Google Trends Nedir?

Google, yaşadığımız dönemde birçok arama motorları arasında insanların en sık tercih ettiği arama motorudur. Arama motorları arasında en çok yer edinen Google’ın globalde pazar payı yüzde 87’lik bir oran ile karşımıza çıkıyor. Türkiye’de ise bu oran dünya genelindeki orandan daha fazladır. İnsanlar tarafından sıklıkla tercih edilen Google oldukça güçlüdür ve kullanıcıların neyi araştırdığı, hangi zaman diliminde araştırdığı gibi birçok bilgiyi bünyesinde barındırır. Bahsedilen tüm bu verileri Google depolar. Google artık bu verileri yalnızca depolayıp gizlemekle yetinmiyor. Google Trends aracılığı ile bizlerin ulaşabilmesi için ayrıntılı bir şekilde bir araya getiriyor.

Google Trends 2016 senesinde kullanıma sunuldu. Google’ın verileri ile insanların arama yönelimlerini bünyesinde barındırıp manalı bir biçimde karşımıza çıkaran tamamen ücretsiz bir platformdur. Başka bir deyişle istediğiniz kelimenin ne kadar arandığını, popülerliğini, nicel bir şekilde görmemize olanak veren Google platformudur. Google Trends ile en son aranan kelimeleri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ayrıca Google Trends her sene yani rutin olarak ülkeleri kapsayacak şekilde aranan terimleri bildirerek insanların huzuruna sunuyor. Google Trends en güncel aranan terimleri bizlere sunduğu gibi geçmiş zamanda popüler olmuş terimleri de görebilmemize olanak sağlar. Bu sayede geçmiş ve şu an arasında karşılaştırma da yapabiliriz. 

Google Trends Ne İşe Yarar?

Google Trends aracılığı ile belirlediğiniz zaman diliminde yapılan bütün aramaları kolaylıkla görebilirsiniz. Bunun sonucunda da gündemden geri kalmayarak olanı biteni takip edebilirsiniz. Google Trends, belirlenen tarih aralığındaki bütün kelimeleri gösterdiğinden dolayı blog yazarları tarafından oldukça kullanışlı bir Google servisidir. Yani Google Trends, blog yazarları gibi içerik üreten insanların işlerini oldukça kolaylaştırır. 

En çok aranan kelimeleri görerek içeriklerinizi aranan kelimelere göre ürettiğiniz takdirde tıklanma sayınızı çoğaltabilirsiniz. Tıklanma sayınızı arttıkça web siteniz popülerliği de artar. Google trends kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends kullanmaya başlarken öncelikle bir arama kelimesi ya da herhangi bir konu girmelisiniz. Sonrasında ise bu kelimenin veya konunun aranma popülerliğine ve ne sıklıkla arandığına göre istatistiksel bir grafik karşınıza çıkar. Grafiğin alt kısmında ise il bazlı aranma hacmine göre bazı donelere ve konuyla ilgili sorgulara erişebilirsiniz. Bu doneleri indirerek bildirinizi meydana getirebilirsiniz. 

Google, arama trendleri donelerini sadece Google’dan alır. Bu sebepten dolayı Google dışındaki arama motorlarında yapılan aramaların tahlilini göstermez. Donelere sahip olurken, trend arama sorguları ile Google Haberler’de bulunan haberlerin güncel aramalarını bir araya getirerek trend kategorisine katar. Bundan ötürü, güncel bir arama sorgusu var ise ve arama sorgusuyla denk gelen bir haber bulunmuyorsa Google Trends trendlerinde o arama sorgusuna rastlanmaz. Google Trends kullanımı ile ilgili birbirinden uzman kadromuzdan destek almak isterseniz sitemizden bize ulaşabilirsiniz. 

Google Trends’i Nerelerde Kullanabiliriz ?

Google Trends yani Google Trendler sayesinde, internet üzerinden satış yaparak para kazandığınız bir e – ticaret siteniz varsa satışlarınızı kolaylıkla arttırabilirsiniz. Böylelikle size gelir kapısı olan siteniz Google Trends aracılığı ile yükselebilir. Arama sorgularının geçmişleri hakkında verileri sunan Google Trends aracılığıyla ürünlerinizi ve tanıtımlarınızı trendlere göre ayarlayıp satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Trendlere uygun yapılan ürün reklamları ile sitenizden daha fazla gelir elde edebilirsiniz. 

Yaşadığınız ilde ticaret yapan bir lokal işletme iseniz, Türkiye ya da dünya bazındaki trendlere bakmak sizin işinize yaramaz. Satışını yaptığınız ürünün anahtar kelimesini Google Trends’te  belirleyerek bulunduğunuz bölgedeki arama hacmini kontrol edebilirsiniz. Google Trendler sadece çok aranan terimleri değil, arama trendleri ile bağlantılı hususları da görmenizi sağlar. 

Farklı ülkelerin pazarında satış yapacaksanız o ülkelerin arama trendlerini ve kişilerin ilgi gösterdikleri hususları öğrenerek farklı pazarları kullanabilirsiniz. Google Trends ile satış yapmak istediğiniz pazarları seçmek oldukça kolay bir boyut kazanacaktır. Ayriyeten Google Trends ile pazara sonradan katılacak olan ürüne karşı meyilleri analiz edebilirsiniz. 

Google Trends Nasıl Çalışır?

Google Trends aracılığıyla arama terimlerinin ya da konularının Google’da ne sıklıkla, yılın hangi zamanlarında, hangi bölgelerde arandığını grafik üzerinden inceleyebilirsiniz. Google Trends donelerini yalnızca kendi arama motoru olan Google’dan aldığı için başka arama motoru donelerini kullanmaz. Google Trends’den birçok farklı amaç için yararlanabilirsiniz; güncel haberleri takip etmek ve arama trendleri ile ilgili hususları görmek gibi. Google Trends bütün kullanıcılara ücretsiz bir şekilde hizmet verir. 

Google Trends üzerinden arayacağınız kelimeyi yazmanın bazı kuralları bulunuyor. Kelimenin hem başına hem de sonuna çift tırnak koyulmazsa kelime idrak edilmez. Aratılacak kelime noktalamaya dikkat edildiği takdirde cümlenin başında, ortasında ve sonunda bulunabilir. Aynı zamanda iki terimin arasına +(artı) işareti konulması veya anlamı katar. Google Trends bizlere hizmet sunarken zorunlu üyelik talep etmez. Yani üye olmak zorunda olmadan ve hiçbir ücret ödemeden arama işlemi gerçekleştirilebilir. Google Trends’i nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili detaylı bilgi için sitemizden bizlere erişim sağlayabilirsiniz. 

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?