Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Google My Business Nedir?

Google My Business Nedir

Google My Business (Google Benim İşletmem) küçük veya orta ölçekli fark etmeden işletmenizi Google arama motoruna ve haritalarına kayıt edebileceğiniz bir yönetim aracıdır. Küçük ve orta ölçekli şirketler için bulunabilirliklerinin kolay olmasını sağlamak için önem arz etmektedir.

Google bundan birkaç yıl önce bir araç ile ülkeleri gezerek haritasında birçok işletmeyi işaretledi fakat aradan geçen süreçte işletmeler birleşti, isim değiştirdi veya kapandı. Dolayısı ile Google yeniden bir tura dahi çıksa bu gibi sorunlarla her daim karşılaşacağını bildiği için şirketlere kendi profillerini oluşturma veya sahiplenme gibi olanaklar sunmaya başladı.

Buna rağmen hala bir işletmeyi aradığınızda konumunu bulamıyorsanız ya o işletme Google Türkiye’yi gezdiğinde orada değildir ya da o işletme hiç kayıt edilmemiştir. Eğer aradığınız yeri bulamıyor fakat konumunu biliyorsanız ve siz bir yerel rehberseniz aradığınız yer için Google’a öneride bulunabilirsiniz. Tabi öneride bulunabilmeniz için yerel rehber puanınızın belli bir düzeyi geçmiş olması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Bir diğer yol ise firma sahibine veya firmada yetkili çalışanlar Google my business’ta işletme kaydı oluşturmaları gerektiğini söylemek. Hatta işletme sahibiyseniz aslında bu yol ilk yolda daha pratik ve daha sorunsuz bir çözüm olacaktır. Peki google my business’a nasıl kayıt olacaklar dediğinizi duyar gibiyiz. Gerçekten öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Ya da bu işi zaten bilen birileri var onlardan hizmet almak istiyorum diyorsanız bizimle veya bizim gibi dijital ajanslarla iletişime geçebilirsiniz. Hem sürece daha hakim oldukları hemde olası sorunlara nasıl yanıt vereceklerini bildikleri için işin uzmanları ile çalışmak daha doğrudur.

Her şeye rağmen işi bir uzmana yaptırıyor da olsanız bekleme sürelerini ve onların verdiği anlayabilmeniz adına makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Google My Business Kaydı Nasıl Yapılır?

Firmanız için Google benim işletmem kaydını oluşturmaya karar verdiyseniz. Adımlarınızı doğru atmanız gerektiğini biliyorsunuz demektir. Aksi takdirde karşılaşacağınız sorunları çözmek daha da zor hale gelir. 

Bu yüzden profilinizi oluşturacaksanız tüm dikkatinizi buraya verin. Adımları sonuna kadar okuyun. Kesinlikle öğrendiğinize emin olmadan işletme kaydınızı oluşturmaya çalışmayın.

Öncelikle Google My Business hesabı açabilmeniz için bir gmail hesabınız olmalı. Gmail hesabınız varsa işlemlere başlayabilirsiniz. Eğer bir gmail hesabınız yoksa açmak için ‘Gmail Hesabı Oluşturma’ başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Kaydınızı oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • https://www.google.com/business/ adresine gidin. 
 • Açılan sayfasının sağ üst köşesinde yer alan ‘Oturum Aç’ veya ‘ Şimdi Yönet’ butonuna tıklayın.
 • İşletme profilinizin bağlı olmasını istediğiniz Gmail hesabınızda (e posta hesabınızda) oturum açın.
 • Karşınıza çıkan ekranda işletme adınızı soruyor olacak. Buraya işletme adınızı yazın ve ilerleye tıklayın.
 • İşletmenizin açık adresini tam olacak şekilde yazın eğer daha önce işletmenizin lokasyonunu hafızasına almışsa size gösterdiği adreslerden birini seçebilirsiniz. Eğer hafızasında yoksa yazdığınız adresi seçin.
 • Ardından işletmenize ait kategoriyi veya kategorileri seçin.
 • İşletmenizin web sitesini ve bir yerel telefon numarası ekleyin.

Not: Eklediğiniz telefon numarasında santral olmadığına emin olun. Sebebini ilerleyen adımlarda anlayacaksınız. 

 • Kayıt işlemini tamamlamak için ‘Devam’ tuşuna basın.
 • İşletmenizi doğrulamak için karşınıza doğrulama seçenekleri çıkacak.
 • Doğrulama seçeneklerinden birini seçip süreci tamamladığınıda kaydınız oluşturulacaktır.
 • Eğer doğrulama işlemini sonra yapacaksanız ‘Farklı Bir Yöntem Dene’ yazısına tıklayın ve Daha Sonra Doğrula butonunu seçin.

Google My Business Doğrulama Talebi

Google benim işletmem’de kaydınızı tamamlayabilmeniz için doğrulama işlemini tamamlamanız gerekmektedir. Aksi taktirde işletme profilinizi oluşturmuş olmanın bir anlamı olmaz. Peki doğrulama işlemini nasıl yapacaksınız?

Doğrulama ekranın da karşınıza çıkan seçeneklerden birisi telefon olduysa çok şanslısınız. Hemen tıklayın, işletme kaydınızı oluştururken yazmış olduğunuz telefon birkaç dakika içerisinde çalacak ve karşıdan bir ses size bazı sayılar söyleyecek. Bu sayıları hemen bir yere not edin. Şimdi bu kodu karşınıza çıkan alana yazın ve ‘Doğrula’ butonuna tıklayın.

Eğer karşınıza çıkan doğrulama seçeneği posta ise işletmenizin bulunduğu lokasyona göre 14 iş günü içerisinde adresinize Google tarafından bir zarf gelecek.

Zarf elinize ulaştığında https://www.google.com/business/’a tekrar girin, menüden ‘Konumu Doğrula’ veya ‘Şimdi Doğrula’ seçeneğine tıklayın ve elinizdeki kodu bu alana yazın. İşletmenizin doğrulama kaydını başarıyla tamamladınız tebrikler.

Google My Business’ta Doldurmanız Gereken Bilgiler

Tebrikler artık bir Google my business hesabınız var. Bu sayede işletmenize daha fazla potansiyel müşteri çekme şansı yakalayabilirsiniz. İşletmeniz hakkında güvenilir, gerçekçi bilgiler verebilir, Google haritalar da kolayca bulunabilirsiniz. 

İşletme bilgilerinizi, çalışma saatlerini potansiyel müşterilere hitap eden kısa açıklamaları eksiksiz ekleyen ölçekli işletmeler arama sonuçlarında daha kolay bulunuyor.

Özellikle çalışma saatleri bölümünü eklemeyi unutmayın yanlış bir saat girdiğinizde işletmenizi yerinde ziyaret etmek isteyen bir müşteri aslında kapalı olduğunuz ama benim işletmem hesabınızı güncellemediğiniz için kapıda kalmaktan hoşlanmayacaktır.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?