Daha Önce Ads Reklam Vermeyenler İçin Google' dan 16.500 TL' ye Kadar Reklam Fırsatı Daha fazla bilgi al
Influencer Ajansı, Fenomen Ajansı
Sosyal medya dünyasında ürünlerinizi ve hizmetlerinizi fenomenler ile tanıtın!
Influencer Ajansı, Fenomen Ajansı

Influencer Ajansı, Fenomen Ajansı

Influencing (etkileyici pazarlama); oldukça güçlü bir sosyal etkiye sahip fenomenlerin onaylarını ya da ürün yerleşimlerini içeren, son derece avantajlı bir sosyal medya pazarlama türüdür. Influencer ajansı (fenomen ajansı), influencing çalışmalarında bulunan influencer’lara yönelik danışmanlık hizmeti verir. Ajansımız; koşulsuz memnuniyet ve yenilikçi hizmet anlayışı üzerine temellendirdiği hizmet tarzı ile kapsamlı ve nitelikli influencer danışmanlığı sağlar.

İçerik Tablosu

İnternet ve sosyal medya, dijital değişim ve dönüşümün bir sonucu olarak birey hayatının merkezinde konumlanmış durumda. Instagram, Youtube, Facebook vs. sosyal medya uygulamalarının kullanımındaki ivmeli artış, dijital içerik üretimini hızlandırmış ve bunun sonucunda fenomen, influencer kavramları hayatımıza girmiştir. Influencer’lığın önemli bir meslek haline gelmesi ise influencer ajanslarına olan ihtiyacı artırmış ve fenomen ajanslarının önemli artmıştır.

Influencer (Fenomen) ajansı; sosyal medya kullanıcıları üzerinde etki bırakma gücüne sahip fenomenler ile lokal / global markaların iş ortaklığı yapmalarını, iş birliğinde bulunmalarını sağlayan dijital reklam ajansıdır. Markaların tanıtımı adına iş birliğinde bulunulabilecek dört farklı influencer türü vardır. Bunlar; micro, makro, nano ve celebrity influencer’lardır. İş birliğinden verim alabilmek, başarılı sonuçlar elde edebilmek adına en doğru influencer türü ile çalışmak gerekir. Bu nedenle, influencer türlerini kısaca açıklayalım:

Influencer Türleri

 

Makro Influencer

Sosyal medya profilinde 100.000 ile 1.000.000 arasında takipçiye sahip fenomenler, makro influencer olarak adlandırılır. Makro influencer’lar ile çalışmak, markaların kısa sürede yüksek etkileşim almasını sağlar. Bu nedenle, dijital marketing çalışmalarından kısa zamanda geri dönüşüm almak isteyen markaların makro influencer’lar ile çalışması, başarılı sonuçlar elde edilmesi adına en doğru yaklaşım olacaktır.

Micro Influencer

Micro influencer’lar görece az sayıda takipçiye sahip olmakla beraber, sektördeki niş alanlar için son derece idealdir.

Nano Influencer

Takipçi profili genellikle yakın sosyal çevresinden oluşan ve 1.000 ile 10.000 takipçi arasında takipçiye sahip olan influencer türüdür. Nano influencer’ların takipçilerinin yakın sosyal çevresine ait kişiler olması nedeniyle etkileşim ve geri dönüşüm oranları yüksektir. Bu nedenle, çok büyük kitlelere ulaşmak, etkileşim kurmak gibi bir hedefiniz yoksa, daha mütevazı bir hedeflemeye sahipseniz nano influencer’lar ile çalışmanız isabetli olacaktır.

Celebrity Influencer

Celebrity influencer’lar, herkesçe bilinen fenomenlerdir. Söz gelimi; TV oyuncuları, sosyal medya fenomenleri, ünlüler. Herkesçe bilinen ve tanınan celebrity influencer’lar ile iş birliği yapmak, etkileşim ve geri dönüşüm açısından muazzam sonuçlar alınmasını sağlar.

Influencer Ajansı Nedir?

Influencer’lara ve markalara dijital reklam, etkileşim, geri dönüşüm ve ulaşılabilirlik hizmeti sağlayan pek çok influencer (fenomen) ajansı bulunmakta. Sosyal medya kullanımının hızla artması ve yaygınlaşmasıyla birlikte önemini artıran influencer ajansları, ürün/hizmet arz eden şirketlere ve markalara yönelik sosyal medyada görünürlüğün ve etkileşimin artmasını sağlamak gayesiyle hizmet vermektedir. Dijital pazarlama, kimlik, prestij ve etkileşim artırmak için influencer ajansı ile çalışmak son derece faydalı sonuçlar verecektir.

Influencer (Fenomen) Ajansı Nasıl Çalışır?

Influencer (fenomen) ajansı, kendisinden hizmet alan influencer, marka veya işletmelere yönelik çok katmanlı ve aşamalı hizmet verir. Her bir fenomen ajansının farklı bir çalışma prensibi vardır; ancak, işini profesyonel ve nitelikli bir şekilde yapan, kaliteli hizmet veren uzman bir influencer ajansının hizmet katmanları genellikle şu şekilde seyreder:

 • Sosyal Medya

Reklam kampanyası, içerisinde birçok değişkeni ve dinamiği barındıran kapsamlı bir süreçtir. Reklam kampanyasının başarıya ulaşabilmesi için mutlaka sosyal medya çalışması yapılmalıdır. Influencer ajansı, hizmet verdiği kişi/firmayı sosyal medyada görünür ve tanınır kılmak adına stratejik çalışmalar yapar. Bu doğrultuda özenli ve titiz bir planlama yaparak hedef kitle tarafından erişilebilir olunabilmesi için adına gerekli adımları atar.

 • Sosyal Medya Yönetimi

Fenomen ajansları, hedeflenen başarıya ulaşmak adına çok yönlü çalışma sağlar. Sosyal medya yönetimi, çok yönlü çalışmanın en önemli ayaklarındadır. Sosyal medya hesabınızın yönetimini üstlenen ve markanızın sosyal medya popülerliğinin artması, geniş kitleler tarafından bilinmesi ve geri dönüşüm elde etmesi adına pratik çözümler sunar.

 • Hashtag Çalışması

Hedef kitle etkileşimi açısından en verimli hashtag’ler belirlenerek etkileşim çalışması desteklenir.

 • İçerik Yönetimi

Influencer ajansı, dijital reklam çalışmasında birlikte çalışılacak influencer’ı belirledikten sonra, reklam kampanyasının mesajının iletileceği hedef kitleye yönelik verimli ve doğru aksiyonlar alır. Bu kapsamda içerik üretimi ve yönetimi çalışmaları yapılır.

 • Ürün Yerleştirme

Etkili bir reklam türü olan ürün yerleştirme; ilgili ürünün veya hizmetin videolara, fotoğraflara ve içeriklere yerleştirilerek uygulanır.

 • Yarışmalar/Çekilişler

Reklam için anlaşma sağlanan influencer ile birlikte hareket edilerek ilgili influencer’ın takipçi kitlesinden geri dönüşüm hedeflenir. Bunun için, ürün/hizmet tanıtımı adına çeşitli yarışmalar ve çekilişler düzenlenerek satış hacminin artması sağlanır.

Doğru Influencer (Fenomen) Ajansı İle Çalışmanın Faydaları Nelerdir?

Influencer (fenomen) ajansı; bir markanın mevcut ve potansiyel müşterileri ile iletişimi üzerinde çalışmalar yapan, iletişimin daha verimli ve başarılı olması adına çözümler sunan, markanın sosyal medya uygulamaları üzerindeki etkisini artırarak belirlenen hedeflere daha kısa sürede ulaşılmasına yardımcı olan dijital reklam ajansıdır. Markaların hedef kitleler ile yeni ve sağlıklı ilişkiler geliştirmesi adına çeşitli kampanyalar düzenler ve takip eder. Doğru bir influencer ajansı ile çalışmak birçok noktada önemli fayda sağlar. Söz gelimi;

 • Influencer’lar ile markaların iş birliği yapmalarını ve bu sayede fenomenlerin yüksek etkileşim gücünü doğru ve etkili kullanarak markaların hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur.
 • Geleneksel reklam ve pazarlama çalışmalarına ayrılan devasa bütçeler ve sınırlı sonuçların aksine, çok daha makul ve ekonomik bir bütçe ayırarak son derece verimli sonuçlar elde edilmesini sağlar.
 • Bugünün agresif ve ezici rekabet ortamında ayakta kalabilmek, rakiplerin önüne geçebilmek için influencer’lar ile çalışmak kaçınılmaz. Influencer pazarlamanın doğru ve etkili yürütülmesine yönelik danışmanlık hizmeti ile başarılı sonuçlar alınmasını sağlar.
 • Marka hedefleri doğrultusunda kampanyalar düzenler, danışmanlık verir ve ölçme değerlendirme çalışması sonucu doğru stratejiler belirler.
 • Dijital marketing çalışmaları sonucunda yüksek oranlı geri dönüşüm elde edilebilmesi için en doğru influencer’ın belirlenmesi, influencer’la ortak çalışma yapılarak kampanya düzenlenmesi, stratejik çalışmalar yapılması, tespit edilen eksikliklere yönelik hemen aksiyon alınarak ivmeli bir yükselme sağlanması adına çalışma yapar, danışmanlık sunar.

Influencer Marketing Çalışmalarının Önemi

Bir markanın ticari geleceğini koruma altına alması, agresif rekabet ortamında alternatif markaların önüne geçerek hayatta kalabilmek için doğru stratejilerle dijital pazarlama çalışmalarına önem vermelidir. Günümüzün en etkili dijital pazarlama yöntemi ise influencer marketing çalışmasıdır. Bu çalışma, profesyonel influencer (fenomen) ajansları tarafından yürütülür. Influencer ajansları tarafından yürütülen bu çalışmanın temel aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Influencer (fenomen) analizi yapılarak başarılı sonuçlar alınabilmesi adına en isabetli influencer tercihinde bulunmak,
 • Dijital marketing çalışması için iş birliği yapılacak influencer ve takipçileri üzerinde marka farkındalığı oluşturmak,
 • Mevcut kitlenin markaya bağlılığını ve sadakatini artırmak ve hedef kitlenin marka hakkında olumlu bir izlenime sahip olması adına pazarlama kampanyaları düzenlemek,
 • Markaların ürün/hizmet tanıtımı için iş birliği yapılan fenomenlerin, arz edilen hizmet/ürünün birer savunucu yapmak.
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?