İnstagram Durduruldu Sorunu Neden Olur ?

İnstagram durduruldu sorunu ile birçok instagram kullanıcısı karşılaşmaktadır. Bu sorunun nedeni herkes için farklılık gösterebilir. Sorunun sebebi sistemsel hatalardan kaynaklanmaktadır. Yani sorunun instagram hesabıyla herhangi bir alakası yoktur. Milyonların kullandığı kaliteli bir platform olsa da bu tarz sorunların yaşanması muhtemeldir. İnstagram kullanıcılarının en çok şikayet ettiği durumlardan biridir.

İnstagram durduruldu sorununun iki ana sebebi vardır; 

  • Günümüzde pek çok yeni uygulamalar geliştirilmektedir. Her biri farklı farklı özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bu uygulamalar kullanan kişilerin dikkatini çekmektedir. Telefonunuzda farklı farklı birçok uygulama olması demek arka planda onların çalışıyor olması demektir. Dolayısıyla bu durum telefonunuzun önbelleğinin yeteriz olmasına yol açmaktadır. Önbelleğin yetersiz olması instagram uygulamasının çalışma hızını ve performansını oldukça etkilemektedir. İnstagram durduruldu sorunu ile karşılaşmanıza sebebiyet vermektedir. 
  • Uygulamaların gelişen teknolojiye uygun olarak değiştirilmesi, bir problemi varsa onun çözülmesi gibi nedenlerden dolayı belirli geliştiricilerce uygulamalara bazı güncellemeler getirilmektedir. İnstagram uygulamasına bir güncelleme geldiğinde o güncellemeyi gerçekleştirmezseniz uygulamanın çalışmasında sorunlar meydana gelebilir. Böylelikle instagram durduruldu hatası ile karşılaşabilirsiniz. 

İnstagram Durduruldu Sorunu : Android Cihazlar

Android cihazlar kullanan kişiler İOS işletim sisteminde de görülen önbellek sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bir uygulama çalıştırıldığında bir süre sonra kapatılmazsa, arka planda çalışmaya devam eder. Bu durum da önbellekten yemesine sebebiyet vermektedir. Önbellek sorunu kullanılan tüm uygulamaların performansını olumsuz yönde etkilemektedir. 

Android cihazlarda uygulamalar durduruldu sorunu oluştuğunda çoğunlukla uygulamalar kendi kendine kapanmaktadır. Uygulamanın kendi kendini kapatmadığı durumlarda cihaz kilitlenebilir ve uygulama kasabilir. Cihazın kilitlenmesinden sonra maksimum 3-4 dakika içerisinde cihaz tekrardan açılmaktadır. 

İnstagram Durduruldu Sorunu: iPhone Cihazlar

iPhone cihazların alabilirliği 16 gb, 32 gb ve üstündedir. Günümüzde 16 gb kapasiteli cihaz üretilmiyor denecek kadar azdır. iPhone cihazlar yapısı gereği herhangi bir uygulama açıldığında onu olduğu gibi önbelleğe almaktadır. Kullanıcı uygulamayı kapatmadığı sürece de o uygulamayı kapatmaz. Yani iPhone cihazlarda maalesef uygulama kapatılmadığı sürece kendi kendine kapatma özelliği bulunmamaktadır. Uygulama kapatılana kadar önbellekte çalışmaya devam eder. iPhone cihazlarda instagram durduruldu sorunu genelde arka planda çalışan uygulamalardan kaynaklanmaktadır.

İnstagram Durduruldu Sorunu Çözümü

  • Telefonun ayarlar bölümüne girerek uygulamalar kısmına tıklamalısınız. Sonrasında ise önünüze çıkan uygulamalar arasından Instagram’ı aratmalısınız. İnstagram uygulamasına tıklandığında uygulama penceresi açılacaktır. Uygulama penceresindej önbelleği temizle tuşuna basarsanız sorun giderilmiş olur. 
  • İnstagram uygulamasına güncelleme gelmiş olabilir, bu yüzden uygulamayı güncellemek gerekir. Yani instagram durduruldu hatasının kaynağı aslında uygulamanım güncellenmemiş olması olabilir. İnstagram uygulamasını market aracılığıyla güncel hâle getirebilirsiniz. Bu durumun zıttı ile de karşılaşabilirsiniz. Yani güncelleme yapıldıktan sonra instagram durduruldu uyarısını alabilirsiniz. Böyle bir olayla karşılaşırsanız kullandığınız Instagram uygulamasının daha eski sürümünü indirebilirsiniz. Sonrasında ise instagram uygulamasına tekrar güncelleme geldiğinde en son sürümü indirebilirsiniz. 
  • İnstagram durduruldu sorunu yaşamanızın bir diğer sebebi arka planda çalışmayı sürdüren uygulamalar olabilir. Arka planda uygulama çalıştığında ram yetersiz kalır ve bu da Instagram uygulamasının çalışmasına engel olur. Bu durumda uygulanacak ilk yöntem arka planda çalışan uygulamaları kapatmaktır. Daha sonra ise Clean Master tarzı uygulamalar ile telefonunuzu temizleyebilirsiniz. 
  • İnstagram uygulamasını cihazınızdan kaldırabilirsiniz. Sonrasında telefonunuzu yeniden başlatmalısınız. İnstagram uygulamasını kaldırdığınızda instagram verileriniz kaybolmayacaktır. İnstagram uygulamasını market aracılığıyla yeniden yükleyebilir ve bilgilerinizi girerek hesabınıza erişebilirsiniz. Bu işlem de fayda etmezse telefonunuza reset atmayı deneyebilirsiniz. Fakat reset attığınız takdirde tüm verileriniz silinecektir. Reset işlemini gerçekleştirmeden önce verilerinizi yedekleyebilirsiniz. 

İnstagram'ın En Son Sürümünü Kullanmak

İnstagram durduruldu sorununun en çok rastlanılan sebeplerinden biri uygulamanın güncellenme zamanının geldiği hâlde güncellenmemiş olmasıdır. İnstagram uygulaması genellikle birçok cihazda kendi kendine güncellenir. Fakat bazı eski cihazlarda veya hafızanın fazlasıyla dolduğu durumlarda uygulama kendi kendini güncelleyemez. Uygulamanın kendi kendini güncellemediği durumlarda Instagram uygulamasını kontrol ederek güncelleyebilirsiniz. 

Bazı durumlarda telefon belleğinde yer kalmamasından ve en son sürüm uygulamaların fazlasıyla hafıza doldurmasından dolayı uygulama güncellemeleri yapılamayabilir. Cihazınızda temizlik yaparak yer açabilirsiniz böylelikle güncellemelerinizi de yapabilirsiniz. Kendi kendine güncelleme yapan telefona sahip değilseniz, güncellemelerinizi yaparak instagram durduruldu sorunu ile karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz. 

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?