Remote Çalışma Nedir?

Ofis hayatı beyaz yakalıların iş yaşamında önemli bir yer kaplıyor. Peki sizler de ofis alanlarının düzgün bir iş işleyişi için olmazsa olmazlardan olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu yazının sonunda bu fikrinizin değişme ihtimali bir hayli yüksek.

Özellikle koronavirüs pandemisinin etkisini göstermesinin ardından uzaktan çalışma gerçekleştirmeye uygun pek çok iş yeri ve ofis, pandemi önlemleri kapsamında bu yola başvurdu. Ofis işlerinin evden de halledilebiliyor ve yine koordineli çalışılabiliyor oluşu, pek çok sektör için ‘ofise gelmenin gerekliliği?’ sorusunu ortaya koydu.

Aslında bu konu, pandemi süreciyle ortaya çıkmış bir tartışma konusu değil. 2015 yılında Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, remote çalışan kişilerin sağladığı en büyük kazançlar; daha az masraf, daha bağımsız bir ortam ve ulaşıma harcanan vakitten tasarruf.

Bunun yanında, 2019 yılı itibarıyla şirketlerin %66’sının evden çalışmaya izin verdiğini, %16’sının ise tamamen remote çalışan iş ekiplerinden oluştuğunu biliyor muydunuz? O zaman gelin, birlikte remote çalışmanın tam olarak ne olduğuna, ofisten çalışmaya göre farklarına ve faydalarına göz atalım.

Remote Çalışmak

Remote çalışma konsepti, veya uzaktan çalışmak, çalışanlara ofis dışında bir çalışma alanı öngören bir iş çeşididir. Bu çalışma konseptinin temel mantığı, iş yapmak için belli bir mekana bağlı kalmanın, işin verimli ve başarılı bir şekilde ortaya konulabilmesinin önünde engel oluşturacağıdır.

Remote çalışma sayesinde çalışma saatleri çalışanlar tarafından serbestçe ayarlanabiliyor. Bu sayede çalışanlar iş ve özel hayatlarındaki dengeyi kendileri ayarlama imkanına sahip olarak her iki alanda da verimlerini en üst düzeye çıkartabiliyor ve iş hayatının streslerinden minimum düzeyde etkileniyor. Bu sayede iş motivasyonu yüksek tutulur ve yapılan işten maksimum fayda sağlanır.

Bunlarla birlikte, remote çalışmanın da kendi içinde birçok farklı modeli olduğunu belirtelim. Haftanın birkaç gününü evden çalışarak geçirenlerle birlikte, tamamen uzaktan çalışan insanlar da mevcut. Son zamanlarda daha yaygınlaşsa ve pandemi süreci nedeniyle hayatlarımızın tam ortasına girmiş olsa da, remote çalışmak hala yeni bir konsept ve pek çok firma bu konsepti en verimli şekilde kullanmanın yollarını hala arıyor.

Remote Çalışmanın Faydaları

Remote çalışmanın pek çok alanda çeşitli faydaları var. Üstelik bu faydalar yalnızca çalışan üzerinden değil aynı zamanda şirketlerin kendileri üzerinden de tespit edilebiliyor. Yaratılan bu serbestlik ortamı düzgün idare edildiğinde, yapılan işin her aşamasındaki verimi arttırabiliyor.

Remote çalışmanın şirkete sağladığı en önemli yarar, çalışanların remote çalışma sayesinde edindiği esnekliği verimliliğe dönüştürerek üretkenliklerini arttırması oluyor. Uzaktan çalışan insanlar, üzerinde çalıştıkları işlere iş yerlerinde olduğundan daha detaylı vakit ayırabiliyor ve daha iyi bir iş ortaya çıkarabilmek için daha hevesli oluyorlar. Bu konuda çalışanların büyük bir kısmının uzaktan çalışmanın üretkenliklerini arttırdığını düşünmesiyle beraber, yayınlanan bazı raporlara göre patronların önemli bir kısmı da bu hususta çalışanlarla aynı fikirdeler.

Üretkenliği arttırıyor oluşunun yanında, uzaktan çalışmanın çalışanlarının motivasyonunu arttırdığı da bir gerçek.  Pek çok araştırmada, çalışanların remote çalışma imkanı sunan bir şirketten teklif almaları durumunda, mevcut işlerinden ayrılma eğilimlerinin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Bunun da yanında, remote çalışan kişilerin kendilerini daha mutlu ve daha değerli hissettikleri de belirtiliyor.

Bu motivasyonel ve üretkenliğe yönelik olumlu etkilerin yanı sıra, uzaktan çalışmanın bir patronu en ilgilendiren kazancı tabii ki de sağladığı tasarruf. Remote çalışma konsepti direkt olarak ofis giderlerinde büyük bir azalmaya sebep oluyor ve bu durum şirketlerin çalışan başına muazzam bir maliyet azalması yaşamasına olanak sağlıyor.

Tabii tüm bu durumlar, çalışanın mutluluğu ve işe bağlılığı sayesinde gerçekleşiyor. Bu mutluluğun ilk adımı ise evden çalışmanın, iş yerindeki stresli ortamdan çok daha huzurlu bir çalışma ortamı sunuyor olması. Belirli bir zaman aralığında ofiste bulunma zorunluluğunun ortadan kalkmasıyla elde edilen serbestlik, çalışan kişinin yorulduğu veya dinlenmeye ihtiyaç duyduğu anlarda bunu direkt olarak sağlayabilmesiyle hem işinde daha mutlu hem de daha başarılı olmasını sağlıyor.

Ayrıca esnek çalışma saatleri sayesinde ebeveyn olan çalışanlar ve öğrenimlerine devam ederek kendisini geliştirme yolları arayan çalışanlar remote çalışma konseptinden çok büyük bir fayda görüyorlar. Katı zaman kurallarına uymak yerine çalışanlar işlerine başlamadan önce, veya bitirdiklerinde, eğitimlerini alabiliyor ya da çocuklarıyla ilgilenebiliyorlar.

Tüm bu artılarıyla birlikte, pandemi nedeniyle hayatımızda daha da fazla yer eden remote çalışma konsepti, artık çok daha güçlü bir seçenek ve bu şekilde çalışmaya uygun şirketler için tercih edilmemesinin hiçbir sebebi yok. 

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?