Google AdWords Bütçe Belirleme

Google AdWords kullanarak yeni reklam stratejileri geliştirmek istiyorsanız Google AdWords bütçe belirleme konusunda belli araştırmalar yapmanız gerekir. Doğru anahtar kelime seçimi ve beklenen arama hacimleri reklam bütçesini belirleyen en temel unsurlar arasındadır. Bu süreçte kontrol ve raporlama için Google Ads panelini de kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelime ve Google Ads Reklam Bütçesi İlişkisi

Google AdWords reklam bütçesinin belirlenebilmesi için belirlenen anahtar kelime sayısı, anahtar kelimelerin aranma hacmi ve anahtar kelimelerin tıklama başına maliyetleri göz önünde bulundurulmaktadır.

Reklam için kısıtlı bir bütçeniz var ise bu etkenleri doğru ve verimli bir şekilde kullanarak reklamlarınızı hazır hale getirebilirsiniz. Reklam veren kişilerin fazla sayıda anahtar kelime kullanmaları kendileri için olumlu bir durum yaratmamaktadır. Anahtar kelime sayısı fazla olduğu zaman her kelime için düşünülen geri dönüş alınamaz. Buna rağmen reklam bütçesi hedeflenen geri dönüşü sağlayan sağlamayan anahtar kelimeler arasında paylaşılacaktır. Arama hacmi fazla olduğu zaman değer olarak düşük değere sahip olan anahtar kelimelerin fazla gösterilmesi ve tıklama alması da bütçenizi gereksiz yere tüketmenize yol açabilir.

Anahtar Kelime Planlayıcısı ve Google Ads Reklam Bütçesi

AdWords bütçesi belirleyeceğiniz zaman anahtar kelimelerin maliyetlerini de hesaplamalısınız. Hesaplama için yalnızca anahtar kelimeyi belirlemek yeterli olmayacaktır. Anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra Google arama motorundaki aranma hacimleri için ve rekabet düzeyleri için TBM maliyetini ayrı ayrı bütçe planlamasına dahil etmelisiniz. Belirlenen bütçenin dışına çıkılmaması ve mevcut bütçenin daha geniş kitleye ulaşabilecek şekilde kullanılabilmesi için bu adım son derece önemlidir.

Arama Ağı Gösterim Payı ve Google Ads Reklam Bütçesi

AdWords reklam bütçesi belirlenirken verilen kararların ve bütçe harcamalarının ne kadar doğruluk payı olduğuna ve ne kadar işe yaradığına da bakılmalıdır. Bunun için Google Ads panelinden destek alabilirsiniz. Panel üzerinden her 100 aramanın kaçında sunulan reklamların görüldüğünü ve bundan yola çıkarak anahtar kelimelerin çalışmalarınız ile ne kadar uyum sağladığını görebilirsiniz.

Reklam Konumu Hedefleme ve Google Ads Reklam Bütçesi

Reklam yayınlamak isteyen kişilerin verecekleri reklamın konumunu seçebilme imkanı vardır. Ancak TBM maliyeti bu konumların her biri için farklı şekilde işlemektedir. Bu sebeple, kişinin vereceği reklamın konumunu belirlerken bütçesini de göz önünde bulundurması gerekmektedir. Google aramalarının ilk dört ve son üç tanesi bu tür reklamlardan oluşmaktadır. Maliyeti yüksek olan reklam konumu Google aramasının sonucunda ilk sırada çıkan reklamdır. Reklam konumları dilediğiniz zaman manuel olarak da ayarlayabileceğiniz bir özelliktir. Reklamınızın TBM değerlerinde değişiklik yaptığınız zaman bütçesini aşmadan daha fazla tıklanabilir olmasını da sağlayabilirsiniz.

Negatif Anahtar Kelime ve Google Ads Reklam Bütçesi

Google Ads reklamlarınızı hazırlarken negatif anahtar kelimeler belirleyebilirsiniz. Negatif kelimeler reklamın alakalı olan arama sonuçlarında gözükmesine zemin hazırlamaktadır. Tıklanmalar reklam veren kişi için ekstra maliyet anlamına gelmektedir. Bu sebeple, mevcut bütçeyi daha verimli ve işlevsel bir şekilde kullanabilmek için negatif kelimelerin belirlenmiş olması gerekmektedir. Negatif anahtar kelimeleri tespit etmek isterseniz Google Ads panelindeki arama terimleri ekranından destek alabilirsiniz.

Zaman Planlamaları ve Google Ads Reklam Bütçesi

Reklamların hangi gün ve hangi saat aralıklarında gösterileceği de önemlidir. Reklam verenin kendine özel bir reklam trafiği yaşadığı saat aralığı bulunur. Rekabetin az olduğu ve reklam verenin trafiğinin yoğun olduğu saatlerin seçilmesi Google AdWords reklam bütçesini belirleyebilir.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?