Facebook Reklamlarında Hedef Kitle

Facebook sosyal medya siteleri arasında çok önemli bir yere sahip. Hayatımızda sosyal medya diye bir tabir yokken Facebook kuruldu ve tüm dünyanın kullandığı bir uygulama haline geldi. Şuanda dahi kullandığımız birçok uygulama Facebook bünyesinde bizlere sunuluyor. Son dönemde Facebook kullanıcılarının sayısında ciddi bir azalma söz konusu. Ancak bu durum reklamcılık sektöründe Facebook’u tercih edenlerin olmadığı anlamına gelmiyor.

Facebook hala reklamcılık sektöründe en önemli paya sahip olan sosyal medya sitelerinden bir tanesi. Birçok firma Facebook reklamlarında hedef kitle tercihlerinin yapılabilmesi sebebiyle bu mecrayı tercih ediyor. Hedef kitle çok rahat bir şekilde belirlenebilirken bunun avantajları her geçen gün kendisini gösteriyor.

Facebook Hedef Belirleme Seçeneklerinin Sunduğu Avantajlar Neler?

Satışını gerçekleştirdiğiniz ürün ne olursa olsun tüm insanlara hitap etmesi mümkün değildir. Ne kadar geniş bir kitleye hitap ederseniz edin hedeflerinizin dışında kalan insanlar olacaktır. Bu durum reklamcılık sektöründe çok ciddi bir soruna sebep olmaktadır. Reklamlar normal şartlarda hedef kitlenizin dışında kalan insanlara da ulaşır ve bunun için harcanan ücretler boşa gitmektedir.

Bunun yerine potansiyel müşteri olarak görülebilecek kişilere reklamlar ulaştığında reklam tam olarak hakkını vermektedir. Reklama tıklama ya da reklam üzerinden satın alma işlemi gerçekleştirme oranı katlanarak artar. Facebook tarafından sunulan hedef kitle belirleme seçeneği reklam maliyetlerini düşüren ve verimini arttıran işlemlerden bir tanesidir.

Facebook Reklamlarında Hedef Kitle Belirleme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Hizmet verdiğiniz sektör sizin dijital dünya ile iç içe olmamanıza sebep olabilir. Belki de dijital dünyayı yalnızca reklam amaçlı kullanıyorsunuz. Böyle bir durumda Facebook reklamlarında hedef kitle belirleme ve buna göre reklam hazırlama şansınız yok. Alacağınız profesyonel yardımlar ile başarılı bir reklam işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Click to Peak olarak bizler sizin gibi yüzlerce firmanın dijital reklamcılık sektöründe atması gereken adımlara karar veriyoruz. Facebook tarafından sunulan hedefleme seçeneklerini sizin şirketiniz adına analiz ederek en doğru kararları vermek bizim yeteneklerimiz arasında yer alıyor. Firmamız ile iletişime geçerseniz benzer hedef kitleler arasından en iyi seçimleri yaparak kazancınızı arttıracağız.

Facebook Reklamlarında İlk Hedef Kitle Seçeneği

Facebook tarafından hedef kitle seçeneklerinin ilk sırasında konum yer alır. İnternetin en büyük özelliği tüm dünyaya tek bir tıkla ulaşım imkânı sunmasıdır. Ancak reklamcılık sektöründe verilen her reklamın tüm dünyaya iletilmesi istenmez. Çünkü lokal reklamlar muhteşem etkiler yaratmaktadır.

Reklam veren firma bulunduğu ülke, il, ilçe ya da mahalleyi belirleyerek reklamların bu bölgede görüntülenmesini talep edebilmektedir. Böylece ilk olarak bölgesel başarı yakalanmaktadır. Özellikle gıda sektöründe hizmet veren işletmeler için son derece önemli bir hedef kitle seçeneği olarak kabul edilir. Doğru konumu seçmek adına firmamız sizlere yol gösterici olarak yardım eder.

Yaş Aralığı Olmazsa Olmaz

Reklamlarda yaş aralığını göz ardı etmek mümkün değil. Bazı ürünler belirli bir yaş aralığındaki insanlar için uygun olur. Direkt olarak reklamların bu kişilere ulaşması reklamın başarılı olmasında çok etkilidir. Eğer bir oyunun satışı yapılıyorsa bunun yeni kuşağın ekranında çıkması önemlidir. Bu ürünler 65 yaş üzeri kişilerin karşısına gelirse herhangi bir başarı elde etme imkanı olmaz.

Firmamızın sizlere sunacağı danışmanlık ile yaş aralığını en iyi şekilde belirleyebilirsiniz. Bulunduğunuz sektöre ait yaş aralıkları daha öncesinden firmamız tarafından belirlenmiştir. Eğer bu konuda siz de hemfikir olursanız hemen hedef kitle belirleme işlemlerinde yaş aralığını belirleyebiliriz. İstediğiniz takdirde kolayca değişiklikler yapılabilecektir.

Cinsiyete Göre Yapılan Hedef Kitle Belirlemeleri

Hepimiz kadın erkek eşitliğini savunmaya ve kadınların hayatımızda daha değerli konumlara gelmesi için çalışmaya devam ediyoruz. Ancak erkekler ve kadınların ilgi alanları arasında ciddi farklar olduğu da bir gerçek. Eşitlik kavramının ilgi alanlarına da uygulanması çok mümkün değil. Bu sebeple de reklam verilirken cinsiyet belirlemek son derece önemli olabilir.

Kadın ve erkeklerin alışveriş alışkanlıkları ele alındığında en basit örnek makyaj malzemeleri olur. Makyaj malzemeleri her zaman kadınların ilgi alanı olarak kabul edilir ve bu kadınların Facebook hesaplarında yer alan reklamlarda gözükür. Eğer sizin de satışını gerçekleştirdiğiniz ürün ya da hizmetiniz belirli bir cinsiyete özel ise bu kriteri kullanmayı unutmamalısınız.

Reklamınız Hangi Dilde Yayınlanacak?

Yerel işletmeler için dil konusu önemli bir kriter olmayacaktır. Direkt olarak küçük işletmeler reklamlarının yalnızca Türkçe dilini tercih eden kişilerde gözükmesini ister. Ancak ulusal bir markaysanız ve tüm dünyaya açılmak istiyorsanız Facebook reklamlarınızın farklı dillerde yayınlanmasını da isteyebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere ülkemiz tam anlamıyla bir turizm cenneti. Her yıl kıyı şeridimizde yer alan otellerimize milyonlarca turist geliyor. Yabancı turistlerin Facebook hesaplarına otellerimizin o dildeki ilanları ulaşmaktadır. Farklı bir dilde yayınlanan bu reklamlar her yıl binlerce müşteri kazanımını sağlar. Click to Peak ile iletişime geçtiğinizde dil konusunda gerekli desteğin tamamını kolayca elde edeceksiniz.

Detaylı Hedefleme İşlemlerine Hazırlanın

Facebook üyelerinden demografik bilgiler de talep etmektedir. Üyelik aşamasında insanlar ilgi alanlarını açık bir şekilde dile getirirler. Bunun yanı sıra nasıl bir kişiliğe sahip olduklarından bahsedebildikleri alanlar da bulunmaktadır. Facebook reklamlarında bu kişisel bilgiler de kullanılabilir. Böylece satışı yapılan ürünlerin yanlış kişilere ulaşma ihtimali çok daha düşük seviyelere çekilecektir.

Spor aletleri her zaman ilgi alanlarında herhangi bir spor dalını belirlemiş olan kişilerin profillerinde kendisini göstermektedir. Bu tamamen kişinin girdiği demografik bilgiler ışığında gerçekleşir. Benzer bir şekilde moda ile ilgilenen kişilerin karşısına her zaman farklı tasarımlara sahip ürünle gelecektir. Bunun gibi reklamları kullanarak hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kullanılan Bağlantıların Analizi Yapılmalı

İnsanlar Facebook üzerinde yer alan çok sayıda uygulama arasından birkaç tanesini seçerek düzenli olarak bu uygulamalara giriş yapar. Bu uygulamalar basit bir oyun olabildiği gibi farklı amaçlar için oluşturulmuş uygulamalar da olabilmektedir. Belirli uygulamaları tercih eden kişiler hedef kitle analizlerinde reklamlara dahil edilebilir ya da reklamların dışında tutulabilir.

İnsanların herhangi bir bağlantıyı kullanıyor olması bazı konularda seçimini yapmış olması anlamına gelir. Bu durumda birçok firma reklamlarını bu kişilerin profillerine yönlendirerek kayıp yaşamak istemez. Sitemiz tarafından bu ekstra analizler yapılarak markanızın daha iyi bir hedef kitle belirleme işlemi yapması sağlanacaktır.

Tamamen Özel Olarak Elde Edilen Hedef Kitle

Facebook hedef kitle belirleme işlemleri son olarak bu kriteri sizlere sunar. Bu kriter hali hazırda tanıdığınız olan kişilere reklamlarınızı iletmenizi sağlayan bir seçenektir. Profilinizi takip eden kişiler, direkt olarak kullanıcı ismini verdiğiniz kişiler ya da Facebook bilgilerine göre belirlenen kişiler reklamcılık faaliyetlerinin dışında bırakılabilir. Benzer bir şekilde yalnızca bu kişilere reklam gönderilme ihtimali de söz konusudur.

Firmamıza Facebook reklamları için başvuruda bulunduğunuzda uzman ekiplerimiz hedef kitle belirleme çalışmalarına hemen başlayacaktır. Bu çalışmalarda aktif bir şekilde rol alabileceğiniz gibi tüm adımları ekibimize de emanet edebilirsiniz. Bugüne kadar yüzlerce markaya danışmanlık hizmeti veren firmamız markanızı çok daha yükseğe taşımayı başaracak.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?