Bounce Rate Nedir?

Bounce Rate, web sitesi trafik analizlerinde kullanılan internet pazarlama terimleri arasında yer almaktadır. Türkçe olarak “Hemen Çıkma Oranı” şekliyle ifade edilen Bounce Rate, web sitesini ziyaret eden kişilerin geldikleri sayfa, ana sayfadan sonra diğer sayfalara göz atmadan ve herhangi bir etkileşime girmeden siteden ayrılan kişileri belirten bir orandır. Web analizlerinde ve CRM analizlerinde kullanılan bu ölçüm şekli, web sitesi sahiplerinin içerik etkinliğini değerlendirebilmesine imkan tanır.

“Hemen Çıkma Oranı” e-ticaret siteleri başta olmak üzere diğer tüm web siteleri için de önemli bir kriterdir. Ziyaretçilerinizin davranışlarını gösterebilen bu metrik, web sitenizin tasarımı ve ana sayfasıyla birlikte bütün sayfalarında bazı problemler olduğunu da size gösterebilmektedir. E-ticaret siteleri göz konusu olduğu zaman %20 ile %40 aralığında normal kabul edilen bu oran, kurumsal siteler, haber siteleri ve sektörel sitelerde %40 ile %60 aralığına kadar çıkabilmektedir.

Blog siteleri için ise normal kabul edilen oran %70 ile %99 aralığına kadar çıkabilmektedir. Bütün site kategorileri hesaplandığı zaman normal kabul edilen hemen çıkma oranı %35 ile %55 aralığındadır. Bu oranların üstünde ilerleyen veya geçen sitelerin optimizasyon çalışmaları yapması gerekmektedir.

Bounce Rate Nasıl Hesaplanır?

Siteyi hızlı bir şekilde terk eden kişilerin sayısını siteyi ziyaret eden toplam kişi sayısına bölüp, çıkan rakamı 100 ile çarptığınız zaman Bounce Rate’i hesaplamış olursunuz. Ana sayfa için geçerli olan bu hesaplama aynı zamanda bütün site sayfaları ve belirli segmentteki sayfalar için de yapılabilecek bir hesaplama şeklidir.

Bounce Rate Hangi Sorunlara İşaret Eder?

Bounce Rate, sitedeki tüm sayfalar için hesaplanabilmektedir. Hesaplamalar ve hemen çıkma oranları, siteyi ziyaret eden ama etkileşimi olmayan kişileri işaret edebilmektedir. Bu sebeple, Bounce Rate’in yüksek olması sitenizin ana sayfasının veya analiz edilen diğer sayfalarının bazı sorunlar yaşadığını göstermektedir.

Bu oranın yüksek olduğu durumlarda aşağıdaki detaylar değerlendirilebilmektedir;

 • Site tasarımında kullanıcıların ilgisini çekmeyecek detaylar olabilir. Bu durum kullanıcıların dikkatinin dağılmasına sebebiyet verebilir
 • İçerikler veya ürünler, ziyaretçileriniz tarafından ilgi görmemiş olabilir
 • Sayfa yükleme hızı düşük olabilir. Ayrıca görselleriniz de geç açılıyor olabilir
 • Kategorizasyon ve sınıflandırma gibi çalışmalarda sorunlar olduğu gösterilebilir
 • SEO çalışmaları ile sitedeki içeriklerin alakasız olduğu sonucu ortaya çıkabilir
 •  

Bounce Rate Nasıl Düşürülür?

Yüksek olan Bounce Rate sonuçlarından sonra bazı detayları değerlendirerek bu oranı düşürmeye başlayabilirsiniz. Bounce Rate’i düşürebilmek için uygulayabileceğiniz iyileştirme çalışmaları şunlar olabilir:

 • Sitenizde sade bir tasarım tercih ederek sayfanızın yüklenme hızını artırabilirsiniz
 • Menü, kategori ve sınıflandırma işlemlerini uygularken her sayfaya kolay bir şekilde ziyaretçilerinizin ulaşabilmesini sağlamalısınız
 • İnternet sitesinin mobil cihazlar gibi farklı cihazlar ile uyumlu olmasını sağlamalısınız.
 • SEO ve içerik uyumunu oluşturarak kullanıcıların aradıkları içeriklere ve sayfalara ulaşmasını sağlayabilirsiniz
 • İlgi çeken içeriklerinize benzer ve paralel içerikler üreterek internet sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizde daha uzun süre vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz
 • Linkleme çalışmaları yaparak sayfaların yeni sekmede açılmasını sağlayabilirsiniz
 • Pop-up sayfalarınızın üzerine tıklandığı zaman farklı sitelere yönlendirebilecek uygulamalar ve otomatik şekilde açılan videoların sayısını mümkün olduğunca düşürmelisiniz
Diğer Makalelerimizi İncelediniz Mi?
Yorum Yap
Bu konu hakkında sen ne düşüyorsun ?