Dijital Reklam Ajansı

Geleneksel reklam ajanslarına nazaran oldukça değişik olan dijital reklam ajansı web üzerinden kullanılabilen bütün çevrimiçi ve dijital alanlarda pazarlama işlerini yürüten ajanstır. Bu sebepten dolayı dijital reklam ajansı kelime grubundaki ‘dijital’ kısmı online tasarım ve mobil uygulama kurmanın yanında sosyal medya yönetimi, SEM, SEO, içerik stratejisi oluşturma, sosyal medya reklamları gibi pek çok alanı içine alır.

Dijital reklam ajanslarının uyguladığı bütün pazarlama işlerinin performansları, geleneksel ajansların aksine ölçülebilir. Gazetelerde, dergilerde ya da billboard tahtalarında bulunan reklamların ne kadar verimli olup olmadığı doğrudan ölçülemez. Dijital reklam ajanslarının verdiği reklamların aldığı geri dönüşler doğrudan ölçülebilir ve daha verimli hale getirmek için yeni çalışmalar yapılabilir. 

Televizyon üzerinden verilen bir reklamı düşündüğümüzde, reklam hangi saat aralığında veriliyorsa o saat aralığında izleyenlere ulaşır. Yani o saat aralığında reyting yüksekse birçok kişiye erişim sağlanır. Sunulan reklam sadece belli bir kitleye hitap ediyorsa kanalı izleyen insanlardan belli bir azınlık reklamı dikkate alacaktır. Aslında yalnızca hedef kitleye reklam gösterilse harcanılan maliyet de daha uygun olabilirdi. Dijital reklam ajanslarında durum geleneksel reklam ajanslarından farklıdır. Dijitalde hedef kitleyi belirleyebilir, yalnızca o kitleye reklam verebilirsiniz. Dijital reklam ajansları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Dijital Reklam Ajansları Nasıl Çalışır?

Dijital reklam ajansları ilk olarak hizmet vereceği bireyin ya da şirketin faaliyet şeklini ve hedef kitlesini çok iyi belirler. Sonrasında ise hedef kitlenin hangi zaman diliminde, hangi online platformlarda zaman harcadığını araştırır. Hedef kitlenin hangi online platformlarda daha çok etkileşim sağladığını bulduktan sonra ise şirket için bir dijital reklam planı ortaya koyar. 

Dijital reklam planı kapsamında ortaya koyduğu planlamayı uygulamaya girişir. Dijital reklam ajansları, planı uygularken şirketin reklam bütçesini en verimli biçimde idare etmeye özen gösterir. Online platformlar için kullandığı web reklamlarının veya sosyal medya reklamlarının transformasyon oranlarını gözetir. Transformasyon hedefleri çoğunlukla satışların artmasıdır. Bununla birlikte site ziyaretçi artışı gibi hedefler de bulunur. Dijital reklam ajanslarının nasıl çalıştığıyla alakalı hizmet almak veya detaylı bilgi almak istiyorsanız sitemizin uzman kadrosundan yararlanabilirsiniz. 

Dijital Reklam Ajansları Ne İş Yapar?

Dijital reklam ajansları, sanılanın aksine çok fazla iş yapar. Dijital reklam ajanslarının yaptığı işler denildiğinde ilk akla gelenler; sosyal medya ve Google reklamlarıdır. Bunların yanı sıra SEO, içerik hizmeti, SEM,  mobil üzerinden pazarlama gibi çalışmaları da yürütür. Kısacası dijitalde yer alabilmek için en gerekli iş çeşitlerini bünyesinde barındırır. 

Hedef kitlenize hizmet sunmanın dijital alanda çok daha farklı metotları bulunur. Geleneksel reklam ajanslarına adapte olan kişiler ve kurumlar dijitale hemen ayak uyduramayabilirler. Dijitalde reklam verirken yanlış bir adım atılırsa bu kişiyi ya da kurumu zor duruma sokabilir. Ama bu durum karşısında pes etmemek gerekir. Çünkü dijital reklam ajansları, hedef kitleye reklam sunmayı en iyi şekilde ve en az maliyetle gerçekleştirir. Geleneksel reklam ajanslarının maliyeti daha fazla olmakla birlikte fazla kişiye erişim sağlaması biraz şans işidir. Bu yüzden işinizi garantiye almak ve yalnızca hedef kitleye hizmet sunmak için dijital reklam ajansları çok doğru bir tercih olacaktır. Kaliteli, doğru, güvenilir dijital medya hizmetleri almak istiyorsanız ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?