Instagram’da İstatistik Nasıl Takip Edilir?

Instagram’da istatistiklerinizi takip ederek hesabınız ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olabilir ve hedef kitlenizin davranışlarını yakından incelemeye başlayabilirsiniz. Reklam stratejilerinizi geliştirirken de işinize yarayabilecek olan bu detayı atlamamanız ve Instagram hesabınızda istatistiklere bakmanız kesinlikle tavsiye edilmektedir. Peki Instagram’da istatistik nasıl takip edilir ve ne gibi detaylara dikkat edilmelidir?

Instagram’da istatistiklerinizi görmek istiyorsanız profilinizi işletme hesabına dönüştürmeniz gerekiyor. İşletme hesabınıza geçiş yaptıktan sonra artık istatistik bilgilerinizi net bir şekilde görebilirsiniz. Instagram’da yer alan bu özellik sizi takip eden ve işletmenizle etkileşim kuran insanlar hakkında geniş kapsamlı veri toplayabilmenizi sağlar. Örneğin, kitlenize ait olan cinsiyet, yaş aralığı ve konum gibi pek çok farklı istatistiksel bilgi sizlere sunulmaktadır. Hedef kitlenizin en fazla hangi gönderilerinizi beğendiği, görüntülediği, hikayelerinize olan etkileşimleri ve gönderilerinize olan etkileşimleri de ortaya çıkabilmektedir.

Hangi İstatistikler Görüntülenebilir?

Instagram’da istatistiksel bilgilerinize göz atabilmek için profilinize girmeniz yeterlidir. Profilinizin ilgili noktasında istatistiksel bilgilerinizin yer aldığı özel bir bölüm karşınıza çıkacaktır. Ayrıca gönderilerinizi açtığınız zaman da istatistikler bölümüne giriş yapabilirsiniz. Gönderime özel istatistikleri görüntülerken Gösterimler, Erişim ve Etkileşim gibi istatistiklere erişebilirsiniz. Ayrıca en fazla yorum alan gönderimlerinize de ögz atabilirsiniz.

Instagram’da bir gönderinin tanıtımını hazırladıysanız ve bunu sunduysanız orijinal gönderinizin ve gönderinin tanıtımını yaparken kullandığınız versiyonunun bilgilerine de ulaşabilirsiniz. Gönderi üzerinden istatistikleri görmek istiyorsanız profilinize gitmeniz ve istatistiklerini görmek istediğiniz görsele dokunmanız yeterlidir. Gönderilerin tanıtımını yapıyorsanız sağ alt köşede özel simgelerini de görebilirsiniz.

Tanıtımı yapılan gönderilerde hem orijinal gönderi hem de tanıtımı yapılan gönderinin istatistiklerini görebilirsiniz. Gönderinin orijinal sürümünün istatistikleri için ise “Orjinali” butonuna dokunmanız gerekmektedir. Gönderinin tanıtımının sürümüne göz atmak için ise “Tanıtım”’ butonuna dokunmanız yeterli olacaktır.

Hikaye İstatistikleri Görüntüleme

İnsanların içerikleriniz ile ne tür etkileşim kurduğunu görmek isterseniz hikayeler kısmından da destek alabilirsiniz. Hikayelerinizin otomatik olarak kronolojik olarak sıraya dizilir. Hikayelerinizin istatistiklerine hikayeler oluştuktan sonraki 14 gün boyunca erişim sağlayabilirsiniz. Ürünlerinizi işletmeler için daha işlevsel bir hale getirecek yeni yöntemler keşfetmek isterseniz bu özellikten mutlaka yararlanmanızı tavsiye ederiz. Daha fazla ölçüm sağlamanız gerekiyorsa ve insanlar ile işletmelerin Instagram hikayelerini nasıl kullandıklarını merak ediyorsanız bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz;

İşletmeler sık sık ölçüm yaparlar. Ancak bu ölçümler belirli yeni reklam kampanyaları ya da ürün tanıtımlarından önce olmaktadır. Normal rutin kontrollerde de ölçüm yapılabilmektedir. Ürünlerinizi daha iyi sunabilmenizi sağlayan istatistikleri geçmiş hikayelerinize yönelik olarak da görebilirsiniz. Ancak süresi dolmuş olan hikayelerinize ait istatistikleri göremeyeceğinizi asla unutmamalısınız.

Gösterim ve Erişim Nedir?

Gösterimler ve erişimler birbirinden farklı faktörlerdir. Bir kişi gönderinizi 5 defa görebilir. Bu kişinin her gördüğünde bir gösterim kazandığınız anlamına gelir. Anca erişim tekil kişilerin sayılarına göre ortaya çıkmaktadır. Gönderinizi birden fazla görse bile bir kişi sadece bir kez sayılmaktadır.

Gönderilerinizde birden fazla fotoğraf veya video olsa bile ölçümleriniz sadece o gönderide yer alan tek bir fotoğraf ya da video üzerinden hesaplanır. Bir gönderinizdeki 10 fotoğrafın sadece ilkini bile bir kişi görüntülerse sadece bir gösterim alırsınız. Birden fazla görüntülenmede de yine tek bir kişi görüntülenmesi elde edebilirsiniz. İşletme hesabına geçiş yaptıktan sonra ilk bakışta karmaşık gözüken ancak daha sonra kolay olduğu anlaşılan istatistik bilgilerini aktif bir şekilde takip edebilirsiniz. Fakat istatistiklerin profesyonel kişiler tarafından yorumlanması da daha faydalı reklam çalışmaları için gereklidir.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?