SEO Planlaması Nasıl Yapılır?

Search Engine Optimization kelime grubunun kısaltılması olan SEO, dilimize arama motoru optimizasyonu olarak çevrilmektedir. Web sitelerini arama motorlarında daha üst sıralara çıkarmak amacıyla yapılan çalışmaların bütünü SEO olarak tanımlanmaktadır.

Dijital pazarlama aşamasında SEO çalışmaları çok büyük önem arz eder. Site üzerinden gerçekleşen satış işlemleri incelendiğinde site ne kadar üst sıralarda yer alıyorsa o kadar fazla satış yaptığı gözlemlenmiştir.

Sitenin üst sıralara yerleşebilmesi için SEO planlamasının çok iyi bir şekilde yapılması gerekir. Planlama içerisinde birçok farklı aşama yer alırken bunların tamamı doğru tamamlanmalıdır. Click to Peak olarak bizler yüzlerce sitenin bugüne kadar SEO çalışmalarını başarılı bir şekilde uygulamayı başardık. Arama motorunda yüzlerce, binlerce farklı kelimede sıralamaya girecek olan yeni site sizinki olabilir.

SEO Uygulamaları Hangi Aşamalardan Oluşur?

Web sitesine sahip olan kişiler SEO planlaması nasıl yapılır sorusunun yanıtını aramak amacıyla onlarca site gezerler. Herkes sitelerinde gerekli SEO çalışmalarını gerçekleştirerek üst sıralarda yer almayı amaçlamaktadır. Başarılı bir SEO çalışmasının ilk aşaması planlamadır. SEO çalışmalarının tamamı planlanır ve sonrasında bu plana uygun bir şekilde uygulanmaya başlanır.

SEO planlaması yapıldığı anda oldukça fazla çalışmanın yer aldığı kolayca görülmektedir. Bu çalışmaların aynı anda yürütülmesi ve devamlılığın sağlanması ancak profesyonel ekipler sayesinde gerçekleşmektedir. Firmamız ile iletişime geçtiğiniz taktirde tüm SEO planlaması ve uygulamaları başarılı bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Site İçi SEO Çalışmaları İle Başlıyoruz

Sitenizi arama motorunda üst sıralara sokmak için çalışmalarına başlayan uzman ekibimiz ilk olarak site içi SEO çalışmalarını yönetmektedir. Google basitçe anlatmak gerekirse siteleri kalitesine göre puanlamaktadır. Bir sitenin kalitesi ne kadar üst seviyedeyse arama motorunda yükselme şansı da o kadar fazla olur.

Site hızı, sitenin içerisinde yer alan görsel içerikler, temiz bir kod yapısı, kullanıcı dostu olan bir arayüz ve bazı arama motoru etiketlerine sahip olması sitenin kaliteli olarak nitelendirilmesini sağlar. Bu çalışmaların tamamını gerçekleştirmek kolay olmayacaktır. Firmamız bunu başarılı bir şekilde uygularken SEO çalışmalarının yalnızca küçük bir kısmı tamamlanmış olur.

Metinlerde Özgünlük ve Akıcılık Kontrolü

Web sitesi içerisinde yer alan metinler arama motorunda üst sıraları hedefliyorsanız son derece önemlidir. Metinlerin kesinlikle sahip olması gereken bazı nitelikleri yer alır. Bunların ilk sırasında özgünlük gelecektir. Özgün olmayan metinler ile SEO çalışmalarının başarılı olması mümkün olmaz. Bu sebeple de firmamız sitenizde yer alan tüm metinlerin özgünlük kontrollerini gerçekleştirmektedir.

Özgünlük açısından bir sorun yaşanmamışsa akıcılığa ve okuyucunun ilgisini çekme düzeyine bakılır. Yazılar ne kadar akıcıysa ziyaretçiler sitede o kadar uzun süre kalacak ve site trafiği daha yoğun olacaktır. Organik trafikler sitenin üst sıralarda çıkmasını sağlayan etmenler arasında yer alır. Metinlerdeki kalite sağlanırsa her geçen gün insanlar sitenizde daha uzun süre vakit geçirmeye başlarlar.

Görsel Öğelerin Optimizasyonu

Dijital pazarlamada görsel öğelerin yeri çok ayrı. Araştırmalar her zaman görsel öğelerin kullanıldığı durumların yalnızca metinlere göre çok daha etkili olduğunu gösteriyor. Mümkünse sitenizde bolca videoya ya da hareketli grafiklere yer verebilirsiniz. Bunlar SEO çalışmasını destekler nitelikte olacaktır.

Site içerisinde her alanda video kullanımı mümkün olmaz. Bu aşama özel görseller devreye girer. Tercih edilen görsellerde kalitenin her zaman üst seviyede olması gerekmektedir. Kaliteli bir görsel kullanılmıyorsa bu durum SEO çalışmalarına olumsuz yansımaktadır. Ayrıca tercih edilen görsellerin de özgün olması gereklidir. Aksi halde hem ziyaretçiler hem de Google tarafından görseller beğenilmez.

Site Hızı ve Doğru Kod Yapısı

Herhangi bir siteye girdiğinizde sitenin hızlı bir şekilde açılmadığını düşünün. Bu siteyi daha fazla kullanmak istemeyeceğinize eminiz. Site hızı SEO çalışmalarında çok büyük önem taşır. Site yavaş açılıyorsa ziyaretçiler kısa sürede siteyi terk eder. Siteye giriş yapan kişilerin kısa süre içerisinde siteden ayrılması SEO puanını düşürecektir.

Sitenin arka planında yer alan kod yapısı da site hızı kadar önemlidir. Google arama motoru sitelerin kod yapısını da kontrol eder. Eğer kod yapısı temiz ve rahat taranabilir özellikte ise bu durum siteyi öne geçirecektir. Arama motoru tarafından düzenlenen botlar bu kodları tararken istedikleri kelimelere kolayca ulaşırlarsa bu durum sitenin birkaç sıra yukarı çıkmasını sağlayacaktır.

Kullanıcı Dostu Bir Web Siteniz Olmalı

SEO çalışması yapılırken sitenin kullanıcı dostu olarak tanımlanan yapıda olduğundan emin olunmaktadır. Eğer site hali hazırda bu özelliğe sahipse eklenen içeriklerde de bu özellik korunur. Site bu özelliğe sahip değilse müdahale edilmesi gerekecek birçok farklı alan var demektir.

İnternet sitesine giriş yapan kişi kaç yaşında olursa olsun siteyi rahatlıkla kullanabilmelidir. Sitede tercih edilen yazı fontu, sitenin sahip olduğu renkler ya da iç bağlantılar kusursuz olmalıdır. Yalnızca hedef kitleniz için bir site kurarsanız bu konuda yanılgıya düşebilirsiniz. Farklı kitlelerin de sitenize giriş yapacağını unutmamanız gerekmektedir.

Arama Motoru Etiketlerinin Belirlenmesi

İnsanlar arama motoruna girerek ihtiyaçları doğrultusunda bir arama yaptıklarında karşılarına yüzlerce farklı internet sitesi çıkar. Bu sitelerin sahip oldukları bir başlık vardır ve bu başlık mavi renkte karşımıza çıkar. Bunun hemen altında birkaç cümlelik açıklamalar yer alacaktır. Bu elemanların tamamı arama motoru etiketi olarak isimlendirilmektedir.

Sitelerin arama motoru bünyesinde nasıl gözüktüğü çok önemlidir. Her zaman doğru başlıkların seçilmesi gerekli olur. Aksi halde insanlar siteyi ilk sayfada görseler dahi siteye giriş yapmazlar. Birçok kişi ilk olarak bağlığı ve sonrasında açıklamayı okuyarak siteye giriş yapar. Etiketlerin kusursuz olması SEO çalışmalarında bizi öne geçirecektir.

Site içi Faktörlerin Ayarlanması

Arama motorlarından sitenize yönlenen binlerce insan olması için site içi faktörlerde hiçbir sorun ortaya çıkmaması gerekir. Sitenizde ziyaretçileri etkileyebilecek onlarca farklı faktör yer alır. Bunların tamamının ayarlanması ve gerektiği şekle alınması gerekir.

İnternet sitesinin SSL kullanımına sahip olması gerekmektedir. Kişisel verilerin korunmasını sağlayan SSL olmadan siteye karşı güvenin oluşması çok zordur. Sitenin mobil açıdan kullanabilir olması gerekir. Aksi halde ziyaretçi sayısında ciddi bir düşüş yaşanacaktır.

Sitede çok doğal bir dil kullanılması gereklidir. Sürekli olarak tekrarlayan kelimelerin yanı sıra anlamsız cümleler varsa bu durum sitenin arama motoru botları tarafından beğenilmemesine sebep olur. Seçtiğiniz alan adının akılda kalıcı olması ve kısa olması gereklidir. Bunun yanı sıra tercih ettiğiniz sunucuların kalitesi de SEO çalışmalarında önemli olmaktadır.

Dış SEO Çalışmaları İle İşlemin Sonlanması

Aslına bakarsanız dış SEO çalışmalarını birkaç kelimede anlatmak oldukça zordur. Son derece geniş bir konu olan dış SEO çalışmaları kısaca “Backlink” olarak geçmektedir. Bu çalışmaları kısaca tanımlamak gerekirse site dışında gerçekleşen tüm etkileşimler ve paylaşımlar dış SEO çalışması olarak adlandırılmaktadır.
Hazırlanan içerikler farklı sitelerde yayınlanır. Gerçekleşen bu yayınlar ile birlikte içerikler ziyaretçileri sizin sitenize yönlendirecektir. Bu işlemin suni bir şekilde yapılması sitenin arama motorlarında alt sıralara inmesine sebep olur. Sırf bu sebeple kapanan yüzlerce site vardır. Bu sebeple de Click to Peak gibi profesyonel firmalar tarafından uygulanması gerekli olacaktır.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?