Daha Önce Ads Reklam Vermeyenler İçin Google' dan 16.500 TL' ye Kadar Reklam Fırsatı Daha fazla bilgi al

301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

301 Yönlendirme Nedir Nasıl Yapılır

301 yönlendirmeleri, tarayıcılara bir sayfanın kalıcı olarak başka bir URL’ye yönlendirildiğini ifade eder. Genel olarak web sitesi sahipleri veya SEO uzmanları, daha önce sayfada elde edilen trafiği ve anahtar kelime sıralamalarını bir sayfadan güncellenmiş bir URL’ye aktarma girişiminde bulunur. Fakat 301 yönlendirmelerini sorunsuz yapabilmek için daha fazlasını anlamak gerekir.

İçerik Tablosu

301 Yönlendirme Nedir?

Bir web sitesi yönetiyorsanız, muhtemelen “301 yönlendirmesi” terimini duymuşsunuzdur. Bu ifade, birisi eski URL’yi ziyaret ederse, otomatik olarak yeni URL’ye yönlendirileceği anlamına gelir. 301 yönlendirmenin SEO açısından önemi; eski URL’nin mevcut bağlantı değeri veya PageRank’ı yeni URL’ye aktarılıyor olmasıdır. Bu yönlendirme, bir URL’den diğerine kalıcı olarak atanan bir işlemdir. Yani orijinal sayfanın kalıcı olarak yeni konuma taşınmasını ifade eder.

301 Yönlendirmelerine Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

301 yönlendirmeleri, trafiği eski bir URL’den yeni bir URL'ye kalıcı olarak yönlendirmeniz gerekiyorsa ihtiyaçtır. 301 yönlendirmelerini kullanmanın birçok nedeni vardır.

Bu yönlendirmeler sayesinde, kullanıcıların aradıkları içeriği daha kolay bulmaları sağlanabilir. 301 yönlendirmeler web sitenizin bağlantı eşitliğini ve arama motoru sıralamalarını iyileştirerek web sitenizin SEO'sunu güçlendirmeye yardımcı olabilirler.

Ayrıca 301 yönlendirmeler şu tür amaçlar için de kullanılabilir:

  • URL yapısını yeniden düzenlemek (ör. clicktopeak.com/anasayfa’dan clicktopeak.com’a)

  • Farklı URL’ler kullanarak web sitenizi değiştirmek veya yeniden tasarlamak (ör. clicktopeak.com/eskianasayfa’dan clicktopeak.com’a)

  • Tamamen yeni bir alan adına taşınmak (ör. oldclicktopeak’ten clicktopeak.com’a)

  • Sitenizin ismi ile ilgili yazma sırasında hatalar oluyorsa, alternatif alan adlarına sahip olmak (ör. clicktopeak.net, clicktopeak.org ve clicktopeak.io’dan clicktopeak.com’a)

Arama motorları tarafından yenilenen içerik cezalarından korunmak için de 301 yönlendirmelerine ihtiyaç duyulabilir. Web sitesinin mimarisini ve dahili bağlantı yapısını daha iyi yönetmenizi de sağlayabilir.

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Eski bir sayfayı yeni bir sayfaya yönlendirmek için tercih edebileceğiniz pek çok alternatif yöntem vardır. Eğer bir WordPress tabanlı web sitesine sahipseniz, Redirection (Yönlendirme) eklentisini kurarak ve etkinleştirerek değişiklikler yapabilirsiniz. Yönlendirmelerinizi ayarlamak için “Araçlar” menüsü altında yer alan “Yönlendirme” butonuna tıklayarak işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

Son dönemlerde pek çok barındırma sağlayıcısı, kullanıcılarına 301 yönlendirme işlemi için kolaylık sağlamaktadır. Barındırma sağlayıcısının kontrol paneli üzerinden “Etki Alanı” altında veya “SEO” menüsünde “Redirects” (Yönlendirme) aracını kullanarak istediğiniz bir URL’yi yeni URL’ye yönlendirebilirsiniz.

301 Yönlendirme Türleri Nelerdir?

301 yönlendirmesi, bir URL'den diğerine kalıcı bir yönlendirmedir. En yaygın yönlendirme türü, www.clicktopeak.com'u clicktopeak.com'a yönlendiren bir www yönlendirmesidir. Diğer 301 yönlendirme türleri ise şu şekildedir:

  • IP Yönlendirmeleri: Eski bir etki alanını yeni bir IP adresine yönlendirme.

  • Alt Etki Alanı Yönlendirmeleri: Bir alt etki alanını (ör. blog.clicktopeak.com) kök etki alanına (clicktopeak.com) yönlendirme.

  • Protokol Yönlendirmeleri: HTTP’den HTTPS’e yönlendirilebilir veya bunun tam tersi de mümkündür. 

  • Tüm siteyi (https://clicktopeak.com) alt etki alanına (blog.clicktopeak.com) yönlendirme.

Hangi Durumlarda 301 Yönlendirmeleri Yapılmamalıdır?

Aşağıda yönlendirme türlerinde bahsedeceğimiz 302 yönlendirmesinin tek başına yeteceği bazı durumlar söz konusu olabilir. Örneğin e-ticaret mağazası sahipleri için ürün stoğu bir süreliğine tükendiği durumda 301 yönlendirmeleri yapmak mantıklı olmayacaktır. Çünkü stok bir süre sonra güncellenecek ve sayfanın kalıcı olarak başka bir sayfaya taşınmasına gerek duyulmayacaktır.

E-ticaret mağaza yöneticileri stok değişkenliği durumunda yönlendirmelere ihtiyaç duymadan da kullanıcılara kesintisiz bir deneyim sunabilir. Örneğin ürünün tükenmesi durumunda kullanıcının ürünü sepete ekleme özelliği pasif hale getirilebilir. Bunun yerine “stok olunca haber ver” veya “ürün istek” gibi ek özellikler yazılıma dahil edilebilir.

Sitenize yeni bir sayfa eklediniz ve kısa bir süre içerisinde URL’de bir yazım hatası olduğunu fark ettiniz. Bu durumda 301 yönlendirme yapmak yerine, mümkün olan en kısa sürede URL’yi değiştirmek daha mantıklı olacaktır. Fakat haftalar önce yayınladığınız bir sayfanın URL’sinde değişiklik yapmak istediğinizde, bu durumda 301 yönlendirmesi yapmak daha doğru bir uygulamadır.

301 Yönlendirmelerin Faydaları

301 yönlendirmelerinde hedef kaynak kalıcı olarak yeni URL’ye taşınacaktır. Bu durumda bağlantı eşitliği ve arama motoru sıralamaları korunur. Bu da yeniden yönlendirilen URL’ler için büyük bir avantajdır.

Bazen URL değiştirmek kritik olabilir ve yönlendirilen sayfanın otoritesi ve sayfa değeri tam olarak korunmalıdır. Eski URL ile elde edilmiş tüm sayfa değeri, 301 yönlendirme ile yeni hedef sayfaya aktarılmış olur.

Pek çok durumda web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayısını ve sitenizde yaşayacaklarını deneyimi artırmak için 301 yönlendirmeler en iyi uygulamalardan birisidir.

Diğer Yönlendirme Türleri

302 Yönlendirmeler

302 yönlendirme, bir sayfanın geçici olarak yeni bir konuma taşındığını gösterir. Bu yönlendirme türü, siz bir sayfayı güncellerken değişiklikleri test etmek veya trafiği yönlendirmek için kullanılabilir.

303 Yönlendirmeler

“Diğer” yönlendirmeler olarak da adlandırılan 303 yönlendirme, genellikle orijinal sayfada bakım yapmak için trafiği geçici olarak yönlendirmek için kullanılır.

307 Yönlendirmeler

307 yönlendirmeleri, bir URL'yi 302 yönlendirmelerine benzer şekilde geçici olarak yeniden konumlandırmak için kullanılır. Daha kesin bir talimat seti sunduğundan, bu "güncellenmiş" 302 yönlendirmesi olarak kabul edilir.

308 Yönlendirmeler

308 yönlendirmeler, 301 yönlendirmelerinin daha yeni sürümüdür ve biraz farklı talimat setine sahiptir. 308 yönlendirmeleri, istemcilerin bir hedef konumda aynı talimat setini gerçekleştirmesini ve POST'un GET dönüşümünü yasaklamasını gerektirir.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?