmenizi kolaylaştıracak stratejiler geliştiriyoruz. 

Sosyal Medya Yönetim Planı Oluşturma

Sosyal medya stratejisinin temellerine değindikten sonra, artık eyleme geçirme zamanı. Sosyal medya yönetim planı, stratejinizi gerçekleştirmeniz için size bir yol haritası olacaktır. Başarınızı net sonuçlarla görebilmeniz ve kaynaklarınızı etkin bir şekilde kullandığınızdan emin olmak için çabalarınızı bir yapı haline getirir. Sosyal medya yönetim planı oluşturulurken, dikkate alınan kriterler şunlardır:

Platform: Hedef kitlenize ve sektörünüz için popüler olabilecek platformlara katılmak, sosyal medya yönetim planının ilk ayağıdır. Burada önemli olan her platformda olmanız değil; bulunduğunuz platformlarda aktif olmanızdır. 1 veya 2 platform üzerinde durmanız mantıklı bir seçim olacaktır. 

ClickToPeak Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Ekibi olarak en çok kullanılan ve uluslararası ölçekte, yatırımlarınızın karşılığını alabileceğiniz sosyal medya platformları olan Facebook ve Instagram üzerinde çalışmalar yürütüyoruz.

Hedefler: Günde bir, haftada bir veya ayda bir içerik oluşturmak, rekabet analizi yapmak, belirli kampanyaları tanıtmak gibi basit ve önemli hedefler belirlenmelidir. Bu şekilde bir ritim yakaladığınızda ve içgörüler topladığınızda, takipçi sayınızı %X artırmak veya ayda X [kitlenizin beğendiğini bulduğunuz içerik türleri] içerik yayınlamak gibi daha spesifik ve stratejik hedefler belirlenebilir.

Düzenli Raporlama: Daha fazla takipçi alıp almadığınızı, hedef kitlenizin demografisini, hangi gönderilerin en fazla etkileşimi sağladığını belirlemek için her platformun analitiği kullanılmalıdır. Neyin işe yaradığını ve işinize fayda sağladığını tespit etmenin en iyi yolu, raporlara bakmaktır.

Sosyal Medya Reklam Yönetimi

Sosyal medyada reklam kampanyaları oluşturmanız için birçok sebep var. Çoğu sosyal medya platformu, bütçenizi tam olarak işletmenizle ilgilenme olasılığı en yüksek olan insan türlerine odaklamanıza olanak tanıyan, inanılmaz derecede ayrıntılı hedefleme yetenekleri sunar.

Yüksek erişim rakamlarına uygun maliyetlerle ulaşma, reklamlarınızın görüneceği hedef kitleyi ve coğrafyayı belirleyebilme ve yaş, cinsiyet gibi çeşitli demografik kıstaslara göre seçim yapabilme; geleneksel medya platformlarını kullanarak bu kadar spesifik bir kampanya yürütmeniz imkansız. Ayrıca başlangıçta hangi reklam kampanyasının işe yaradığını test etmeniz için düşük bütçeler belirleyebilirsiniz. 

Kurumsal Firmalar için Kullanılabilecek En İyi Sosyal Medya Platformları

Kurumsal firmalar için en iyi sosyal medya pazarlama platformları arasında Facebook, YouTube, Instagram, LinkedIn, Twitter, TikTok ve Snapchat bulunur. Farklı sosyal medya pazarlama siteleri farklı yaklaşımlar gerektirir. ClickToPeak Dijital Pazarlama Ajansı olarak, tüm özelliklerine hakim olduğumuz ve Türk firmaları için en etkili platformlar olan Facebook ve Instagram üzerinde reklam kampanyaları oluşturuyoruz.

Facebook

Facebook, dünyanın en büyük sosyal medya platformu olmasının yanı sıra en büyük yerel işletme dizinlerinden biridir. Farklı yaş gruplarından insanlar, arkadaşları ve aileleri ile iletişim kurmak, gruplara ve forumlara katılmak, yakın işletmeleri bulmak ve ziyaret etmek ve markaları takip etmek için bu platformu kullanıyor. Facebook, şu amaçları gerçekleştirmek için harika bir sosyal medya pazarlama platformudur:

 • Mevcut müşterilerle ilişkiler kurma,
 • Firmanız ile ilgili güncel gelişmeleri paylaşabilme,
 • Tartışmalar ve canlı yayınlar düzenleme.

Facebook'ta organik erişim sınırlıdır, bu nedenle potansiyel müşteriler oluşturmak veya yeni hedef kitleler bulmak istiyorsanız, Facebook Reklamları’nı kullanmak daha hızlı dönüşler almanıza yardımcı olabilir. 

Instagram

LinkedIn ve Twitter'dan yıllar sonra sahneye çıkmasına rağmen, Instagram bu platformları hızla aştı ve 2021 verilerine göre aylık bir milyar aktif kullanıcıya ulaştı. Feed gönderileri, Hikayeler, Canlı Yayınlar, ve IGTV dahil olmak üzere çeşitli içerik formatlarıyla popüler. İnsanlar, satın aldıkları ve kişisel değerlerini destekleyen kişileri ve markaları takip etmek için Instagram'ı kullanıyor. Instagram’ın firmanıza katabileceği değerler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Sosyal alışverişe yönlendirme
 • Etkileyici pazarlama
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik elde etme
 • Şirket kültürünü daha geniş kitlelere yansıtma

Instagram reklamlarının maliyeti genellikle Facebook'tan daha yüksektir, ancak iyi haber şu ki organik erişim de daha yüksektir. Fakat sosyal medya reklam maliyetleri, sektörünüze, hedef kitlenize ve reklam kampanyalarının yayınlandığı coğrafi bölgeler de dahil olmak üzere pek çok farklı faktöre göre değişkenlik gösterir.  

Sosyal Medya Yönetimi ile İlgili İpuçları

İçerik Oluşturma

Çevrimiçi pazarlamanın diğer yöntemleri ile kıyaslandığında, sosyal medya pazarlaması için en üstün kriter içeriktir. Düzenli olarak gönderi paylaştığınızdan ve ideal müşterilerinizin yararlı ve ilginç bulacağı gerçekten değerli bilgiler sunduğunuzdan emin olun. Şu tür paylaşımlar yaparak insanların ilgisini çekebilirsiniz:

 • Nasıl yapılır, hızlı ipuçları
 • Yerel ve endüstri haberleri
 • Veriler ve içgörüler
 • Anketler, sorular, yarışmalar
 • Güncellemeler ve duyurular

Ayrıca görseller, videolar, hikayeler, canlı yayınlar ve çevrimiçi mağazalar, sosyal medyayı içerik yoluyla etkin bir şekilde kullanabilmenize olanak tanır.

Tutarlı Kalma

Pazarlama için sosyal medyayı kullanmak, işletmenizin marka imajınızı çeşitli farklı sosyal medya platformlarına yansıtmasını sağlar. Her platformun kendine özgü ortamı ve sesi olsa da, ister arkadaş canlısı, ister eğlenceli veya güvenilir olsun, işletmenizin temel kimliği tutarlı kalmalıdır.

İçerik Oluşturma Araçları Kullanma

Bir kişinin akışında öne çıkmak istiyorsanız, gönderilerinize çekici görsellerle (fotoğraflar, illüstrasyonlar, sanata dönüştürülmüş metinler) eşlik etmeniz gerekir.

Özet Akışı Düzenleme

Her zaman başkalarının yayınlarında görünmenin yollarını arıyoruz, ancak kendimizinkinden elde edilecek bir değer olduğunu unutuyoruz. Rakiplerinizi takip edin, kendi stratejinize uyarlayabileceğiniz fikirler edinin ve doldurabileceğiniz boşlukları belirleyin. Trendleri takip etmek ve kendinizi eğitmek için etkileyicileri takip edin. Değerlerinizi paylaşan veya ilham almak ve sıra dışı fikirler edinmek için harika içerik stratejilerine sahip markaları takip edin.

Analitik ile Başarıyı Ölçme

Verileri takip etmeden sosyal medya yönetim stratejilerinizin başarısını belirleyemezsiniz. Google Analytics, en başarılı sosyal medya pazarlama tekniklerinizi ölçmenize ve hangi stratejilerin terk edilmesinin daha iyi olacağını belirlemenize yardımcı olacak harika bir sosyal medya pazarlama aracı olarak kullanılabilir. Sosyal medya pazarlama kampanyalarınıza izleme etiketleri ekleyin, böylece onları düzgün bir şekilde takip edebilirsiniz. Hangi sosyal içeriğinizin hedef kitlenizde en iyi performansı gösterdiğine dair daha fazla bilgi için her sosyal platformdaki analizleri kullandığınızdan emin olun.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejinize Öncelik Verin!

Sosyal medyayı bir pazarlama stratejisi olarak kullanmak; site trafiğini iyileştirmekten ve erişiminizi artırmaktan çok daha fazlasını beraberinde getirir. 

“Etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisi; işletmenizi, hedef kitlenizin daha derin bir düzeyde iletişim kurabileceği ve bağlantı kurabileceği bir kişiliğe dönüştürür.”

Hangi platformları kullanırsanız kullanın veya nasıl kullanırsanız kullanın, sosyal medyanın işletmenizi tanıtabileceğiniz bir platform olmadığı unutulmamalıdır. Kişiliğinizi ifade etmeniz, değerlerinizi göstermeniz, faydalı bilgiler paylaşmanız ve çevrenizdekileri geliştirmeniz için bir topluluktur. İnsanlar sizi doğal olarak takip edip içeriğinizi tanıtırken, satış konuşması yapmanıza gerek kalmayacak. Ve bu yaklaşımla, yalnızca iş hedeflerinize değil, memnuniyet ve sadakat anlamına gelen diğer tüm maddi olmayan varlıklara da sahip olabileceksiniz.

Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?