Niş Pazarlama Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Niş pazarlama günümüzde yönelimin arttığı ticari alanlardan biridir. Temelde niş pazarlama küçük gruplara hitap eden bir alandır. Küçük grupların tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak belli bir gruba yöneliş söz konusudur. Bir çeşit pazarlama stratejisi olarak da değerlendirilebilen niş pazarlama ile sektörel bir yoğunlaşma yaşanmaktadır.

Dünya genelinde her alanda, sektörde ihtiyaçlar ortaya çıkar. Ancak bazı alanlarda meydana gelen ihtiyaçlar için birçok hizmet veren olurken bazı alanlarda hizmet veren sayısı daha azdır. Bir pazarlama stratejisi olarak niş pazarlama tam olarak bu noktada hizmet veren sayısının az olduğu küçük gruplara hitap eder.

Niş Pazarlama Özellikleri Nelerdir?

Niş pazarlama için büyük Pazar niteliği taşıyan bir yöntem olduğu söylenemez. Aksine küçük gruplara hitap ediyor olması nedeni ile ürün çeşitliliği kısıtlıdır. Belli bir alanda bulunan işletmelerin ya da kişilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak hizmet tasarlanır.

Niş pazarlamanın özellikleri itibari ile insanlar tarafından ilgi gördüğü bilinmektedir. Sektörel olarak ortaya çıkan boşlukların doldurulması amacı ile gerçekleştirilen niş pazarlama teknikleri büyük bilinirliğe de sahip değildir. Aynı şekilde reklam stratejileri de hitap ettikleri küçük gruplara yönelik olduğundan daha az maliyetlidir.

İnsanların ihtiyaç duyduğu ancak sektörde çok fazla erişim imkanı bulamadıkları ürünleri keşfeder ve satışını yaparsanız kelimenin tam anlamı ile niş pazarlama tekniklerini uygulamaya başlamışsınız demektir. Peki niş pazarlama özellikleri nelerdir?

  • Niş pazarlama stratejisi üretim yapan firmaya ürünlerin tekli maliyetleri üzerinden ciddi kazanç elde etmelerini sağlar. Bunun ana nedeni ise piyasada rekabetin az olduğu alanlar olması nedeni ile daha uygun fiyat seçeneklerinin bulunmuyor olmasıdır.
  • Niş pazarlama stratejisi müşterinin talebi doğrultusunda ürün üretimini zorunlu kılar. Bu nedenle müşteri talepleri her zaman ilk öncelik olarak değerlendirilir.
  • Niş pazarlama kapsamında müşterinin deneyimine sunulan ürün her yerde bulunamayan özgün bir ürün olmalıdır. Böylece niş kavramını karşılayan bir ürün olarak değerlendirilebilir.
  • Niş pazarlamaya yönelen markanın pazarlama yaptığı alanda uzman olması beklenir.
  • Pazarlanan niş ürünün kazanç oranı yüksek büyüme niteliği taşıyan bir ürün olması gerekir.
  • Niş pazarlama tüketici ile olumlu yönde iletişim kurmanın daha kolay olduğu bir alandır. Bununla birlikte niş pazarlama müşteri memnuniyeti kazanmanın da en olanaklı yollarından biridir.

Niş pazarlama genellikle mikro pazarlama stratejisi ile karıştırılır. Ancak iki pazarlama stratejisi birbirinden oldukça farklıdır. Niş pazarlama kendi küçük tüketici kitlesini hedef alan bir pazarlama yöntemidir. Mikro pazarlama yöntemi ise daha çok bireysel hedefleme yapan bir alandır. Bireyin hedeflendiği mikro pazarlama yöntemi niş pazarlamadan oldukça farklıdır.

Niş Pazarlama Nasıl Yapılır?

Niş pazarlama yapmak için ilk kural özgün bir alan bulmak olacaktır. Özgün olarak nitelendirilen herhangi bir ürünün satışında ise ürün satışı ile birlikte ürünün büyüme potansiyeli taşıyor olması da gerekir.

Niş pazarına girmek için tercih edilen ürünün gerçek anlamda nitelik taşıması gerekir. Bir örnekle açıklamak gerekirse ticari potansiyeli düşük olan yüksek maliyetli ürün ile niş pazarına girmek kazancı düşürür. Ancak maliyeti düşük gelişme oranı yüksek bir ürün ile niş pazarına girmek her yönden daha kazançlı olacaktır.

Niş pazarlama yapılırken seçtiğiniz ürünün hitap ettiği kitlenin maddi durumuna da dikkat etmeniz gerekir. Görece yüksek gelirli gruplara yönelik ürünler satışa sunmak kazancınızın ve talebin daha fazla olmasına olanak tanıyabilir.

Niş Pazar Alanı Neden Kazanç Getirir?

Niş Pazar alanının kazanç getiriyor oluşu insanları sorgulamaya yönlendirir. Temelde bu alanın kazanç getirmesinin ana nedeni küçük gruplara yöneliş oluyor olmasıdır. Niş pazarında başarılı olmanın en büyük koşulu ise ürünün özgün olmasıdır.

Özgün bir ürününüz varsa niş pazarında etkin olabilir ve yüksek gelir elde edebilirsiniz. Bir örnekle niş pazarını daha iyi açıklamak gerekirse günlük ped satışı göz önünde bulundurulabilir. Başlarda sadece bir marka tarafından üretilen günlük pedler daha sonrasında küresel piyasaya geçiş yapmıştır.

Talebin ve ihtiyacın aşırı yüksek olması ürünün niş pazarından küresel piyasaya da taşınmasını da sağlayabilir. Bu noktada niş pazarındaki ürününün aşırı talep edilen bir ürün olması başka üreticilerin dikkatini çekebilir. Böylece ürün çeşitliliği artarak rekabet de artar.  

Niş Pazarlama Riskli Midir?

Niş pazarlama bir yönden oldukça riskli bir alandır. İçerisinde büyük riskler taşıyabilir. Bu noktada değişimler niş pazarlama ürünleri için tehlikelidir. Kimi zaman iklimsel faktörlerden kimi zaman da tüketici gruplarının göç etmesi gibi oldukça geniş bir neden ağı ortaya çıkabilir.

Niş pazarlamanın risk taşıyor olmasının ana nedeni ise küçük gruplara hitap ediyor olmasıdır. Küçük gruplar ise çabuk dağılabilen, ürün niteliğinin yetersiz bulunabildiği takdirde alımın bırakıldığı gruplardır. Bu gruplarda alımın durması ürün pazarının yok alması anlamına geleceği için oldukça büyük risk oluşturabilmektedir.

Niş pazarlama hakkında bir örnek vermek gerekirse yıllar önce yapılmış olan solaklar için makas üreten firma örnek verilebilir. Hatta günümüze daha yakın örnekler de verilebilir. Balıkçılık kulübü, İtalyan yemek kulübü gibi kulüpler de niş bağlamda değerlendirilebilir. Bu alanlarda ürün satışı yapan firmalar küçük grupların dikkatlerini çekerek kendilerine ait bir Pazar oluşturabilirler. 

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?