Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Youtube Reklamı Vermek - Youtube Reklamı Nasıl Verilir?

Youtube reklamı vermek; firmalar, işletmeler ve markaların tüketici hacmini artırmak, sunduğu ürün ve hizmetlerin kullanıcılara ulaşmasını ve bu sayede potansiyel müşterilere dönüşmesini sağlamak amacıyla başvurulan en etkili dijital pazarlama ve reklamcılık yöntemidir. Youtube reklamları, geleneksel ve klasik reklam kampanyalarına kıyasla çok daha düşük bütçelerle başarılı sonuçlar alınabilen, oldukça yüksek geri dönüşüm oranı elde edilen reklamcılık türüdür.

Youtube Reklamı Vermek - Youtube Reklamı Nasıl Verilir

Bugünün firmaları, işletmeleri ve markaları için dijital reklam kampanyaları düzenlemek, mevcut müşterilerini korumak ve potansiyel tüketicileri müşteri durumuna getirebilmek için alternatif bir seçenek değil; günün rekabet ortamının eziciliği ve ticari yaşamın zorluğu dikkate alındığında birincil bir ihtiyaçtır. İşletmelerin kısa – orta – uzun vadeli hedeflerine ulaşmalarında yadsınamaz bir katkı sağlayan dijital reklamcılığın en verimli yöntemlerinden birisi ise şüphesiz Youtube reklamcılığıdır.

Youtube Reklamcılığı Nedir?

Youtube, Google arama motorundan sonra en büyük ikinci arama motoru olan video içerik paylaşım platformudur. Muazzam bir trafik hacmine sahip olması nedeniyle platformun sunduğu erişim gücü, işletmeler ve markalar tarafından Youtube reklamcılığı üzerinden kullanılmakta. İçerik üreticilerin ve markaların aktif bir biçimde kullandığı Youtube, bilhassa işletmelerin marka bilinirliğini, ürün veya hizmet satışını artırmak ve hedef kitleye ulaşmak için kullanılan en ideal platformlar arasında yer almakta.

Ekonomik hedeflere, özellikle ekonomik yönden belirlenen hedeflere ulaşmada yadsınamaz büyüklükte öneme sahip dijital reklamcılık, bir işletmenin ticari geleceğini koruma altına alması ve rekabet ortamında ayakta kalması için mutlaka düzenlemesi gereken kampanyalar arasındadır. Nitekim, günümüzün devasa markaları dahi Youtube reklamları üzerinden hedeflerine ulaşmayı, marka bilinirliğini artırmayı ve satış hacmini yükseltmeyi amaçlamaktadır.

Sektöründe rakiplerinin gerisinde kalmamak isteyen her markanın dijital pazarlama stratejisi içinde mutlaka Youtube reklam kampanyaları bulunmalıdır. Dijital pazarlama stratejisi içinde Youtube reklamlara yer vermeyen markaların rekabet ettiği markaların gerisinde kalacağı, Youtube’un ne denli yüksek bir erişim gücü sunduğu göz önüne alındığında açıktır. Youtube reklam kampanyalarında uzman ajans yardımı almak, bu reklam kampanyasının sağlayacağı başarıyı artıracağı gibi, kampanya için ayrılacak bütçenin de minimize edilmesini sağlar.

Youtube Reklamcılığı Neden Önemlidir?

Youtube reklamcılığı; işletmelerin, firmaların ve markaların hedef kitlesinde bulunan tüketicilere ulaşmak, marka bilinirliğini artırmak ve bu sayede satış hacmini yükselterek ekonomik kaygılarına tatminkar yanıtlar elde etmek amacıyla Youtube üzerinden reklam verdiği dijital pazarlama metodudur. Bu metot, dijital pazarlamanın alternatif metotlarına kıyasla birçok noktada önemli faydalar sağlar. Youtube reklamcılığın sunduğu başlıca avantajlar şunlardır:

 • Marka bilinirliğini kolay ve ivmeli bir biçimde artırılabilir.
 • E – ticaret siteleri ve diğer sosyal ağlardaki hesaplara trafik çekilebilir.
 • Hedef kitleye daha kolay ulaşılabilir.
 • Rekabet edilen işletmelerin önüne geçilebilir.
 • Ürün ve hizmet satışları artırılabilir.
 • Mevcut müşterilerin korunur ve doğru stratejilerle birlikte potansiyel tüketici kitlesine de ulaşılarak müşteri hacmi artırılabilir.

Youtube Reklam Türleri

Youtube’da reklam kampanyası düzenlemek ve Youtube’un muazzam trafik hacminden istifade etmek isteyen kişi ve işletmelerin tercih edebileceği birçok farklı reklam türü mevcut. Reklam vermek isteyenlerin kullanabileceği reklam seçeneklerinin her biri farklı özelliklere sahip. Reklam kampanyası düzenlemek isteyen kişiler, mevcut durumlarına göre kendileri için ideal olduğunu düşündüğü reklam türü üzerinden reklam çalışması yapabilir. Başlıca Youtube reklamları şu şekilde sıralanabilir:

 • Görüntülü Reklamlar | Display ADS
 • Atlanabilir Reklamlar | Skippable Video ADS
 • Atlanamayan Video Reklamlar | Non Skippable Video ADS
 • Yer Paylaşımlı Reklamlar | Overlay ADS
 • Truview Keşfet Reklamları | Truview Discovery ADS
 • Bumper Reklamlar | Bumper ADS
 • Sponsorlu Kart Reklamları | Sponsored Card ADS
 

Format

Boyut

Uzunluk

Ses

Çözünürlük

Görüntülü Reklamlar (Display ADS)

JPGS, PNG, GIF, JPEF ve HTML5

300 x 250 Pixel (Maksimum 150 KB)

Maksimum 30 saniye

   

Atlanabilir Reklamlar (Skippable Video ADS)

MPEG4 ya da MP4 formatları

4:3 ya da 16:9 oranına sahip videolar

Minimum 12 saniye maksimum 30 ya da 60 saniye

AAC ya da MP3

 

Atlanamayan Video Reklamlar (Non Skippable Video ADS)

MPEG4 ya da MP4 formatları

4:3 ya da 16:9 oranına sahip videolar

Minimum 15 saniye

AAC ya da MP3

720p veya 1080 video kalitesi önerilmektedir.

Yer Paylaşımlı Reklamlar (Overlay ADS)

JPEG, GIF, JPG ya da PNG

728 x 90 ya da 468 x 60 (Maksimum 150 KB)

     

Truview Keşfet Reklamları (Truview Discovery ADS)

MPEG4 ya da MP4

4:3 ya da 16:9 formatında videolar

 

AAC ya da MP3

720 p ya da 1080 p kalitesindeki videolar ya da 854 x 480, 1920 x 1080 ya da 1280 x 720 px videolar

Bumper Reklamlar (Bumper ADS)

MPEG4 ya da MP4

4:3 ya da 16:9 formatında videolar

AAC ya da MP3

480 x 360 ya da 640 x 360

Net 6 saniye

Sponsorlu Kart Reklamları (Sponsored Card ADS)

JPEG, JPG ya da GIF

1:1 (Maksimum 5K)

     

Youtube Reklamlarında Ajans ile Çalışmak Gerekir Mi, Faydaları Neler?

Youtube reklam kampanyası düzenleneceği zaman, kampanyadan beklenen başarının ve yararın elde edilebilmesi için; demografik özelliklere göre hedef kitle belirlemesi, piyasaya arz edilen ürün veya hizmete ilişkin pazarlama analizi, reklam kampanyasının etkili olabilmesi için stratejiler geliştirilmesi ve elde edilen geri dönüşlere göre optimizasyon çalışmaları yapılması gerekir. Tüm bu işlemler ve sürecin takibi ise ancak uzman yardımıyla mümkündür. Bu itibarla, Youtube reklam kampanyalarından başarılı sonuçlar alınabilmesi için uzman ve deneyimli bir ajanstan yardım almak, sürecin olumlu yönde seyri adına en doğru yaklaşım olacaktır.

Youtube videolarının içinde veya yanında yayınlanan reklamlar, işletme ve markaların potansiyel müşterileriyle akılda kalıcı bir etkileşim kurmasına olanak tanır. Piyasa arz edilen ürün ve hizmetlerin faydalarını etkili bir biçimde tüketicilere aktarmak isteyen reklam verenler, alana hakim ve uzman bir ajans ile iş birliği yaptıkları takdirde, ticari kaygılarına eksiksiz yanıtlar bulabileceği, kısa – orta – uzun vadeli hedeflerine hızla ilerleyebileceği harika bir reklam kampanyası deneyimi yaşayabilir.

Youtube reklamcılığını diğer dijital reklamcılık türlerinden ayıran birçok önemli fark mevcut. Youtube reklamcılığında anahtar kelimelere, konulara veya demografik gruplara göre belirlemeler yapılarak hedef kitleyi temel alan reklam kampanyası yürütme imkanı, Youtube ile diğer reklamcılık seçenekleri arasındaki önemli farklardan biri. Yalnızca birkaç dakika içinde reklam kampanyası oluşturulabilmesi, pratik kullanımı, düşük bütçeli oluşu ve etkili sonuçlar verebilmesi, Youtube reklamcılığının diğer ayırıcı özelliklerinden.

Son olarak, Youtube reklamcılığı ile hedeflenen noktaya ulaşılabilmesi için deneyimli ve yetkin bir ajanstan yardım almak son derece kritik ve önemlidir. Zira, reklam kampanyasının başarılı sonuçlanması; reklamların doğru kitleye ulaşıp ulaşmadığının tespit edilmesi, reklam görüntülemelerinin ve maliyet – bütçe ayrıntılarının değerlendirilmesine bağlıdır. Tüm bu değerlendirmeler ve değerlendirmeler neticesinde tespit edilen eksikliklere yönelik iyileştirme ve optimizasyon çalışmaları ise ancak profesyonel bir ajan yardımıyla mümkündür.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorumlar
 • hakan çeşmeci

  youtube reklamı veremiyorum, kredi kartım hata veriyor. yardımcı olabilir misiniz

Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?