Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Facebook Reklamları Nasıl Verilir?

Facebook’ta reklam vermenin işletmecilerin yanı sıra pazarlamacılara da çeşitli yararları bulunur. Çok sayıda kullanıcıya sahip olan bu platformda yayınlanan reklamlar sayesinde ürün ve hizmetler pazarlanabilir. Facebook ve diğer sosyal medya ağları üzerinden bilgi paylaşımı gibi birçok işlem de yapılabilir.

Facebook Reklamları Nasıl Verilir?

Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bu sosyal medya platformu insanların bir araya geldiği ortamlardır. Gün içinde milyonlarca ziyaretçi Facebook’a giriş yapar. Küresel ölçekte bir araya gelen insanlar potansiyel birer müşteri olarak düşünülür. Bu sebeple de verilecek reklamlar sayesinde tanıtım yapılabilir.

Facebook reklamları verilirken Facebook reklam kuralları ile uyumlu olması önemlidir. Uyumlu olmayan reklamlar Facebook reklam ekibi tarafından yapılan incelemeler sonucunda reddedilebilir. Bu sebeple Facebook reklamları hazırlanırken platformun ne istediğinin doğru anlaşılması gerekir. Aksi takdirde reklam kampanyası ile arzulanan başarının elde edilmesi güçtür.

Facebook Reklamları

Facebook reklamları, sosyal medya kullanıcılarının ürün ve hizmet pazarlaması yapılırken dikkate aldığı paylaşımlar arasında yer alır. İnternetin yaygın olarak kullanıldığı günümüzde sosyal medya ağları üzerinden birçok amaç gerçekleştirilebilir. Bilgiye ulaşma, veri paylaşımı, ürün ve hizmet pazarlaması ve diğer işlemler için sosyal medya platformları yaygın olarak kullanılır.

Facebook milyonlarca ziyaretçisi olan bir sosyal medya platformudur. Sosyal ağ sitelerinin en çok tercih edileni ve en fazla reklam alan platformu kuşkusuz Facebook’tur. 2004 yılında kurulan bu mecra kullanıcılar için kişisel bilgileri paylaşma, arkadaş listelerinden oluşan profil sayfalarını kişiselleştirme özelliklerine sahiptir.

Sosyal medya platformlarının markalara, firmalara ve işletmelere sağladığı önemli kazanımlardan biri de reklam verebilmeleridir. Bu mecralar firma ile müşteriler arasındaki etkileşimi artırabilme gücüne sahiptir. Müşteriler sosyal medya platformlarında birbirleri ile etkileşime geçebildiği gibi firmalar potansiyel müşterileri ile de bağ kurabilir. 

Reklam verileceği zaman hedef kitlenin daha kolay belirlenebilmesi verilerin ölçülebilir olması ile bağlantılıdır. Facebook kullanıcıları farklı ülkelerde yaşar. Bunun yanı sıra yaş, cinsiyet, meslek ve ilgi alanları bakımından aralarında ayrılıklar bulunur. Reklam veren firmalar açısından bu farklılıkların analiz edilmesi ve pazar bölümlendirmesi yapılabilmesi hedef kitleye ulaşma konusunda kolaylık yaratır.

Facebook Reklam Verme Aşamaları

Facebook reklam verme aşamaları öncelikle bir Facebook işletme sayfası açmakla başlar. Milyonlarca insanın meta uygulamaları kullandığı günümüzde bağlantı kurmak, ürün ve hizmetler hakkında fikir sahibi olmak kolaylaşır. Markalar müşterilerine meta reklamlar aracılığı ile ulaşmak istediklerinde bunu Facebook reklamları, Instagram Reels videoları ya da Messenger’daki gelen kutularıyla kolayca yapabilir.

Mağazaya daha çok insan çekme, ürün ve hizmet satışlarını artırma amacı güden Facebook reklamları sayesinde işletmeler karlılık oranlarını artırabileceği gibi daha fazla kişiyle etkileşime geçebilir. Bu sayede, işletmeler için finansal, marka geleceği ve nitelikli ilişkilerin geliştirildiği bir müşteri portföyü hedefleri kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Facebook Reklam Verme

Facebook’ta verilecek reklam öncesinde ürün ya da hizmetlerini pazarlamak isteyenlerin bazı çalışmaları tamamlaması reklamın başarısını doğrudan etkiler. Dijital reklamcılık faaliyetleri ile amaçlarına ulaşmak ve arzu ettikleri noktaya varmak isteyen işletmeler, markalar ve firmalar için Facebook reklam verme sürecini adım adım sıralamak gerekirse;

 • Facebook’ta reklam vermek isteyenler öncelikle bir hesap açmalıdır.
 • Facebook işletme sayfasına sahip olunduktan sonra Facebook ekranında sağ üst köşede yer alan ok ikonuna tıklamak gerekir. Burada açılacak olan menüden “reklam oluştur” alanına tıklanması ile reklam türlerinin yer aldığı sayfaya ulaşılır.
 • Facebook reklam verme sürecinde öncelikle hedef kitlenin doğru belirlenmesi gerekir. Kiminle etkileşime geçilmek istendiği ile ilgili bir çalışma olan hedef kitlenin belirlenmesi reklam verilmeden önce gerçekleştirilmesi gereken önemli bir çalışmadır.
 • Doğru belirlenmiş bir hedef kitle reklam performansında artışa yol açacağından ürün ve hizmet pazarlaması da daha kolay yapılabilir. 
 • Reklamın hangi bölgede verileceği konusu da önemsenmesi gerekenlerden biridir. Bu sayede hangi ülkede, il ya da ilçede kime hitap edileceği de tespit edilmiş olur. 
 • Hedef kitlenin yaş aralığı da reklam verilirken dikkate alınır. Pazarlaması yapılacak ürünün veya hizmetin doğru yaş grubuna sunulması gerekir. Gençlerin kullanabileceği bir ürünü ya da tercih edeceği bir hizmeti yaş ortalaması yüksek olan bir gruba pazarlamak baştan yanlış bir seçenektir.
 • Ürün ve hizmetlerin kime pazarlanacağı konusunda çalışma yapılırken hedef kitlenin cinsiyeti de önemlidir. Kadınların kullandığı bir ürünü erkek müşterilere sunmak reklamın baştan başarısız olmasına yol açar. 
 • Reklam verilirken dil seçenekleri de gündeme gelir. Hitap edilecek kitlenin hangi dili konuştuğu önemlidir. Bu sayede sunulan ürün ya da hizmet hakkında bilgilerin anlaşılabilmesi sağlanır.
 • Kullanıcıların çeşitli ilgi alanları bulunur. Reklam verenin bu ilgi alanlarını tespit etmesi ve ürününü buna göre pazarlaması reklamın amacına ulaşmasını kolaylaştıracak bir yaklaşımdır.
 • Kullanıcıların davranışlarının analiz edilmesi reklam verenin işini kolaylaştırır.
 • Facebook reklamları verilirken bağlantıların unutulmaması gerekir. Sayfa ile etkileşime geçen herkesin reklamı görebilmesi ürün ya da hizmetin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar.
 • Reklamın hangi sürede verileceği, bütçesinin ne olacağı da dikkate alınacaklar arasında olduğundan reklam verenin bu konuda da çalışma yapması gerekir.
 • Reklam görselleri her zaman dikkat çeken en önemli ayrıntılardan biridir. Kullanıcılar görsel içeriklere daha fazla dikkat eder. Bu nedenle de reklamda kullanılacak görsel seçimleri önemlidir. İlgi çekici, kaliteli görseller kullanıcıların reklama odaklanmasını sağlar.
 • Reklam verenin görsel yükleme sayısı fazla olduğunda her görsel için ayrı ayrı istatistik elde etmesi bir avantaj olarak değerlendirilir.
 • Görsellerin tavsiye edilen boyutlarda olması önemlidir. Görsel aynı zamanda yazı ile desteklenecekse yazının görsele olan oranına da dikkat edilmesi gerekir. Yazının görsele oranı %20’yi geçmemelidir.
 • Metin ve bağlantı seçimi yapılırken reklamın ön izlemesi de bu alanda görülecektir. Reklamın açıklaması olan metin hazırlanırken maksimum 90 karakter kullanımına dikkat edilmelidir. Sayfa başlığı da 25 karakterden oluşur.
 • Bu aşamalar tamamlandıktan sonra siparişin gözden geçirilmesi işlemi yapılmalıdır. Siparişin gözden geçirildiği bölüm son kontrollerin yapıldığı alandır. Bu işlemlerin ardından ödeme sayfasına geçiş sağlanır.
 • Facebook ekibinin değerlendirme yapabilmesi için bu aşamaların geçilmesi gerekir. Facebook reklamlarının yayınlanabilmesi için reklam, Facebook reklam kuralları ile uyumlu olmalıdır. Facebook reklam kuralları ile uyumlu olan reklamlar incelendikten sonra yayınlanır.
 • Reklam verenin reklamı yayınlanacağı zaman Facebook’tan bildirim alır. Bu bildirim e-posta kanalı ve Facebook bildirimi şeklinde gerçekleşir. Reklam verenin bundan sonra yapması gereken ise Facebook reklam yönetimi sayfasını ziyaret etmektir. Bu sayfadan verilen reklamın durum raporları takip edilebilir.

Facebook reklam verme sürecine ilişkin sıralanan adımlar takip edildiği takdirde pratik bir şekilde Facebook üzerinden reklam kampanyası düzenlenebilir. Fakat özellikle belirtmekte fayda var; minimum reklam bütçesi ile maksimum sonuçlar almak, yani optimum bir reklam kampanyası kurgulamak için deneyimli, başarılı ve yetkin bir ajanstan yardım almak en doğru yaklaşımdır.

Facebook Reklam Türleri

Facebook reklam türleri Facebook ekranında bulunan menüden ulaşılabilen bir alan olup, kullanıcı tercihlerine göre özelleştirilebilir. Bu alana erişim sağlandığında istenilen reklam türüne göre seçim yapılabilir. Farklı reklam türlerinin olması ise kullanıcı açısından çeşitlilik sağlar ve mevcut durumu için en ideal tercihin seçilebilmesine olanak tanır.

 • Sayfa gönderisi ile etkileşim sağlamak isteyen reklam veren paylaşacağı gönderiye reklam verebilme imkânı elde eder.
 • Facebook sayfasının beğeni sayısı artırılmak istendiğinde sayfa beğenmeleri kullanılabilir.
 • İnternet sitesi tıklamaları ise internet sitesinde trafik artışı yakalamak isteyenlerin seçebileceği Facebook reklam türlerinden biridir.
 • İnternet sitesi dönüşümleri sayesinde ise internet sitesinde üyelik artışı gibi çalışmalar yapılabilir.
 • Facebook reklam türlerinden biri uygulama yüklemeleridir. Bu sayede uygulamaların yüklenme sayısı artırılabilir.
 • Uygulama ile etkileşimin artırılması sağlanacağı zaman uygulama ile etkileşim reklam türü tercih edilir.
 • Facebook’ta oluşturulan etkinliklerin daha çok kişiye erişmesi istenirse etkinlik yanıtları kullanılması gerekir.
 • Facebook teklifleri tanıtımı için teklif alımları kısmı tercih edilmelidir.
 • Video yayınlamak isteyenlerin video görüntülemeleri reklam türünü tercih etmesi uygun olur. Bu sayede video görüntüleme sayısı artırılabilir.
Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?