Kurumsal Web Sitesi

Web siteleri, yeni dijital dünyanın temel taşlarından bir tanesi. Günümüzde en butik işletmeler bile internetteki varlığını güçlendiriyor ve buna yönelik güçlü adımlar atıyorken, kurumsal firmaların internette yer almaması düşünülemez hale geldi.

Peki firmaların internette yer almasının en efektif ve kolay yolu nedir? Tabii ki web siteleri. İnternetin temelini oluşturan web siteleri, kurumunuzu dijital ve dolayısıyla dış dünyaya açmanın en iyi yollarından bir tanesidir. Bu pencere sayesinde hedef kitlenizle ve internet kullanıcılarının tümüyle etkileşim kurma potansiyeli yaratabilir, kurumunuzu en iyi şekilde tanıtabilir ve temsil edebilirsiniz.

Önemli Olan Kurumsallık

İnternette her türden web sitesi mevcut. Sosyal ağlar, forumlar, blog ve alışveriş siteleri gibi sitelerin arasında resmi kurumların da kendi kimliklerini oluşturdukları internet siteleri mevcut. Bu noktada, kurumsal web sitesinin, kurumun marka kimliğine uygun olarak dizayn edilmesi şarttır.

Her halükarda, kurum kimliğiniz nasıl olursa olsun, kurumsallığın gerektirdiği asgari ciddiyet ortamı web sitenize de yansıtılmalıdır. Peki bu nasıl yapılmalı? Bu noktada içeriklerinizi ve web sitesindeki yazım dilinizi profesyonel bir biçimde düzenlemeniz kritik bir önem taşıyor. Bunu sağlamak için de çeşitli ajanslardan yardım almanız yararınıza olabilecektir.

Kurumsal Web Sitesi Nasıl Olmalı

İşletmenizi ve kurumunuzu temsil etmenin en iyi yolu bir web sitesi sahibi olmak. Kurumsal web siteniz ne kadar iyi ve kullanışlı olursa, bu performans marka dilinizle ne kadar uyum sağlarsa o kadar başarılı bir web sitesi oluşturmuşsunuz demektir.

Başarılı web sitesi ise sizi arama motorlarında daha üst sıralara taşıyacak, bu durum sitenize daha çok trafik çekecek ve marka bilinirliğinizi arttıracaktır. Peki tüm bunları sağlamak için web sitenizde nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Gelin bunları tek tek inceleyelim.

Hedeflerinizi Belirleyin: Bir web sitesi hazırlarken ilk olarak belirlemeniz gereken şey hedefleriniz. Hedeflerinizi belirleyip internet sitesini bu hedefe uygun şekilde kurarsanız hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olacaktır. Buna uygun olarak ad, logo, unvan ve içerik de eklediğinizde marka diliniz ile sitenizin yapısı da uyumlu olacağından, profesyonel gözler için de daha başarılı bir web sitesi ortaya koymuş olacaksınız.

Hedef Kitle: Başarılı bir kurumsal web sitesi oluşturmadaki bir diğer önemli adım hedef kitlenin belirlenmesi ve site içeriğinin bu kitleye göre dizayn edilmesidir. Bunun için hedef kitlenizi planlamanız, hedef kitle planı sonucunda uygun anahtar kelimeleri belirlemeniz, ve internet sitesini bu anahtar kelimeler ile hedef kitlenin özellikleri kapsamında geliştirmeniz yararınıza olacaktır.

Ana Sayfa Düzeni: Ana sayfanızı web sitenizin vitrini gibi düşünebilirsiniz. Ana sayfada ne kadar doğru ve ilgi çekici içerikler bulundurursanız, ziyaretçilerin sitenizde kalma süresini o kadar arttırmış olursunuz. Çeşitli araştırmalar, ziyaretçilerin web sitesiyle alakalı ortalama 10 saniye içerisinde fikir sahibi olduğunu ortaya koymaktadır. Buna bağlı olarak siz de ana sayfanızı, ziyaretçinizin 10 saniye içerisinde sizi ve ne yaptığınızı anlayabileceği ve ayrıca sitenizde vakit geçirmek isteyeceği şekilde düzenlemelisiniz.

Teşvik Edin: İnternet sitenize giren kullanıcıların harekete geçirici mesaj ve içeriklerle karşılaşması oldukça önemlidir. ‘Şimdi Satın Al’, ‘Hemen Dene’ gibi butonlar ziyaretçiyi aksiyon alması konusunda harekete geçirecektir. Bu sayede web sitenizin ziyaretçileri hem ürünlerinize yönelebilirler hem de size soru sorarak iletişime geçebilir, potansiyel müşteri olma yolunda ilerleyebilirler.

Dönüşüm Takibi: Başarılı bir kurumsal web sitesine sahip olabilmek için sitenin dönüşümlerini takip etmeniz elzemdir. Bu dönüşümleri izleyerek web sitenizin pazarlama gücünü ve yeni ziyaretçiler çekmek için nasıl harcamalar yapılabileceğini de takip edebilirsiniz.

Kaliteli İçerik: Kurumsal web sitenizde her ne yapıyor oluyorsanız olun, kesinlikle dikkat etmeniz gerek ilk konu sitenizin içeriğidir. Kaliteli içerik, kaliteli marka demektir. Ziyaretçilerle doğru bağı yakalayabilmek ve onları web sitenizde tutabilmek için başarılı içerikler yazmanız şarttır. Kaliteli içerikler sayesinde ziyaretçi, hem sizin hem de ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olacak ve potansiyel bir müşteri haline dönüşecektir.

Hakkımızda Sayfası: Hakkımızda bölümü kurumsal bir web sitesi için en önemli noktalardan bir tanesidir. Tabii, buna bağlı olarak ‘hakkımızda’ sayfası oldukça popüler ve her sitede yer alan bir kısım. Bu durum da oldukça standart hale gelmesine ve çoğu kullanıcı için bakılmadan geçilen bir alan olmasına yol açtı. Ama siz asla pes etmeyin, yaratıcı ve yenilikçi bir hakkımızda sayfası hazırlamanız hem marka kimliğinizi olumlu etkileyecek hem de ziyaretçilerin ilgisini cezbetmenizi sağlayacaktır.

Görsel Tasarım: Kurumsal web sitenizin görsel görünüşü de en az içerikleri kadar önemlidir. Estetik tasarımlar ve ilginç görseller ziyaretçilerinizi cezbedecek ve sitede daha fazla vakit geçirmelerine olanak sağlayacaktır. Web tasarımında rakiplerinize sağlayacağınız üstünlükler de markanızı en iyi şekilde yansıtmanıza ve ziyaretçi çekmenize sebep olacaktır.

Mobil Uyumu: Web sitelerindeki en önemli hususlardan bir tanesi mobil uyumluluk meselesidir. İnternet kullanıcılarının önemli bir kısmı mobil platformları tercih etmekte olduğundan dolayı, sitenizin mobile uyumlu olması elzemdir. Ayrıca Google gibi arama motorlarının arama sonuçlarını listelemeden evvel sitelerin mobil uyumluluğunu da test ettiğini belirtelim. Buna bağlı olarak mobil uyumlu olmayan web siteleri arama sonuçlarında iyi sıralar elde edemezler.

Performans İzleme: Son olarak, web sitenizin performansını çeşitli araçların yardımıyla sürekli olarak incelemeniz gerekmektedir. Belirlediğiniz hedeflere doğru gidip gitmediğinizi sürekli kontrol etmeniz, gerekirse yeni stratejiler oluşturmanıza olanak sağlayarak gelişiminizin önünü açacaktır. Doğru analizleri yapabilmek için, performans kriteri olarak nelerin ölçüleceğine dair parametreler oluşturmayı ve performans izlemesini bunlar üzerinden yapmayı ihmal etmeyin. Web sitenizi analiz edip geliştirmek noktasında profesyonel yardım almaktan da çekinmeyin.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?