Google Ads'i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz. Daha fazla bilgi al

Google Adwords Dolandırıcılarına Dikkat

Teknoloji geliştikçe dolandırıcılık yöntemleri de gelişmeye başladı. Önceden fiziksel bir şekilde yapılan dolandırıcılık sonrasında telefonlara kaydı, günümüzde dijital bir hale dönüştü. Dolandırıcılık yapılan alanlardan birisi de Google Adwords olarak yer alıyor. Google Adwords hizmetine üye iseniz dolandırılmamak için bilmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor.

İçerik Tablosu

Google Adwords Dolandırıcılarına Dikkat

Google Adwords Dolandırıcılığı Nasıl Yapılıyor?

Google Adwords dolandırıcılığı ile uğraşan kişiler özellikle Google Adwords hesabı bulunan kişilere ulaşarak bu kişilerin hesap bilgilerini istiyor. Dolandırıcı, öncelikle Google kullanıcısına Google Adwords konusunda daha etkili reklamlar vermek için yardımcı olacağını, bunun yanında ücretsiz olarak bir miktar para vereceğini belirtiyor.

Dolandırıcı, Google Adwords kullanıcısından aldığı hesap bilgileri ile veya verilen yetkilendirme ile birlikte hesaba giriyor. Aradan zaman geçtikten sonra Google kullanıcısı hesabına girerek durumun ne olduğunu inceliyor. Hesabında yüklü miktarda fatura gören kullanıcı, hesabının askıya alındığını da fark ediyor.

Burada dolandırıcının asıl hedefi kendi web sitelerine müşteri çekmektir. Bunun için sistemde kayıtlı olan kart üzerinden işlem yapan dolandırıcı, web sitesini ekleyerek müşterilerini arttırmaya başlar. Bu olay binlerce TL’lik bakiyenin dahi harcanmasına sebep olabilir. Özellikle dolandırıcı yasa dışı bir web sitesi ekler ise bu durum Google Adwords hesabının askıya alınmasına yol açar.

Dolandırıcılık Olayı ile Karşılaşıldığında Ne Yapılmalı?

Bu tür bir olay ile karşılaşmamanızı diliyoruz fakat böyle bir olay ile karşılaşırsanız yapmanız gereken şeylerden birisi hemen Google Ads hesabınızı kontrol etmek, detaylı bir şekilde incelemektir. Dolandırıcının hesabınız üzerinde yaptığı işlemleri inceledikten sonra gerekli düzenlemeleri yapmalı ve hesap üzerindeki kredi kartı veya banka kartını kaldırmalısınız.

Bunun yanı sıra hesabı incelerken dikkat çeken bir durum ile karşılaşırsanız hemen bu kısımlarda da düzenlemeler yapmanız gerekiyor. Hesabınızdaki düzenlemeleri hallettikten sonra eğer kredi kartı kullanıyor iseniz ve kredi kartınızın limiti Google harcamalarından daha yüksek ise, bununla birlikte kredi kartından herhangi bir çekim yapılmadıysa hemen kartı iptal ettirmelisiniz.

Google, ödenmeyen faturalar için hesabı askıya alacağından dolayı bu konuda herhangi bir şüpheniz olmasın. Ek olarak eğer kredi kartı yerine banka kartı kullanıyor iseniz ve banka kartı 3D Secure destekli ise veya kart üzerinde yeterince bakiye bulunmuyor ise bu konuda da şüphelenmenize ve kart hesabınızı kapatmanıza gerek kalmıyor fakat kart bilgileri dolandırıcıların eline geçtiği için kartı yenilemek gerekir.

Bu Konuda Alınması Gereken Önlemler

Dolandırıcıların ana hedefi kendi web sitelerine reklam ile üye çekmektir. Bu konuda yapılması gereken ilk ve en önemli şey Google tarafından arandığını söyleyen bir kişiye inanmamak ve onun dediklerini yapmamaktır. Bunun yerine internette araştırma yaparak doğru bilgilere ulaşmak ve kendinizi geliştirmek en doğru karar olacaktır.

Google hesabınıza kredi veya banka kartınızı kaydetmek yerine sanal bir kart açıp bu kartı buraya eklemek daha mantıklı bir adım olmaktadır. Söz konusu bu tür bir adım ana banka kartının çalınmasını önler. Bu sayede eğer bu kart çalınır ise içerisinde ciddi seviyede para bulunmadığı için ve kredi kartı olmadığı için içiniz rahat olabilir.

Google Türkiye tarafından veya herhangi bir ülkeden sizi Google ekibinin araması doğal bir durum fakat sıkça rastlanmaz. Eğer ki böyle bir durum olduysa Google ekibi sizden şifrenizi veya hesap yetkilendirmesi istemez. Çünkü Google ekibi zaten yetkili olduğu için yalnızca sizden müşteri numaranızı isteyerek hesabınızı rahatlıkla inceleyebilir.

Google Adwords dolandırıcılarına veya herhangi bir duruma karşı önlem almak için yapılabilecek bir diğer husus bütçe belirlemektir. Hesabın belirli bir bütçesinin olması o sınırı aşmayacağı anlamına gelir. Örneğin günlük 15 TL’lik bir bütçe belirlemek reklamların 15 TL’lik bir bütçeye kadar görüneceğini belirtir. Sonrasında reklam gösterimi durdurulur.

Dolandırıcıların yanı sıra şifrenizin çalınmaması için 2 aşamalı doğrulamayı kullanmak çok önemli bir durum olmaktadır. Sosyal medya platformlarında kullanıldığı gibi Google hesaplarınız için de 2 aşamalı doğrulamayı kullanarak şifrenizin çalınmasını önleyebilir, Google Adwords hesabının ele geçirilmemesini sağlayabilirsiniz.

Dolandırıcılık konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer durum hesabın şifresinin veya herhangi bir özel bilginin kimseyle paylaşılmamasıdır. Özel bilgilere sahip olan kişiler için hesabı ele geçirmek daha kolay olacağı için bu konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Kişi ne kadar yakınınız olursa olsun ister arkadaşınız veya ailenizden biri olsun yine de şifrenizi başkasıyla paylaşmamanız gerekiyor.

Dolandırıcılığın ve hackerlığın önüne geçmek için yapılması gereken bir diğer konu kullandığınız internet tarayıcısına kurduğunuz eklentilere dikkat etmenizdir. Hatta bu konuda hiç eklenti kullanmamak, tamamen sade bir tarayıcıya sahip olmak en mantıklı ve en güvenli karar olacaktır. Google Adwords hesabınız için Google Chrome kullanmak size en güvenli ortamı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra popüler olan diğer tarayıcıları da tercih edebilirsiniz.

Bu gibi durumlara dikkat ederseniz güvenli bir şekilde Google Adwords hesabı kullanmanız mümkün olmaktadır.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Merhaba 👋 Nasıl Yardımcı Olabiliriz?