İçerik Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçerik oluşturmak aslında görüldüğü kadar kolay olmayan bir iştir. Bu işin arka planında bilmediğiniz ve tahmin dahi edemeyeceğiniz pek çok farklı detay bulunmaktadır. İçerik optimizasyonu için dikkat edilmesi gereken detayların farkında olduğunuz zaman ürettiğiniz içeriklerin daha geniş kitlelere ulaşabilmesini sağlayabilirsiniz. Peki içerik oluştururken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve bir içeriği hangi detaylar kaliteli içerik haline getirmektedir?

Konum ve Cihaz Ayrıntıları

Araştırmalara göre içerik yazarlarının büyük bir çoğunluğu içeriklerini mobil cihazlardan değil, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarından yazarak ve bu tür cihazları kullanan kişileri hedefleyerek oluşturmaktadır. Ancak bu hedefleme yanlıştır. Dünya genelindeki trafiğin büyük kısmı mobil cihazlardan gelmektedir.

Optimizasyon ve içerik stratejinizi geliştirirken her zaman mobil ve masaüstü bilgisayarlardaki hedef kitlenize ulaşmaya çalışmalısınız. Ayrıca konum hedeflemesinde yerel işletmelerin son derece dikkatli olması gerekmektedir. Herhangi bir konuma özel içerik ya da ürün sunuyorsanız anahtar kelimeleri de bu konumlara göre seçmelisiniz.

Okunabilirlik ve Akıcılık

İçerik yazarlarının içerik optimizasyonu için harcadıkları süre epey uzundur. Ancak içerik optimizasyonu kesinlikle uygulanması gereken teknikler arasında yer almaktadır. İçerik optimizasyonunda en fazla vakit alan faktör ise içeriğin okunabilir hale getirilmesini sağlamaktır.

Okunabilirlik kaliteli ve yararlı bir içeriğin ilk şartları arasındadır. İçeriğinizin okunabilirliğini iyileştirmek için grafikler, videolar ve resimler kullanmanız gerekir. Paragraflarınızı da bloklar halinde değil kısa tutmanız tavsiye edilmektedir. Okunabilirliği artırabilmek için içeriğinizi ilk önce kurgu olarak düzenlemeli daha sonra görsel olarak akıcı bir hale getirmeniz gerekmektedir. Ayrıca uzun cümleler ve anlamı bilinmeyen kelimelerden de içeriklerinizi kurtarmalısınız.

İçerik Uzunluğu

Bu konuda herkesin düştüğü genel bir hata mevcuttur. Google, kesin olarak içeriklerin hangi uzunlukta olduğunu asla belirtmemiştir. Google Top 10 listesine bakıldığı zaman içeriklerin büyük çoğunluğunun 1000 kelimeden daha uzun olduğunu görebilirsiniz. Fakat hangi alanda içerik ürettiğiniz ve içeriğinizin doğru bilgileri aktarıyor olması bu durumdan daha önemlidir. Bu sebeple, sitenizde yer alacak olan içerikler için öncelikle bir plan hazırlayın. Temel konularda içeriklerinizin kapsamlı olmasını istiyorsanız 1500-2000 kelime arasında da içerik üretebilirsiniz. Ancak burada en doğru olan strateji anlatacağınız konuyu net ve basit bir şekilde hangi uzunlukta anlatabiliyorsanız orada içeriğinizi sonlandırmanız olmalıdır. Aksi takdirde ziyaretçilerinizin içeriğinizi okurken aşırı uzun veya aşırı kısa bulabilir ve içeriğinizi okumayı bırakabilir.

Özgünlük

İçerik oluştururken dikkat edilmesi gereken en temel detaylar arasında özgünlük faktörü yer almaktadır. Arama motorları özgün olmayan içerikleri değersiz görürler. Bu durum aynı zamanda kullanıcılar için de geçerlidir. Elmanın faydalarını anlatan bir içeriği birebir kopyaladığınız zaman veya çok ufak değişiklikler ile yeniden sunduğunuz zaman kullanıcılar için faydalı bir içerik üretmemiş olursunuz. Kullanıcılar daima içeriğin uzunluğundan bağımsız olacak şekilde konunun uzmanı tarafından hazırlanmış özgün içerikler isterler. Arama motorları da özgün ve paylaşılan içeriklere her zaman daha yüksek bir değer vermektedir.

Anahtar Kelimeler

İçerikleri yazarları, içeriklerini oluştururken anahtar kelime kullanımına dikkat etmelidir. Ancak bir içerik hazırlarken bütün bir içeriği anahtar kelimelere boğmamalısınız. Ayrıca anahtar kelimelerinizin içeriğiniz ile bütünlük oluşturması gerekmektedir. Eğer alakasız ve yanlış bilgilendirici anahtar kelimeler kullanırsanız bu durum kullanıcılar tarafından da, arama motorları tarafından da fark edilecektir. Oluşturduğunuz anahtar kelimelere ek anahtar kelimeler de eklemelisiniz. İçeriklerinizde anahtar kelime belirlemek istiyorsanız bunun için yararlanabileceğiniz profesyonel anahtar kelime analizi araçlarından da destek alabilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?